Inspirace

Jaké zvyky a tradice se pojí s 25. a 26. prosincem?

Od   | 

Vánoce Štědrým dnem nekončí, ale naopak začínají. Nejrůznější zvyky a tradice se tak samozřejmě pojí i s prvním a druhým svátkem vánočním. Dodržují se u vás v rodině některé a znáte je vlastně všechny?

O prvním a druhém svátku vánočním se schází rodiny.
Zdroj: Westwing

První svátek vánoční (Boží hod)

Rodina – 25. prosince je dnem, kdy se schází celá rodina a to nejen pouze ta nejužší a užívá si čas strávený spolu. Přesto naši předci v tento den návštěvy striktně zakazovaly. 
Hodování – přestože ve většině domácnosti dojídá to, co se nesnědlo během štědrovečerní večeře, Boží hod je spojen i s jinými pokrmy. Odjakživa se tak k obědu podávala pečená husa se zelím a knedlíkem. Napříč generacemi se v rodinách na Boží hod často vaří i svíčková na smetaně nebo vepřová pečeně. 
Žádný úklid – v tento den se nesmí pracovat. Hospodyňky by tak měly zapomenout na jakýkoliv úklid včetně stlaní postele nebo sklízení nádobí ze stolů. Boží hod je tak ideálním dnem na užívání si té pravé vánoční atmosféry.
Nevěšet prádlo – Na první svátek vánoční by v žádném případě nemělo viset prádlo, a to ani pokud bylo pověšeno v jiný den. Pověšené prádlo na Boží hod podle pověr nosí smůlu a neštěstí.
Kostely a mše – ke zvykům v tento den patří i rodinná procházka zakončena v kostele. V některých kostelech se kromě půlnoční mše koná i pastýřská na Boží hod.

 

Kam pro luxusní i elegantní pohovku? 

 

Druhý svátek vánoční (svatý Štěpán)

Koledování – druhý svátek vánoční je spojován s koledováním. Vzpomeňte si na říkanku: Koleda, koleda, Štěpáne. Dříve se tradovalo, že vykoledované předměty znázorňovaly osud nebo budoucnost koledníka. V dnešní  době však koledování na svatého Štěpána postupně zaniká a drží se většinou pouze v rodinách s dětmi. 
Žehnání – protože je svatý Štěpán patronem koní, zejména na venkově se dodržuje tradice, kdy hospodář žehná koním, ale i ovsu svěcenou vodou, která jej ochrání před nemocemi. Často se žehná i červenému vínu v poháru, do kterého se klade malý kamínek symbolizující Štěpánovo ukamenování. Každý pak musí víno vypít do dna. 
Pranostiky – na svatého Štěpána se naši předci soustředili na počasí, které mělo naznačit, jaká úroda bude příští rok. Pokud totiž v tento den svítí slunce, bude drahé ovoce. Vítr značí chudý vinohrad. Pokud není na svatého Štěpána sníh, budou bílé Velikonoce a pokud během druhého svátku vyschne bláto, bude krásné jaro.

Druhý svátek vánoční je spjat zejména s koledováním.
Zdroj: Pexels

Zdroj: České zvyky a tradice, vánoční zvyky a tradice

 

Sauna, kterou můžete začít používat ten samý den, který ji přivezou

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login