Rady a tipy
Plísně v bytě: Jak se jich konečně zbavit?
Plíseň v bytě je především v zimě problémem mnoha domácností. I když se častěji objevuje ve starších zástavbách, není žádnou výjimkou, že plesnivé stěny jsou i v nových domech. Může za to špatná cirkulace vzduchu, vysoká vzdušná vlhkost a nesprávné větrání. Jak s plísněmi účinně bojovat?
Plísně poznáte podle jejich typického zápachu, tmavých mapách na zdech a olupující se omítky. Také vás to může častěji dráždit ke kašli, více slzet oči, objevuje se z ničeho nic rýma a různé alergické reakce. Pokud se plísní nezbavíte, hrozí riziko vzniku alergií a jiných nemocí.
Za jakých podmínek plísně vznikají?
Nejvíce ohrožena plísní jsou místa, kde vlhkost vzduchu přesahuje 60 % a teplota je kolem 20 a 25 °C. Není to tedy tak, že by jim prospívala zima. Jde především o nakumulované vlhko bez pohybu vzduchu. Nejnáchylnější jsou tak koupelny, kuchyně a také zavřená ložnice. Spící člověk dokáže vypotit klidně půl litru tekutiny za noc a samozřejmě dýchá. Nahromaděná vlhkost kondenzuje na chladných místech, srazí se a když takový stav trvá déle, vzniká plíseň.
Který plynový kotel vybrat, a proč?
V první řadě myslete na prevenci
Větrat, větrat, větrat a správně topit. Základem prevence je správně vyvětraná místnost. Rozhodně to není otevřená ventilačka několik hodin v kuse. Otevřete okna dokořán, ideálně tak, aby proudil vzduch. Stačí pár minut. Záleží na tom, jaká je venkovní teplota. Takto to dělejte alespoň třikrát denně. Dojde k rychlé výměně vzduchu, vysuší se vlhkost, ale neprochladnou zdi a nesráží se na nich voda. Co je také důležité, je správné topení. Nesnižujte teplotu příliš. A je-li to možné, pořiďte si sušičku prádla, jelikož mokré prádlo je dalším velkým zdrojem vlhkosti v bytě.
Jak odstranit plíseň v bytě?
V první řadě si pořiďte měřič vlhkosti. Dají se koupit za pár korun. To vám pomůže hlídat si, jaká je u vás doma vlhkost. Pokud máte na zdi pár černých teček, můžete použít chemický prostředek. Fungují celkem dobře, ale pro zdraví to také není úplně to nejlepší, zápach se drží docela dlouho a při častém a dlouhodobém používání se na zdi začne objevovat solný povrch, který se tam vysrážel vyschnutím. Zeď pak nedýchá a při každém dalším použití je čím dál zasolenější a přitahuje plísně ještě víc. Nebojte se použít netoxické spreje. Ty neobsahuje bělidlo, takže je nutné zeď setřít. Pomůže i obyčejná soda smíchaná s tea tree či silnější peroxid vodíku.
Proč toaletu s integrovanou sprškou?
Další možností je tzv. chytrá houba. Jedná se o mykoparazitickou řasovku. Ta houby likviduje, a proto je tak účinná v boji proti plísním. Navíc je naprosto bezpečná pro lidi i zvířata žijící v bytě. Jakmile bude plíseň zlikvidována, uvede se houba do klidového stádia a když se plíseň zase objeví, začne znovu fungovat. Taktéž existují různé speciální nátěry např. s obsahem aktivního stříbra, které taktéž působí dobře a jsou zdravotně nezávadné. Nutné je nejdříve plíseň ošetřit nějakým prostředkem proti nim, poté mechanicky odstranit škrabkou či kartáčem a teprve pak natřít. Pokud nechcete utrácet, skvěle funguje hašené vápno s desinfekčními účinky. Vzhledem k tomu, že nijak nebrání v prostupu vzduchu do stěny, hodí se na vlhké a špatně větrané prostory ideálně.
Odvlhčovače
Odvlhčovače si chválí mnoho těch, kdo dlouhodobě bojují s plísněmi. Můžete zakoupit menší stolní odvlhčovač, nebo pořídit lepší elektrický. U prvního zmíněného musíte pravidelně měnit náplň pohlcující vlhkost, druhý vám funguje neustále a vytáhne vlhkosti mnohem víc. Vybírejte přístroj podle velikosti místnosti, jeho výkonu i přidané hodnoty. Často bývají odvlhčovače součástí čističek vzduchu. Jestliže momentálně nemáte peníze, možná by byla vhodným řešením i půjčovna. Tyto přístroje se totiž dají levně zapůjčit.
Ničení plísní pomocí ozonu
Možná nevíte, že ozon spadá mezi silná desinfekční činidla a je při sterilizaci a dezinfekci mnohonásobně účinnější než chlor. Navíc je bezpečný. Jeho výhod se dá využít i v boji proti plísním. Nezůstávají po něm žádné toxické stopy, nezpůsobuje alergie či dýchací potíže. K ničení virů, bakterií, plísní a hub stačí hladina o 0,4ppm. Ozonový přístroj není nutné používat dlouho. Stačí pár minut. Po skončení procedury se ozon rychle rozpadá na dvojatomový kyslík. Ozonizaci ale přenechte raději specializovaným firmám a zařiďte si na den aplikace volno, protože vystavení se příliš velkému množství ozonu najednou může být škodlivé.
Řešte příčinu, ne následek
Ať už se budete zbavovat vzniklých plísní jakýmkoliv způsobem, měli byste vědět, že řešíte pouze příčinu a ne následek. Pokud nenajdete důvod, který to způsobuje, budou vás trápit stále. Proto hledejte a odpovídejte si při tom na různé otázky. Nemám nekvalitní okna? Mají problém i další obyvatelé domu, pokud byla okna měněna všem stejně? Proč je mokrá zeď kolem oken? Kde se vzala? Jak je to dlouho, co byla okna měněna? Jak dlouho po výměně se plíseň objevila? Jsou mokré zdi i ve společných prostorách? Nezatéká někde do pláště? Není problém ve střešní izolaci? Otázek je skutečně hodně a odpověď na ně by měl hledat odborník.
Zdroj: Rady a tipy pro domácnost, Zdravé bydlení
Kam pro tepelné čerpadlo?
You must be logged in to post a comment Login