Rady a tipy

Jaký druh vytápění vybrat do rodinného domu?

Od   | 

Různé typy vytápění mají své unikátní výhody i nevýhody a každý je vhodný pro jiný typ stavby. Pokud se chystáte na stavbu či rekonstrukci domu, měli byste zhodnotit výkon, nároky na údržbu a cenu, a to nejen tu pořizovací, ale také za náklady na následnou údržbu a měsíční spotřebu.

Jaké faktory rozhodují o výběru vytápění?

  • Velikost a zateplení domu: Pro velké a špatně izolované domy jsou vhodnější výkonnější systémy, jako například plynové kotle nebo tepelná čerpadla. U menších staveb vám postačí elektrické vytápění. Pokud se teprve chystáte stavět a vybíráte mezi projekty domů ten pravý pro vás, poraďte se s odborníkem, jaký typ vytápění je pro vybraný projekt vhodný.
  • Energetická náročnost domu: Pokud máte energeticky úsporný dům, můžete si vybrat i méně výkonný systém nebo se zaměřit na použití obnovitelných zdrojů energie.
  • Rozpočet: Pořizovací a provozní náklady se výrazně liší podle typu topného systému. Myslete nejen na to, kolik zaplatíte při koupi, ale také při montáži a pravidelném servisu a měsíčních poplatcích za energie.
  • Pohodlí: Zvažte, jaký stupeň komfortu požadujete. Některé systémy, jako například podlahové vytápění, poskytují příjemné a rovnoměrné teplo, které vás potěší pokaždé, když v zimě šlápnete na vyhřátý kus podlahy.
  • Ekologický aspekt: Záleží vám na životním prostředí? Zvolte systémy, které využívají obnovitelné zdroje energie.

Plynové topení

V našich končinách je topení prostřednictvím plynu snad nejrozšířenějším způsobem vytápění. Plynové kotle jsou relativně levné na provoz, mají vysokou účinnost a jednoduše si na nich můžete regulovat teplotu.

Plynové kotle jsou kondenzační, nebo atmosférické. Mají stejný základní princip, tedy spalování plynu pro výrobu tepla, ale liší se způsobem, jakým energii ze spalin využívají.

  • Atmosferické kotle využívají teplo přímo z horkých spalin, které jsou odváděny přímo do komína. Teplo se však nevyužívá naplno, takový kotel má účinnost jen kolem 70 %. Jsou sice levnější a jednodušší na instalaci, ale více zaplatíte za samotný provoz. Kromě toho vypouštějí do ovzduší větší množství emisí.
  • Kondenzační kotle zpracovávají nejen teplo, které vznikne při spalování plynu, ale také teplo, které se uvolní při kondenzaci vodní páry ve spalinách. Toto dodatečné teplo zvyšuje celkovou účinnost kotle. Tento typ vytápění tak dosahuje účinnosti až do 98 %. Pořizovací cena je sice vyšší, ale vrátí se vám na provozních nákladech. Kromě toho šetříte životní prostředí.

Zdroj: freepik.com

Elektrické topení

Pokud potřebujete občas vytopit jen menší prostor, kde není možné instalovat žádné jiné topení, řešením je klasické elektrické vytápění. Jednoduše se instaluje a vytápět můžete hned několika způsoby: elektrickými kotli, podlahovým topením, konektory nebo infračervenými panely. Tento typ vytápění je ale nejdražší na provoz, proto je vhodné jej zvolit pouze do staveb, které se využívají jen občas.

Vytápění na tuhá paliva

Topit budete dřevem, uhlím nebo briketami. Je to relativně levné řešení, avšak vyžaduje pravidelné přikládání paliva a čištění kotle. Opět je tak vhodné spíše pro rekreační objekty, chaty a chalupy, které se využívají jen jednou za čas.

Tepelná čerpadla

K ohřevu vody využívají obnovitelné zdroje energie. Fungují na principu odebírání tepla z okolního prostředí, ze země, vzduchu nebo z vody, které pak prostřednictvím ohřevu vody přenášejí do topného systému. Využijete jej tak nejen na vytápění domu, ale také jako zdroj teplé vody.

Jde o relativně drahé řešení, které se musí pravidelně servisovat, ale jejich velkou výhodou je, že vyrobí několikanásobně více tepelné energie, než spotřebují té elektrické. Při takové výrobě navíc tepelná čerpadla neprodukují žádné škodlivé emise a při provozu nejsou téměř slyšet.

Solární panely

Solární systémy využívají sluneční energii k ohřevu teplé vody nebo k podpoře vytápění. Jsou složeny ze solárních kolektorů, zásobníku teplé vody a čerpadla.

Počáteční investice do solárních systémů je vyšší, vrátí se vám díky úspoře na nákladech za energie. Budete si totiž sami vyrábět energii, kterou budete ohřívat vodu a snížíte tak svou závislost na dodavatelích energií, které potřebujete při plynovém nebo elektrickém topení. Solární kolektory mají navíc při správné péči velmi dlouhou životnost.

 


You must be logged in to post a comment Login