Rady a tipy

Jaké úpravy bytu v bytovém domě je možno dělat bez stavebního povolení

Od   | 

Chystáte se zrekonstruovat byt v paneláku či cihlovém domě? Asi vás zajímá, co všechno musíte tzv. oběhat předem. Dobrou zprávou je, že některé běžné úpravy se obejdou bez stavebního povolení i ohlášení a v případě, že je byt v osobním vlastnictví, vás tak bude čekat jen oznámení na družstvo vlastníků a obligátní omluva na nástěnce. Horší zprávou je, že praxe některých stavebních úřadů bývá nejednotná.

Měnit můžete bez stavebního povolení příčky, které nejsou nosné. Zdroj: iStock

Běžné práce na údržbě či drobné rekonstrukci bytu se často obejdou bez stavebního povolení. Mezi takové práce patří např. nekomplikovaná rekonstrukce jádra při zachování jeho velikosti, výměna kuchyňské linky, výměna zásuvek či vypínačů, výměna podlah, dveří, zařízení koupelny, malování, omítky a údržba zdí atd. Nesmí být narušena požární bezpečnost, statika, zdraví osob, vzhled stavby a neměli byste použít neobvyklé materiály, které by se hmotností velmi lišily od původních.

 

Oblíbené dekorativní stěrky: Které vybrat a kam pro ně?

 

Komplikované příčky

Do změn, nevyžadujících stavební povolení, spadají i změny nenosných příček. Taková úprava ale někdy může vyžadovat ohlášení stavebnímu úřadu, např. pokud se mění dispozice bytu (spojením přijdete o jednu místnost či rozdělením získáte další) či dojde ke změně užívání jednotlivých místností, tedy třeba chcete prohodit obývák s kuchyní nebo zvětšit koupelnu na úkor chodby a podobně. Protože u příček může být někdy situace komplikovanější na posouzení, zda bude ohlášení třeba, nebo ne, doporučujeme Úřad se svým záměrem konzultovat. U bourání příček vždy doporučujeme předem konzultaci statika. Tu si někdy ostatně vyžádá i např. společenství vlastníků jednotek, i v případě, že stavební úřad není třeba kontaktovat.

Než se pustíte do úprave, zajděte na příslušný stavební úřad a informujte se, na které práce není potřeba stavební povolení. Zdroj: Pexels

Co je drobná stavba?

Řečí zákona nás při rekonstrukci bytu bude zajímat hlavně definice tzv. drobných staveb, pro které není stavební povolení třeba. Kromě dlouhého seznamu staveb, který můžete postavit na pozemku, jsou zde i dva body, které se týkají i bytů, a to: „udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou, a dále pak stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, jejich provedení nemůže ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou.“ Tolik litera zákona, jejíž výklad už závisí většinou přímo na praxi toho kterého úřadu. Proto lze ještě jednou doporučit konzultaci v případě, že máte pochybnosti, do jaké kategorie vaše plánované práce zařadit.

Kdy je stavební povolení třeba?

Návštěva stavebního úřadu vás naopak jednoznačně nemine a plnohodnotné stavební povolení budete potřebovat např. při úpravách, jako je přemisťování vchodových dveří, nové okno, větší úpravy lodžie či balkonu, spojování dvou bytů v jeden, zásahy do nosných zdí, zvětšení bytu o společné prostory atd.

Zdroj: zakonyprolidi.cz, sousede.cz, stavební zákon

 

Jak rekonstruovat osvětlení, aniž byste museli sekat do stěn a stropu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login