Inspirace

Jak zařídit dílnu aneb i sem vneste pořádek

Od   | 

Existují dva druhy mužů: jedni třídí šroubky a matičky podle velikostí do příslušných šuplíčků a mají radost, že vše najdou na první dobrou. Ti druzí už takovou radost nemají, protože hledají. Možná při tom dlouhém hledání přišli na to, že by bylo dobré v dílně uklidit.

Základem úspěchu je připravit prostor tak, aby bylo kam ukládat jednotlivé věci. A to nejen ty nejmenší, ale rozvrhnout prostor pro každou velikost a rozčlenit všechny věci podle druhu a četnosti užití. Ideální jsou otevřené i uzavřené regály, například z IKEA, jejich rozměr závisí od použití. Obecně se doporučuje pro velké věci ponechat prostor 60 cm hluboký a 60 a více centimetrů vysoký. Hloubka regálů se dále přizpůsobuje, a to v rozmezí 40-50 cm, nebo i menší, tedy 40 cm a méně. Do vzniklých polic můžeme ukládat věci samostatně, nebo je dále rozdělit do kontejnerů. I ty mohou být rozdělené do menších přihrádek a zásuvek.

 

Nářadí uspořádejte podle velikosti a četnosti použití

Nářadí uspořádejte podle velikosti a četnosti použití

Ukládejte samostatně

Některé věci nejde skladovat v regálech ani v kontejnerech. Jejich velký výběr najdete zde. Zpravidla to bývá zahradní nářadí, jako jsou hrábě, lopata, krumpáč ad. Velmi pohodlné je ukládat je na stěnu, kam předem připravíme úchyty. Nabízeny jsou nejrůznější háky, věšáky, držáky, stojany ad., které jsou navržené přímo pro určitou věc. Patří sem například držák hadicestojan na kolodržák na holínky ad. Připevňují se buď na stěnu, nebo na strop. Řadu z nich najdete například u firmy Engelbert Strauss. Při úvahách o jednotlivých pomocnících vše předem dobře rozvrhněte a naplánujte jejich uspořádání a potřebu. Zde bohužel neplatí žádné pravidlo, vycházet musíte čistě z jejich velikosti a tvaru. Nezapomeňte, že ty věci, které využíváte nejčastěji, by měly být ve výšce očí a co nejblíže ke dveřím. Těžké věci umisťujeme k zemi, ty lehčí naopak nahoru.

Dvoupatrový box pro uložení drobných součástek, Engelbert Strauss

Dvoupatrový box pro uložení drobných součástek, Engelbert Strauss

Jakou podlahovou krytinu do dílny?

Dílna zpravidla nebývá součástí interiéru, tak do ní chodíme ve venkovní obuvi. Proto by podlahová krytina měla být maximálně pevná a odolná. Velmi často bývá ponechán beton a na něj pak v určitých částech používáme čistící rohože, koberce nebo krytinu určenou k vysoké zátěži. Jejich velký výběr najdete například u firmy Riva. Obecně se doporučují materiály, ve kterých se neudržuje prach a nečistoty a snadno se udržují.

Třídílná dřevěná police Hejne

Třídílná dřevěná police Hejne

Nezapomeňte na světlo

V dílně potřebujeme kvalitní světlo, abychom na práci viděli. Nestačí proto jen přisazené stropní svítidlo, ale plánujme jich víc. Vhodná jsou menší světla, která můžeme přenášet podle potřeby. Hodí se pracovní lampy, které mají nastavitelné rameno a otočné stínítko, dále lampy s klipsem. Jako zdroj osvětlení  jsou vhodné úsporné žárovky. Velký výběr osvětlení najdete u firmy LedMat.

Text: Engelbert Strauss, Foto: LEDMAT, IKEA a archiv


You must be logged in to post a comment Login