Zahrada
Jakou zeleninu a ovoce pěstovat s minimální snahou?
Láká vás představa, že máte na talíři čerstvou zeleninu a ovoce z vlastní produkce? Pokud ano a jediným důvodem, proč jste se do pěstování ještě nepustili je skutečnost, že nemáte dostatek pěstitelských zkušeností, tak právě pro vás je tento článek. Představíme vám takové druhy ovoce a zeleniny, které zvládne úspěšně vypěstovat i úplný začátečník.
Výhodou vlastnoručně vypěstovaných plodů je, že přesně víte, co konzumujete. Nemusíte se obávat žádných chemických postřiků ani pochybovat o původu. Ovoce a zelenina v BIO kvalitě je základem zdravé stravy. Vlastní produkcí navíc ušetříte mnoho peněz.
Možnosti pěstování
Vyvýšené záhony
V posledních letech se mnoho pěstitelů přesouvá od záhonů v úrovni terénu k záhonům vyvýšeným nad terén. Vyvýšené záhony jsou praktičtější a lze je pohodlněji udržovat. Rostlinám se lépe daří, protože teplota půdy je už v několika centimetrech nad zemí vyšší. Záhony přesahující výšku 45 centimetrů se plní vrstvou kompostu a vrchního substrátu. U záhonů, které jsou vyšší než 60 centimetrů, se přidává pod kompost a substrát ještě drenážní vrstva.
Skleník
Skleník je skvělým pomocníkem při pěstování plodové zeleniny. Zelenina v něm roste i zraje rychleji než v záhonu. Díky skleníkovému efektu se uvnitř ohřívá vzduch a tím vznikají ideální podmínky pro růst. Dá se také skvěle využívat k předpěstování sazenic.
Tipy pro úspěšné pěstování ve skleníku:
- udržujte čistá skla,
- pravidelně větrejte,
- využijte prostor ve skleníku efektivně (regály, parapety, závěsné nádoby),
- obměňujte půdu,
- správně si načasujte výsadbu.
Pařeniště
Hlavní výhodou pěstování v pařeništích je prodloužení pěstební sezóny. Pařeniště udrží rostliny v teple od konce zimy až do podzimu. Pařeniště může fungovat jako levnější a jednodušší forma skleníku. V pařeništích můžete pěstovat teplomilné druhy zeleniny, rychlit zeleninu nebo vypěstovat sazenice určené k pozdější výsadbě do záhonu.
Co pěstovat?
Ovoce
Maliny a ostružiny
Maliníky a ostružiníky jsou velmi odolné rostliny, které se dají pěstovat téměř bez práce. K bohaté úrodě plodů je stačí vysadit na slunné místo.
Rybíz
Červený a bílý rybíz jsou nenáročné keře, které plodí výborné ovoce plné vitamínů. Vysazují se po skupinkách minimálně dvou rostlin.
Angrešt
Angrešt lze pěstovat jako keř nebo stromek. Nejlepší plody získáte, pokud angreštu dopřejete výživnou půdu s dostatkem vody.
Borůvky
Borůvky vyžadují dobře provzdušněnou vlhkou půdu, která je lehce kyselá. Borůvkové keříky působí okrasně po celý rok.
Rakytník
Rakytníku stačí k dozrání plodů dostatek slunce. Jinak je to asi nejméně náročná ovocná dřevina. Rakytníku existuje několik odrůd, od zakrslých až po dvoumetrové stromky.
Pokud máte v zahradě dostatek prostoru pro pěstování větších stromů, zasaďte jabloně, třešně, hrušně, meruňky nebo slivoně.
Zelenina
Rajčata
Rajčata jsou mezi pěstiteli nejoblíbenější zeleninou, jelikož je snadné je vypěstovat. Zároveň jsou velmi odolná vůči chorobám a škůdcům. Pěstovat můžete klasická rajčata i další odrůdy, např. cherry rajčátka.
Salát
O salát se při pěstování nemusíte téměř vůbec starat. Roste velmi rychle, takže první sklizně se dočkáte již po několika týdnech.
Cuketa
Cuketa je oblíbená především v lehkých letních jídlech. Pokud cuketám obstaráte dostatek vláhy a živin, odmění vás obrovskou úrodou, že budete moct zásobovat celé sousedství.
Chřest
Chřest získává v gastronomii na popularitě a mnoho lidí ho s oblibou zařazuje do svého jídelníčku, je velmi chutný a zdravý. Zasazuje se do odvodněné půdy. Chřest je trvalka, která dokáže růst téměř v jakémkoli podnebí až několik desítek let.
Brambory
Jediné, co brambory potřebují, je dostatek vláhy a kvalitní zemina. A jakmile jednou vlastnoručně vypěstované brambory ochutnáte, už nikdy nebudete chtít kupovat ty ze supermarketu.
Ředkvičky
Pokud jste pěstitel nedočkavec, pěstujte ředkvičky. Dozrávají již během tří až čtyř týdnů. Ředkviček existuje mnoho druhů, tak můžete experimentovat a objevovat nové odrůdy.
Dalšími druhy zeleniny nenáročné na vypěstování jsou mrkev, hrášek, česnek, řepa, cibule, zelené fazole nebo kukuřice.
Bylinky
Domácí bylinky hojně využijete pro dochucení pokrmů i pro přípravu čajů nebo odvarů pro různé zdravotní neduhy.
Nenáročné bylinky na pěstování:
- Pažitka pobřežní,
- koriandr setý,
- kopr vonný,
- petržel listová,
- šalvěj lékařská,
- bazalka pravá,
- pelyněk estragon,
- majoránka zahradní,
- tymián obecný,
- meduňka lékařská.
Indoor pěstování
Nemáte zahrádku nebo jiný prostor, kde byste mohli ovoce a zeleninu pěstovat? Mnoho odrůd se dá pěstovat i doma. Při zvolení správného pěstitelského vybavení jste schopni sklízet odrůdu celoročně, i v zimě. Skvělých pěstitelských výsledků dosáhnete díky LED pěstebním světlům. V domácím prostředí se nejčastěji pěstují rajčata, papriky, okurky, saláty nebo ředkvičky. Z ovoce to bývají citrusy.
You must be logged in to post a comment Login