Zahrada
Jakých chyb se vyvarovat při zakládání rodinné zahrady
Popularita zahradní architektury, ve smyslu tvorby rodinných zahrad, je sice v posledních letech na vzestupu, ale i přesto se spousta jejich majitelů pouští do zakládání svépomocí. Na tom není nic špatného, protože právě oni budou plnohodnotnými uživateli zahrady, takže naprosto přesně ví, v jakém prostřední se budou cítit nejlépe. Ovšem, pár dobře míněných rad není nikdy k zahození.
Z historie
Rodinné zahrady, jak je známe dnes, se vyvíjely postupně. Na úplném počátku byla jen krajina a v ní lidé, následovala větší sídla a k nim patřící rozsáhlé zahrady, které často přirozeně postupovaly do krajiny. Svou slávu si užily i krajinářské parky a rozvoji se nevyhnula ani zeleň ve městech. Konec 20. století a s ním spojený i rozkvět satelitních výstaveb rodinných domů s sebou přinesl větší pozemky, na kterých bylo možné realizovat soukromé zahrady s obytnou funkcí, které nejsou nijak vzdálené jejich dnešní podobě.
Majitel vs. zahradní architekt
Jak už bylo zmíněno v úvodu, hlavní slovo by při tvorbě rodinné zahrady měli mít lidé, kteří ji budou obývat. Není nic důležitější než to, aby se v ní cítili dobře. A zejména z tohoto důvodu většina majitelů spoléhá při zakládání primárně na sebe. Existuje totiž také spousta vžitých názorů, že zahradní architekt vnucuje svým klientům jeho pravdu a představu o krásné zahradě. Ale tak by to být nemělo a ve spoustě případech jde opravdu o mylný úsudek.
Rozumnému zahradnímu architektovi na požadavcích klienta záleží a umí je správně uplatnit. Můžete ho zkusit poprosit o radu, jeho názor, vypracování konceptu nebo třeba celého projektu, to už je na vás.
Představa a realita
Pokud se pustíte do návrhu i realizace sami, tak byste se nejprve měli kolem sebe pořádně rozhlédnout. Zjistit na jakou světovou stranu je pozemek exponován, jaký má tvar a co půda či hladina podzemní vody? Bydlíte v teplých nížinách, nebo ve vyšších nadmořských výškách? Vše si pečlivě poznamenejte. Jestliže se vám líbí nějaký zahradní styl, pak si nastudujte na jakých principech stojí. A nezapomeňte si rozmyslet ani barevnost, nebo druh mulčovacího materiálu.
Zahrada by také měla korespondovat s architekturou domu. K moderním domům ve městech se hodí zahrady vzdušné, třeba jen s několika se opakujícími druhy rostlin. Také s přílišnou barevností se to nevyplácí přehánět. Jinak tomu bude u typických vesnických stavení či chat a chalup, tam se naopak fantazii a barevnosti meze nekladou.
Výběr materiálů a rostlin
Asi největší kámen úrazu. Zahrada je vlastně kus uměle vytvořené přírody, a tak bychom nad ní měli i přemýšlet. Do přírody nepatří plastové alternativy naturálních materiálů, proto raději investujte do pravého dřeva, kamene a kvalitní dlažby a uvidíte, že se vám zahrada odvděčí.
Co se týká samotného mulče, tak jeho výběr by měl být opodstatněný například volbou rostlin či stylem zahrady. V současné době jsou moderní různě barevné štěpky či čistě bílé a černé oblé kameny. Umístění nápadného a často bohužel pak nepřirozeně vypadajícího mulčovacího materiálu do zahrady končí většinou tragicky. Pamatujte, že takto výrazným mulčem můžete podpořit barevnost rostlin nebo vytvořit zajímavý kontrast, ale určitě neslouží jako náhrada za zeleň. Nejlépe uděláte, když vsadíte na ověřenou klasiku – mulčovací kůru, štěpku a kamenný mulč, vše v přirozených tónech.
Rostliny jsou životem zahrady, proto jejich výběru věnujte největší pozornost. Každý strom, keř i trvalka mají své nároky na stanoviště, které byste měli respektovat, jestliže chcete, aby vám dělaly radost co nejdéle. Jejich životnost také zásadně prodloužíte, pokud, v případě nekvalitní zeminy na zahradě, přistoupíte k její částečné výměně či alespoň vylepšení kompostem. Při výsadbě dbejte také na správný spon a předem si zjistěte jakých šířek či výšek se dané druhy dorůstají, vyhnete se tak zbytečně rozvolněné, nebo naopak přehuštěné výsadbě.
Fotogalerie:
Skvělý systém zahradního osvětlení
You must be logged in to post a comment Login