Technika v domácnosti
Jaké vybrat topení – podlahovku, radiátory nebo konvektory?
V zásadě to nikdy nemusí být buď anebo. Pokud jste se tedy rozhodli doma zrekonstruovat topení, nebo stavíte nový dům, vězte, že vhodná kombinace těchto prvků bude velmi pravděpodobně nejlepší cestou.
Podlahovka
Podlahové vytápění má řadu výhod:
- Rovnoměrné rozložení teploty, které navíc snižuje proudění vzduchu po místnosti a tím také prašnost.
- Sálavá složka tepla ohřívá podlahy a stěny, od nich se pak ohřívá vzduch.
- Nezabírá žádný prostor, což je výhodné i z estetického hlediska.
- Je bezúdržbové.
Mezi hlavní nevýhody naproti tomu patří:
- Poměrně vysoká počáteční investice.
- Náročnost instalace u rekonstrukcí.
- Je třeba dopředu myslet na velké kusy nábytku, resp. jejich rozmístění po místnosti s podlahovým vytápěním, aby nezakrýval většinu plochy. A také na vhodnou podlahovou krytinu (nevhodné jsou parkety nebo jiné dřevěné podlahy)
- Trvá delší dobu, než se podlaha nahřeje, což po návratu ze zimní dovolené nemusí být vždy příjemné.
Podlahovkou si v létě také můžete i přichlazovat. Pokud ji máte napojenou na tepelné čerpadlo, které tuto funkci umožňuje. Do podlahového vytápění však nemůžete pustit vodu chladnější než cca 18 °C, aby na studené podlaze nekondenzovala voda a aby podlaha měla i v létě teplotu příjemnou na dotek. Fakticky si tedy teplotu v místnosti tímto způsobem snížíte přibližně o 2–3 °C.
Konvektory topí i chladí
Naproti tomu konvektory (tzv. fan-coil jednotky) dokážou plně využít režim chlazení tepelného čerpadla v létě. Nastavíte si je přesně na požadovanou teplotu a budou tak chladit jako klasická klimatizace. K chlazení vzduchu v místnosti totiž konvektor využívá vodu, kterou tepelné čerpadlo chladí na nízkou teplotu až 6° C.
„Moderní konvektory, jako např. Daikin Altherma HPC, mají i různé designové varianty: nástěnnou, parapetní nebo podhledovou. Cenově se za jednu místnost vybavenou konvektory pohybujeme v částkách od 25 000 Kč. Pro srovnání cena dobré vestavné klimatizace (kompletně, tj. za vnitřní i venkovní jednotku) na jednu místnost začíná na 30 000 Kč,“ uvádí Vladimír Macháček, zodpovědný za oblast prodeje rezidenčních výrobků společnosti Daikin. „Je samozřejmě možné konvektory kombinovat i s podlahovým vytápěním,“ dodává.
Dnešní konvektory už umí napodobit i sálavou složku tepla, takže se nemusíte obávat nepříjemného „průvanu“ teplého vzduchu.
Radiátory do koupelny
Radiátory se někomu dnes už mohou jevit jako přežitek. Na internetu však můžete najít různé designové varianty. Nezastupitelnou úlohu hrají žebříky na sušení ručníků v koupelnách. Pokud tedy chcete podniknout kompletní rekonstrukci vytápění, v přízemí domu asi není nad čím váhat. Podlahovka je spolehlivým řešením. V patře, kde obvykle bývají projektovány ložnice a dětské pokoje, můžete s výhodou sáhnout buď po klasických radiátorech, nebo po konvektorech (tzv. fan-coil jednotkách), které v kombinaci s tepelným čerpadlem umožňují jak vytápění, tak i chlazení.
You must be logged in to post a comment Login