Články

Jaká práva mají nájemci a co jim pronajímatelé nemohou zakázat?

Od   | 

V České republice se kvůli prudkému nárůstu cen nemovitostí stále více lidí uchyluje k bydlení v nájmu. Tento trend vyvolává otázky o právech a povinnostech nájemců. Na co má nájemce právo a co mu pronajímatel nemůže zakázat? Přinášíme přehled důležitých informací, které vám pomohou orientovat se v nájemních vztazích.

Ale nejprve malý jazykolam…

Zakázané zákazy – co vám pronajímatel nemůže zakázat

Podle českého občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) má nájemce silnou právní ochranu, která zaručuje, že pronajímatel nemůže do nájemní smlouvy zahrnout ujednání, která by omezovala práva nájemce. Přesto někteří pronajímatelé tato pravidla nedodržují. Jaké jsou nejčastější problémy?

Byt je před skončením nájmu nutné uvést do původního stavu. Zdroj: Pexels

 

  1. Chov domácích mazlíčků: Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, a to i v případě, že to nájemní smlouva výslovně zakazuje. Pronajímatel nemůže nájemci za chov domácích mazlíčků udělit výpověď nebo mu dávat sankce, pokud tím nájemce nepoškozuje byt nebo nepůsobí problémy ostatním obyvatelům domu. Přesto je dobré myslet na to, že při výběru nájemníka může pronajímatel neoficiálně upřednostnit osobu bez zvířat.
  2. Návštěvy: Pronajímatel nemá právo omezovat návštěvy nájemce. Nemůže mu zakázat, aby měl hosty přes noc nebo aby jej navštěvovali pouze v určitých hodinách. Nájemce si může volně určovat, kdy a kdo ho navštíví.
  3. Trvalý pobyt: Nájemce má právo přihlásit se v pronajatém bytě k trvalému pobytu. K tomu je potřeba předložit nájemní smlouvu jako užívací titul k nemovitosti. Pronajímatel nemůže požadovat speciální souhlas ani trvalý pobyt ve smlouvě zakázat.

 

Kam pro koupelnový nábytek?

 

Pokud smlouva obsahuje ustanovení, která zkracují práva nájemce, tato ustanovení se považují za neplatná. Nájemce tak není povinen je dodržovat, a pronajímatel nemůže takové porušení použít jako důvod k výpovědi smlouvy. Výpověď z nájmu může pronajímatel udělit pouze ze zákonných důvodů, například při hrubém porušení nájemcových povinností nebo pokud byt potřebuje pro svého rodinného příslušníka, jak je uvedeno v § 2288 občanského zákoníku.

Psa v bytě vám nikdo zakázat nemůže. Zdroj: Pexels

Podnájem versus nájem

Často dochází k záměně pojmů nájem a podnájem. Nájem je právní vztah mezi majitelem bytu (pronajímatelem) a osobou, která si byt pronajímá (nájemcem). Podnájem naopak vzniká, když nájemce dá byt k dispozici další osobě. V tomto případě je podnájem závislý na původní nájemní smlouvě. Pokud skončí nájemní smlouva nájemci, automaticky končí i podnájemní smlouva.

Před uzavřením podnájemní smlouvy je proto důležité ověřit si, zda je osoba, která nabízí byt k podnájmu, skutečně jeho nájemcem a má k tomu svolení od pronajímatele. Tento krok může zabránit nepříjemnostem a potenciálním podvodům.

Předávací protokol a kauce

Předávací protokol je dokument, který detailně popisuje stav bytu při jeho převzetí a předání. Není sice ze zákona povinný, ale jeho sepsání se důrazně doporučuje. Protokol by měl obsahovat podrobný popis vybavení, stav měřičů a veškeré poškození, které byt vykazuje při přebírání. To zajistí, že po skončení nájmu nebude pronajímatel požadovat úhradu škody za poškození, která nájemce nezpůsobil.

K trvalému bydlišti potřebujete jen nájemní smlouvu. Zdroj: Canstockphoto

Důležitou součástí nájemního vztahu je také kauce (jistota), kterou pronajímatel vyžaduje při uzavření nájemní smlouvy. Slouží jako záruka pro pokrytí případných škod nebo nezaplaceného nájemného. Doporučujeme, aby nájemce pečlivě zaznamenal stav bytu při předání, aby nedocházelo k neoprávněným odpočtům z kauce na konci nájmu.

Zdroj info: Občanský zákoník, Portálobydleni

 

Kde navrhnou osvětlení do pokoje, bytu nebo celého domu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login