Zahrada
Jaké rostliny patří do kuchyně, obýváku, ložnice a k dětem? Vyberte správně a bude se dařit vám i jim!
Pokojové rostliny se postarají o příjemnější atmosféru, ale také nám v bytě zprostředkovávají chybějící kontakt s živou přírodou. Podle charakteru každého pokoje a jeho světelných podmínek pak volte takové druhy, jimž budou dané podmínky vyhovovat.
Světlo a vlhkost vedou
Jednotlivé rostliny mají rozdílné nároky na teplotu, intenzitu světla i vzdušnou vlhkost. Každá místnost vašeho bytu jim dokáže nabídnout trochu jiné podmínky. Nejčastěji jsou to však právě nároky na světlo, které hrají klíčovou roli pro umístění toho kterého druhu. Okna situovaná k jihu přijímají sluneční světlo větší část dne, okna obrácená na východ jen několik hodin ráno a okna se západní expozicí několik hodin odpoledne. Intenzita slunečního záření závisí na ročním období a geografické poloze místnosti.
Mezi místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí pak patří koupelna a kuchyně, což přijde vhod zejména tropickým druhům.
Stín i polostín
V bytě často najdete silně zastíněné kouty, např. na chodbách, v šatně či na toaletě. Dále tu jsou prostory nabízející polostín, jako jsou koupelny s okny, vstupní haly i pokoje s okny na sever. Jsou tu však také kouty zastrčené více do nitra místností, a tím pádem vzdálené od oken. Nepřímému slunečnímu svitu dávají přednost třeba palmy a druhy rostlin, které tvoří podrost tropických dešťových pralesů, neboť tyto světelné podmínky odpovídají světlu v jejich přirozeném prostředí.
Kdo zvládne polední žár
Naproti tomu jsou v bytě k dispozici i plochy s vysokou intenzitou světla – například okenní parapety, místa těsně u oken orientovaných na jih a jihozápad atd. Na velmi exponovaných místech poblíž oken je v létě potřeba zastiňování, aby se listy vašich zelených svěřenců nespálily a substrát v květináčích příliš rychle nevysychal. Toto stanoviště bude například vyhovovat kaktusům a sukulentům i rostlinám s dužnatými listy.
Nenáročné a přizpůsobivé
Mezi pokojovkami je však také spousta tak zvaně univerzálních druhů, které se zvládnou přizpůsobit téměř jakémukoli typu našeho domácího prostředí. Jako zástupce této kategorie uveďme třeba druhy Dracaena fragrans „Massangeana“, známý jako dračinec, oblíbený benjamínek Ficus benjamina, Spathiphyllum neboli lopatkovec, dále Scindapsus aureus, Hedera helix neboli břečťan či Sansivieria trifasciata – lidově tchynin jazyk.
Vyberte si rostliny podle místností
Do kuchyně
Aglaonema commutatum, Anthurium andreanum, Ficus maclellandii „Allii“, Chamaedorea elegans, Phalaenopsis
Do koupelny
Aglaonema commutatum, Anthurium andreanum, Chamaedorea elegans, Nephrolepis exaltata „Bostoniensis“, Phalaenopsis, Chlorophytum comosum „Vittatum“
Do ložnice
Nephrolepis exaltata „Bostoniensis“, Maranta leuconeura
Do dětského pokoje
Maranta leuconeura, Syngonium podyphyllum, Chlorophytum comosum „Vittatum“
V pracovně
Aglaonema commutatum, Dracaena marginata, Syngonium podyphyllum
Pro obývací pokoj
Cyclamen persicum, Dracaena deremensis „Warneckii“, Ficus elastica „Decora“, Nephrolepis exaltata „Bostoniensis“, Shefflera actinophylla
Zdroj: Pinterest, Pixabay, archiv autorky a archiv
You must be logged in to post a comment Login