Zahrada

Jarní údržba zahradní sekačky: Postup krok za krokem

Od   | 

Tráva vesele roste a sezóna sekání je tu a s ní i čas na vytažení sekačky na trávu a jejího uvedení do provozu. S tím však souvisí také její jarní údržba. Protože bez správné péče nebude dobře fungovat, klesne výkon nebo se vám brzy porouchá. Když péči o zahradní sekačku nepodceníte, odmění se vám delší životností a lepší funkčností.

Po zimě věnujte zahradní sekačce dostatek péče, aby bez problémů sloužila další sezonu. Zdroj: Gardena

Údržba zahradní sekačky začíná očistou

Aby mohla sekačka dobře fungovat, musí být čistá. Proto důkladně odstraňte z šasi sekačky veškeré zbytky trávy. Použijte na to plastovou nebo dřevěnou špachtli a kartáč. Nelijte na tyto části vodu, abyste nepoškodili ložiska. V ideálním případě tam nečistot moc nebude, protože trávu byste měli sundat po každém sekání. Jinak hrozí předčasná koroze různých součástí a šasi. Zaschlá tráva přispívá k odlupování barvy a jde mnohem hůř odstraňovat. Máte-li kompresor, vyfoukejte menší nečistoty a také motor.

Když je žebrování zanesené, sekačka správně nechladí. Po tomto kroku následuje kontrola ostrosti a vyváženosti nožů. S tupým nožem sice tráva jde sekat, ale hodně těžce, třepí konce a trávník hůře znovu obrůstá. Je to také náročnější práce a silné vibrace, které tupý nůž provází, mohou poškodit motor. Nůž nechte nabrousit u profesionálů a vyvážit taktéž. Jestli se na to ovšem cítíte, zkuste to sami. Nejdříve zjistěte, na jakou stranu táhne tím, že ho nasadíte na nějaký rovný špičatý předmět (obrácený šroubovák). Na kterou stranu táhne, ta potřebuje obrousit. Bruste do doby, než bude nůž vyvážený. Pokud je poškozený, pořiďte nový.

Tip: Pozor při naklánění stroje. Olej se nesmí dostat do vzduchového filtru nebo výfuku. Podívejte se nejdříve do manuálu ke své sekačce. Naklonit sekačku lze i přes řídítka, ale ne u všech strojů.

Péči potřebuje také řemen pojezdu. Opotřebený a roztřepený vyměňte. Je v pořádku? Pak zkontrolujte, zda je dostatečně napnutý, a jestli ne, napněte jej pomocí napínacího segmentu. Nemusí být úplně natěsno.  Dobrý pojezd sekačky i v těžkém terénu potřebuje dobře promazané pastorky (ozubená kola).  Ta najdete pod hnacími koly, která můžete demontovat. Namažte plastickým vazivem a kola namontujte zpět. Nezapomeňte zkontrolovat všechna ovládací lanka, dotáhnout maticové stroje a mrknout i na svíčku. Tu měňte po každých 100 hodinách provozu, nebo ideálně na začátku každé sezony. Během sezony ji občas vyčistěte ocelovým kartáčem, ale pozor na to, abyste velkým tlakem nezměnili vzdálenost mezi elektrodami. Pracujte s citem. Pod svíčku kápněte čistý motorový olej a je hotovo.

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

Vyměňte vzduchový filtr a olej

Na jaře je potřeba vyndat vzduchový filtr a provést kontrolu jeho znečištění. Když je příliš zanesený, nedokáže dostatečně propustit vzduch a motor ztrácí postupně výkon, namáhá se a rychleji opotřebovává. Molitanový můžete vyfoukat a vyprat v jarové vodě. Po uschnutí je znovupoužitelný. Když se vám ale jakkoliv nezdá, raději ho vyhoďte a kupte nový. Papírový vyměňte automaticky.

Údržba zahradní sekačky je důležitá. Zdroj: Mountfield

Výměna oleje je důležitou součástí jarní údržbu. Měli byste to dělat minimálně jednou ročně nebo cca po 50 hodinách provozu. Mrkněte do manuálu, co uvádí výrobce vaší sekačky. Když to uděláte na jaře, máte pravděpodobně vystaráno na celou sezonu. A jak na to? Opět nejdříve odkážeme na návod k použití. Mělo by tam být napsáno, zda má vaše sekačka vypouštěcí šroub na dně nádoby na olej.

Tím ho snadno vypustíte bez zbytečné práce navíc. Nemáte-li tuto vychytávku, musíte olej vypustit přes horní hrdlo nakloněním stroje na bok, a když ani to nejde, budete pravděpodobně potřebovat delší hadičku se stříkačkou. Nový olej dolévejte podle doporučení výrobce a zkontrolujte měrkou.

Tip: Olej vypouštějte vždy zahřátý. Do sekačky nalijte trochu paliva (na zimu byste tam žádné nechávat neměli) a nastartujte. Tím se olej zahřeje, je řidší a odejde s ním víc nečistot. Nechcete olej měnit? Není to úplně dobrý nápad, protože v tom starém zůstanou staré nečistoty, které nezmizí ani dolitím nového. Ten jen zbytečně znehodnocujete a můžete svému stroji uškodit.

Nezapomeňte na palivo

Názory na nechávání paliva přes zimu v sekačce se různí. Podle některých je lepší tam trochu nechat, aby nedocházelo k vysychání membrány karburátoru a palivového filtru. Na jaře ovšem musíte staré vypustit a dát nové, protože to staré do sebe pravděpodobně natáhlo vodu, případně došlo k usazování biosložky, kterou moderní paliva obsahují.

Na konec nastartujte a chvíli sekejte, ať víte, že vše funguje, jak má. Jakékoliv divné zvuky určitě neignorujte, ale raději zavezte sekačku do servisu, kde vám na ni kouknou. Jen pravidelná údržba zahradní sekačky a péče vám pomůže prodloužit životnost sekačky a zajistit její bezproblémový chod.

Zdroj: Naše zahrada, Mountfield

 

Kterou nádrž na dešťovou vodu vybrat a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login