Architektura a design
Jaké dokumenty potřebujeme pro stavbu rodinného domu
Realizaci stavby vysněného rodinného domu, až do velikosti zastavěné plochy do 300 m2, je nově od 1. 1. 2018 možno řešit dle § 104 Stavebního zákona zjednodušeně, tedy formou ohlášení stavby. V ustanovení odst.(1) §104 se mimo jiné říká: ….ohlášení stavebnímu úřadu postačí u stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím….
Problémem ale je, že k tomuto postupu je nutno mít souhlas se stavbou od všech vlastníků sousedních nemovitostí. Pokud některý ze sousedu souhlas nevydá, musí se postupovat formou územního a stavebního řízení, a to dle pokynů příslušného stavebního úřadu.
Kolaudace není po ukončení stavby potřeba, pro stavební úřad je dostatečné oznámení.
Na stavební úřad je k ohlášení stavby nutno předložit:
1) Vyplněnou žádost na ohlášení stavby
2) Dokumentaci pro ohlášení stavby (DOS)
3) Dokladovou část
Žádost na ohlášení stavby
Formulář žádosti na ohlášení stavby k vyplnění lze získat na místně příslušném stavebním úřadě, nebo je možno jej elektronicky stáhnout ze stránek Ministerstva pro místní rozvoj. Žádost má část A, kde je nutno vyplnit údaje o stavební záměru, a dále část B, kde je uveden výčet dokumentů a podkladů, které je nutno k žádosti doložit.
Dokumentace pro ohlášení stavby (DOS)
Obsah, rozsah a podrobnost dokumentace se řídí ustanovením Přílohy č.5 prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu č. 62/2013 Sb.
Dokumentace musí obsahovat jak textovou, tak výkresovou část. Jedná se zejména o základní okótované výkresy v dostatečném obsahu a podrobnosti, které umožní stavebnímu úřadu a ostatním účastníkům řízení se k navrhované stavbě odpovědně vyjádřit.
Avšak podrobnost výkresů v tomto stupni dokumentace a specifikace materiálů a prvků není dostatečná pro realizaci stavby. Nedostatečná podrobnost grafické části a nedotažené detaily mohou být pro řádný postup realizace stavby komplikací, může docházet k překotným nekvalitním řešením a k vícepracím, vedoucím k případnému živelnému narůstání nákladů.
Dokladová část
Seznam požadovaných dokumentů, nutných pro ohlášení stavby, je uveden v žádosti ohlášení stavby v části B.
Avšak pro konkrétní záměr v konkrétní obci je třeba si také vyžádat na stavebním úřadě konkrétní seznam dotčených orgánů státní správy a správců sítí, jejichž kladná stanoviska jsou pro povolovací proces podmiňující.
Stejně tak musí být kladná stanoviska správců sítí, jejichž výčet je také uveden v Žádosti v části B. Je však nutno od stavebního úřadu získat také seznam konkrétních vlastníků dopravní a technické infrastruktury (vodovod, kanalizace, …apod.), působících v konkrétním území.
Mezi další důležité požadované doklady také patří:
– souhlas vlastníka pozemku se stavbou, pokud není vlastníkem žadatel
– doklad prokazující právo k pozemku nebo stavbě tehdy, nedá-li se ověřit na
Katastru nemovitostí
– plná moc na zastupování, pokud ohlášení vyřizuje zástupce
– doklad o informování vlastníků sousedních nemovitostí a jejich souhlasy se stavbou
You must be logged in to post a comment Login