Rady a tipy

Jaké sankce vám hrozí za nezaplacení záloh na služby? A co neuhrazené nedoplatky?

Od   | 

Víte, jaké sankce vám hrozí, když nebudete platit zálohy na služby? A co se stane v případě neuhrazení nedoplatku z vyúčtování? Co pokuty? Jaká je jejich výše? A kdo určuje, jak vysoké budete mít zálohy? Nejen o tom vám dnes řekneme víc.

Zálohy se platí (obvykle) měsíčně

Ačkoliv se zálohy za služby spojené s užíváním bytu platí obvykle měsíčně, teoreticky se může pronajímatel s nájemcem domluvit i na fakturaci za delší období – čtvrtletí, pololetí či rok.

Obvyklá praxe je ale takové, že má poskytovatel služeb právo pro příjemci služeb vyžadovat placení záloh na úhradu nákladů za služby poskytované s užíváním bytu měsíčně. O výši záloh pro všechny uživatele bytů rozhoduje vedení – tedy výbor SJV, představenstvo družstva nebo pronajímatel bytu.

Máte někde dluh? Pak s placením nečekejte. Jinak vás nemile překvapí úroky. Zdroj: pexels.com

Výše záloh stanovená podle dosavadní spotřeby

Výše záloh je určována jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku. Případně podle posledního zúčtovacího období, nebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku. I proto je možné, že budou měsíční zálohy zvýšeny i nad rámec vypočtené dvanáctiny ceny spotřeby za minulý rok. A to při zohlednění zdražování a inflace.

Úroky z prodlení a pokuty

Pokud nezaplatíte zálohu nebo jejich následné vyúčtování, hrozí vám sankce. A to především peněžitého charakteru. Základní z nich je úrok z prodlení – jeho výše odpovídá ročně výši repo sazby stanovené ČNB pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů.

  • K 1. 7. 2022 repo sazba činila 7 %. Použije se pro prodlení opožděné úhrady záloh za 2. pololetí roku 2022. Úroky za prodlení s platbou záloh za 2. pololetí roku 2022 činí 15 %.
  • Za prodlení s placením za 1. pololetí roku 2022 se použije úrok z prodlení 11,75 % – repo sazba činila k 1. 1. 2022 3,75 %.

Do kdy lze úroky z prodlení účtovat?

Úroky z prodlení se mohou účtovat jen za dobu od jejich splatnosti do doby, kdy byly zaplaceny nebo kdy bylo, nebo mělo být nejpozději provedeno vyúčtování. K vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu musí dojít vždy nejpozději do 30. dubna následujícího kalendářního roku – v roce 2023 je to nejpozději 2. května 2023, protože 30. duben spadá na neděli.

Pokud pravidelně nezvládáte platit své závazky, sestavte si rodinný rozpočet. Třeba vymyslíte, kde ušetřit. Zdroj: Canstockphoto

Zaplacení záloh se může poskytovatel služeb domáhat do 2. 5. 2023. Poté se domáhat doplacení nemůže a musí pracovat s přeplatkem nebo nedoplatkem z vyúčtování.

Do té doby ale úrok z prodlení z těchto záloh nezaniká. Do doby termínu vyúčtování se tedy počítají úroky z prodlení z neuhrazených záloh, pak jen z neuhrazeného vyúčtování, jestli je výsledkem nedoplatek. Zaplacení záloh se pronajímatel bytu nemůže domáhat po datu, kdy mělo dojít k jejich vyúčtování.

Do kdy musíte zaplatit nedoplatek? A co vrácení přeplatku?

K finančnímu vyrovnání mezi poskytovatelem a příjemcem služeb musí dojít nejpozději ve lhůtě 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování příjemci služeb. Po uplynutí této lhůty opět nabíhají úroky z prodlení, ale už z celé částky vzešlé z vyúčtování.

Zdroj: finance.cz, penize.cz, bussinessinfo.cz

 


You must be logged in to post a comment Login