Rady a tipy
V jaké výšce by měly být vypínače a zásuvky v domě či bytu
To, jakým způsobem při rekonstrukci rozmístíme zásuvky a vypínače, závisí zejména na tom, zda se jedná o kuchyň, koupelnu nebo jinou obytnou místnost. Podle toho budete moct určit, kolik zásuvek či vypínačů v dané místnosti použijete, ale také budete mít přehled o pravidlech jejich umístění.
Zásuvky a vypínače v kuchyni
V kuchyni je třeba počítat s dostatkem zásuvek pro všechny vaše spotřebiče – právě zde je ideální využívat dvojzásuvky, chybět by neměly ani samostatně spínané zásuvky. Ty oceníte zejména u spotřebičů, které by mohly způsobit nebezpečí. Sporák, topinkovač, ale třeba i rychlovarnou konvici můžete na noc pravidelně vypínat. S umístěním zásuvek a vypínačů v kuchyni je to takto:
- Ve spodní části kuchyně činí umístění zásuvek od podlahy 300 mm.
- Podle výšky soklu se zásuvky nad pracovní plochou umisťují ve výšce 1 200 až 1 250 mm.
- Zásuvka v blízkosti dřezu musí být ve vzdálenosti minimálně 600 mm od něj.
- Nad varnou deskou nesmí být žádná zásuvka
- Vypínače je třeba umístit do výšky 1 200 až 1 250 mm dle výšky soklu. Ideálně ve stejné výšce jako u vypínačů. V případě, kdy dáváte elektřinu do mědi či jen děláte zcela novou, je dobré ji zapravit přímo do zdi. Na to vám poslouží nejlépe drážkovací fréza, ale bude stačí i obyčejná úhlová bruska, čímž docílíte místa pro kabeláž.
Zásuvky a vypínače v koupelně
Pozor na umístění zásuvek a vypínačů byste si měli dát zejména tam, kde jsou v blízkosti vodní zdroje – což je zejména koupelna, kde je neustále plno vody, která občas vystříkne i tam, kam nemá. Právě zde by v případě špatného umístění zásuvek hrozilo riziko úrazu elektrickým proudem. Zatímco výška umístění zásuvek v koupelně daná normou je 1 200 mm, u ostatních rozměrů je třeba řídit se dalšími okolnostmi. A to:
- V prostoru, kde se nachází vana či sprchový kout, nemohou být žádné zásuvky nebo vypínače.
- Ve vodorovném směru od vany či sprchového koutu je třeba dodržet pro umístění zásuvek a vypínačů minimálně 600 mm.
- Zásuvky musejí být umístěny alespoň 200 mm nad úrovní podlahy – a to především kvůli riziku vytopení a mokrému mytí podlahy.
- V bližší vzdálenosti mohou být instalovány pouze zásuvky a vypínače s malým napětím.
- V prostoru mezi 600 až 2 400 mm vodorovně od vany či sprchového koutu lze instalovat zásuvky s napětím na 230 V s ochrannou samočinným odpojením od zdroje.
- Svítidla musejí být minimálně ve výšce 400 mm nad horním okrajem umyvadla, pokud jsou níže než 1 800 mm od podlahy, nesmí chybět ochranný koš.
- Ve výšce 2 250 mm nad podlahou až ke stropu mohou být umístěné zásuvky chráněné oddělovacím transformátorem či samočinným odpojením od zdroje při použití proudového chrániče.
Zásuvky a vypínače v obytných místnostech
Počet zásuvek a vypínačů v obytných místnostech závisí zejména na vašich potřebách. Pokud právě rekonstruujete, zkuste si promyslet, kde budou umístěny spotřebiče, které budou na jednom místě nastálo. Promyslete si, kde zhruba bude stát televize, ale také to, kde budete potřebovat zásuvku na lampičky u nočních stolků. A co konkrétní rozměry?
- Střed zásuvek by měl být ve výšce od 200 mm od podlahy (spousta lidí preferuje výšku zásuvek 300 až 400 mm, záleží na vás).
- Střed vypínačů by měl být je výšce 1 050 mm od podlahy (jde o výšku kliky u dveří, vše však závisí na domluvě s elektrikářem).
- Vypínače se umisťují 100 až 300 mm od dveřního otvoru.
Pokud jste ve fázi, kdy řešíte, kam umístíte vypínače a zásuvky ve vašem bytu či domě, děláte s velkou pravděpodobností i nové elektroinstalace. Zde vám doporučujeme využít skutečných profesionálů – nekvalitně a podomácku udělaná elektřina by mohla být velkým a nebezpečným problémem. Nezapomeňte si zaznamenat, kudy v objektu vede elektřina, v jakých výškách. V budoucnu se pak nebudete muset při zatloukání hřebíčků na obrazy bát, že jej zatlučete rovnou do drátu. Všechen potřebný elektroinstalační materiál nakoupíte zde od českého výrobce.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login