Zahrada

Jarní prořezávání růží nepropásněte. Zajistíte si jejich krásu a zdravý růst

Od   | 

Nenechte se zastrašit prořezáváním svých růží. I méně zkušení zahradníci to zvládnou a dosáhnou krásných výsledků. Průřez rostlin je důležitý, a pokud nepěstujete růže jako exponáty, klidně se do toho pusťte. Jen musíte dodržovat několik zásad.

Kdy je vhodný čas ořezu?

Pnoucí růže můžete nechat klidně růst a jen decentně zastřihnout mrtvé a nemocné části. Zdroj: Canstockphoto

Nejlepší doba pro střihání růží je pozdní zima nebo období brzy na jaře, v době, kdy začíná nový růst. Podle teplot to může být v některých případech už v lednu, ale také klidně až v květnu. Hlavní prořez začíná brzy na jaře, po posledním mrazu ještě v chladnějších dnech. Jakmile růže začnou vykazovat známky růstu, je čas. Další úpravy přichází v období kvetení. Odkvetlé květy lze v létě kdykoliv ustřihnout, tím podporujete další růst a udržujete atraktivní keř. Po prvních mrazících ořízněte delší stonky, aby nebyly zasažené zimním ledovým počasím. Růžové keře nemají být příliš „huňaté“ před zimou, protože v případě větru by mohlo dojít k vyvrácení z koření. Odstraňte všechny mrtvé nebo nemocné větve a listy a dobře očistěte řezné nástroje, aby se zabránilo přenosu nemoci na jinou rostlinu.

Jaké vybavení potřebujete?

  • Dobré rukavice
  • Vhodné nůžky na střihání větví
  • Dlouhé rukávy a celkově správné oblečení, které zabrání popíchání o trny

Jak postupovat při řezání růží?

Nebojte se odstřihnout staré květy. Vaší rostlině prospějete. Zdroj: Pixabay

Budete překvapeni, když se dozvíte, že moderní růže nepotřebují tolik prořezávání, jak si myslíte. Postupujte podle následujících kroků a zjistíte, že se vašim růžím bude dařit.

  1. Začněte tím, že odstraníte všechny zbývající listy, abyste viděli, jak keř vypadá a měli přístup ke stonkům. Tímto krokem odstraníte i všechny škůdce nebo nemoci, které se často ukrývají právě v listí.
  2. Samotný řez začněte s mrtvým dřevem. A jak poznat, že je mrtvý? Platí pravidlo, že hnědá je mrtvá a zelená žije.
  3. Nyní vyjměte překřížené větve, aby se o sebe neotíraly, nepoškozovaly se a zbytečně v nich nezačala bujet nějaká nemoc. Vašim cílem je otevřená struktura ve tvaru vázy a nahoru směřující větve.
  4. Odstraňte všechno, co je slabé pro růst. Můžete se držet jednoduchého pravidla. To, co je slabší než tužka, musí pryč.
  5. Ošetřete zbývající větve. Prořezejte je oříznutím na ¼ až ½ nad ven směřujícím pupenovým okem (to je takový malý hrbolek, kde by se list setkal se stonkem). Nové stonky rostou ve směru pupenu a vy je chcete povzbudit, aby rostly ven a ne dovnitř. Řezy provádějte pod úhlem 45 stupňů skloněným od pupenu.
  6. Po prořezání nezapomeňte vyčistit místo pod keři. Všechny listy a odříznuté větve musí pryč. Mohou v nich číhat škůdci a nemoci.
  7. Růže potřebují správnou výživu. Hnojte je kvalitním hnojivem.

Jak vysoko prořezávat?

Prořízněte do takové výšky, jakou chcete u svého keře mít. Tuto výšku pak dodržujte. U hybridů platí, že čím níže prořezáváte, tím větší je květ a delší stonek. Ty jsou vhodné pro řezání do vázy. Nechte je růst trochu výše. Budou mít tendenci více kvést, i když na kratších stoncích.

Střih různých druhů růží je velmi podobný až na některé drobné odchylky. Zdroj: Pixabay

Popínavé růže

Popínavé růže se prořezávají poměrně stejně jako ostatní druhy. Několik rozdílů se ale najde. Popínavky mají dva typy větví – hlavní a boční. Hlavní by se stříhat neměly. Tyto růže dávají velkou energii do prvního růstu a druhého kvetení. Když budou muset vynaložit spoustu energie na opětovný růst hlavních větví, nebudou kvést nebo jen malinko. Boční větve jsou ty, ze kterých jdou květy a jejich prořez kvetení ještě podpoří. Zde je poměrně zbytečné nějaké velké tvarování a prořezávat lze v podstatě kdykoliv během roku.

Keříkové růže

Keříkové růže se prořezávají poprvé ve své druhé nebo třetí sezoně, když mají kolem 90 centimetrů. Načasování je stejné jako u jiných druhů, tedy na konci zimy nebo brzy na jaře, když začnou rašit první pupeny. Kvetou na novém růstu, takže staré, mrtvé nebo poškozené větve by měly být první, které odříznete až na základnu. Celkově je lze zkrátit až o 1/3 výšky, přičemž je dobré mít na paměti celkový tvar, kterého chcete dosáhnout. Obvykle kvetou ve fázích (kvetení – odpočinek – kvetení).

Šípková růže

V teplejším období nechte šípky na podzim a v zimě klidně na keři. Odstraňte jen okvětní lístky a nechte strany tvořit. Šípkové růže není potřeba výrazně prořezávat. Obvykle se nechávají růst spíše volně, jen se trochu upravují, aby nevypadaly příliš divoce.

Prořezávání růží je pro jejich zdraví důležité. Pomáhá předcházet nemocem, protože odstraníte oblasti, které mohou být nemocné či napadené škůdci. Podporujete také kvetení. Možná vypadají chvíli trochu neupraveně, ale vězte, že rostou velmi rychle a brzy ani nepoznáte, že jste je vůbec stříhali. Když budete dodržovat zmíněná jednoduchá pravidla, zajistíte si zdravé rostliny s hromadou krásných květů.

Fotogalerie:

Podívejte se na nevšední zahradní osvětlení


You must be logged in to post a comment Login