Zahrada
Jaká jarní hnojiva do zahrady opravdu potřebujeme – kompost je základ
Ven moc nemůžeme, a tak se věnujeme o to více zahrádkám. Je právě čas jarního hnojení a v zahradnictvích, která mohla naštěstí zůstat otevřena, nám z toho až oči přecházejí: hnojivo na azalky, na jehličnany, na ovocné stromy, na růže, na zeleninu, na ovoce, na muškáty, prémiová hnojiva, hnojivo na trávu, hnojivo na jahody, univerzální hnojiva… Nemusíte ale kupovat všechna a míchat desítky různých zálivek, postřiků a granulí. Co opravdu budete potřebovat v březnu a dubnu? A jak se liší kapalná a pevná hnojiva?
Jak dělíme hnojiva
Organická hnojiva používáme především na podzim, ale pokud jsme to z nějakého důvodu neudělali, musíme je vpravit do půdy na jaře, při rytí záhonů. Použijte kompost či drůbeží trus, chlévský už se pro jaro nehodí. Do městských zahrádek pravděpodobně použijete slepičí či jiný trus v granulované formě. Průmyslová hnojiva se používají tradičně na trávník a dále v průběhu sezony, pro svou rychlou využitelnost.
Koupit můžeme i různou formu hnojiv. Tekutá, krystalická, která se ve vodě rozpouští, či granulovaná, která se zapravují do půdy. Tekutá hnojiva anebo hnojiva určená na rozpouštění ve vodě se aplikují buď postřikem na list, nebo zálivkou a poměrně rychle účinkují. Pokud potřebujete živiny doplnit rychle a jednorázově a ještě u toho zalít a nevadí vám tahat konve, aplikujte hnojivo do zálivky. Výhodou je, že pokud znáte objem svého sudu, můžete odpovídající dávku univerzálního hnojiva dát do celého sudu a veškerou vodu z něj vynosit a užít na zálivku. Sud pak vypláchněte čistou vodou a pracujte v rukavicích, ať se vám hnojivo nedostává při nabírání na ruce. Granulovaná hnojiva se musí zapravit do půdy, aby je první déšť neodplavil. V hodně suchém létě se budou hůře rozpouštět, klasická zálivka na to bude slabá. Zato ale budou působit postupněji a lépe se dávkují.
Na co se hodí speciální hnojivo
Speciální hnojivo si kupte na trávník, protože tráva má velmi rozdílné požadavky na výživu během celého roku. Důvod je také aplikace, jen těžko byste na plochu trávy aplikovali klasická kapalná hnojiva určená do zálivky. Trávníková hnojiva jsou určena pro aplikaci pomocí speciálních vozíků anebo k aplikaci postřikem, díky čemuž hnojivo aplikujete rovnoměrně a nehrozí vám, že byste některé plochy spálili a jiné nedohnojili, kvůli čemuž vznikají nevzhledné „mapy“. Kupte si co největší balení, ta menší jsou zbytečně drahá. Speciální hnojivo kupte také pro kyselomilné rostliny, bude vám však stačit to stejné pro azalky, rododendrony, vřesy a kanadské borůvky; musí snižovat PH půdy. Třetí výjimkou, nač je speciální hnojivo dobré, je hnojivo pro jehličnany, které obsahuje hořkou sůl – komplex hořečnaté i draselné soli, které zabraňuje reznutí jehlic.
A na co ho nepotřebujete
Pokud máte na zahradě kompostér, nemusíte žádné jiné hnojivo kupovat pro zeleninu ani například pro jahody. Kompost bude bohatě stačit po celou sezonu. Pouze hodně náročné druhy mohou vyžadovat přihnojit dusíkem. Také speciální hnojivo na růže v podstatě nepotřebujete, stačí vám klasický Cererit či Kristalon na okrasné rostliny a dřeviny a opět nic nezkazíte kompostem. Stejně tak pro trvalky a letničky budou tato univerzální hnojiva vysoce dostatečná a netřeba s nimi příliš plýtvat, základem kvalitní půdy je opět dobrý kompost. A co ovocné stromy? Velmi dobrý je drůbeží hnůj a kompost, který aplikujeme kolem stromu v předjaří a dále pak po odkvětu. Doplníme draselnými a fosforečnými hnojivy, z přírodních může posloužit například dřevní popel (pouze ze dřeva, a pokud máte hodně dusíkatou půdu, přimíchejte popel spíše do kompostu) , takže opět není třeba nic speciálního kupovat v obchodě.
You must be logged in to post a comment Login