Zahrada

Jak zajistit zahradu před dovolenou

Od   | 

Před dovolenou, kdy nebudete moci zahradu zalévat, sbírat dozrávající plody ani hnojit, to chce přijmout některá opatření. Asi každého napadne, že by měl vydatně zalít; co ale dál? Zvláště tehdy, pokud budeme pryč déle než týden?

Automatické systémy ulehčí práci se zaléváním. A jsou-li programovatelné, máte vystaráno i na dovolenou.

Trendy jsou bezzárubňové interiérové dveře

Když má být sucho

Pokud nemáte automatickou závlahu a předpověď je stran deště nepříznivá, a nemáte nikoho, kdo by několikrát přišel zalít, musíte vyřešit zejména to, abyste po návratu od moře po čtrnácti dnech nenašli zahradu uschlou na troud. Je třeba zahradu řádně vyplít, prokypřit a důkladně zalít. Nejen konví, povrchově – potřebujete vodu, která v půdě několik dní vydrží. Takže pro tentokrát nelitujte vody, pusťte hadici a nechte zahradu pořádně nasáknout. Následně ji zamulčujte třeba posekanou travou, kůrou nebo folií. Pokojovky odneste do stínu a umístěte je do pekáčů s vodou. Nenalijte jí tam ale zase dvacet centimetrů, ať rostliny neuhnijí. Máte-li venkovní nádoby s rostlinami, ideální jsou samozavlažovací nádoby, ale improvizované samozavlažování vyrobíte třeba tak, že umístíte do truhlíku knot, který bude druhým koncem umístěn ve výše položené nádobě plné vody. Rajčata v nádobách nenechávejte ve vodě stát. Vodu v půdě zadrží i hydrogel, ale musíte ho opatrně vpravit dost hluboko, poblíž kořenů. Doplňte vodu do jezírka a zajistěte větrání skleníku.

 

Proč betonovou stěrku na podlahu, kterou vybrat a kam pro ni?

 

Když má být deštivo

Bude-li počasí celkově vlhčí, po návratu by vás spíš než sucho mohlo nepříjemně překvapit, že zplesnivěla rajčata, víno chytlo houbové choroby a uhnila na zemi dozrávající zelenina. Proto při předpovědi na vydatné deště opatřete zahradu proti účinkům vlhka. Rajčata a další zeleninu náchylnou k plísňovým onemocněním postříkejte příslušným preventivním postřikem. Důkladně je zkontrolujte a jakékoliv již podezřelé části rostlin odstraňte. Pokud je některá z rostlin už silněji napadená, zničte ji. Odtrhejte všechny listy rajčat, které se dotýkají země. Dozrávající cukety, dýně, melouny a další zeleninu, která by mohla ležet přímo na půdě, vhodně vypodložte. Ostříhejte keře u plotu, za vlahého počasí zběsile rostou a sousedi by si mohli po návratu stěžovat.

Nezapomeňte se těsně před dovolenou postarat o dobrou kondici jezírka.

Když má být větrno

Nezapomeňte vyvázat vyšší rostliny pro případ větru, dobře vyvázat rostoucí rajčata a další vyšší zeleninu v nejvyšším bodě,  zajistit zahradní nábytek, abyste ho po návratu nesbírali po celé zahradě, vypodložit větve stromů zatěžkané ovocem. Nikdy nevíte, kdy přijde opravdu silný vítr a z chorvatské pláže už toho moc k zajištění neuděláte.

Trendy jsou bezzárubňové interiérové dveře

Těžší ovoce, jako jablka, ohýbá větve a ty se mohou zlomit. Je lepší je podepřít, zvláště, pokud odjíždíte a ztrácíte nad zahradou kontrolu.

Když chcete ochránit úrodu

Pokud zrovna na dobu vaší dovolené vychází počínající zralost některého ovoce, raději keře a malé stromky opatřete sítěmi, větší stromy alespoň alobalem, cédéčky, zvonkohrami. Asi nechcete, aby místo vás měli hody ptáci; a těch se slétne více než obvykle, jakmile zjistí, že na zahradě, na terase a za okny je nebývalý klid.

Nejen vinaři chrání úrodu sítěmi. Inspirujte se. Zdroj: Pixabay

Co s plodinami

Nezapomeňte na postřiky, které mají být aplikovány; pokud některé vychází na dovolenou, raději je udělejte dřív než vůbec. Plodiny, které jsou už skoro zralé, sesbírejte a nechte dozrát doma, ve sklepě či v lednici. Odstraňte ze země všechno spadané ovoce a otrhejte to vadné, které spadne co nevidět, aby se zahradou nešířila hniloba.

Zdroj info: Česká zahrada, Rady pro chytrého zahradníka

 

Uvažujete o přečalounění sedacího nábytku? Víme, kde mají největší výběr látek

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login