Rady a tipy

Jak zachovat krásu dřevěné podlahy: Je to snazší, než byste si mohli myslet

Od   | 

Dřevěné podlahy patří mezi skvostný prvek v našich domovech a nejvíce vyniknou zejména tehdy, pokud je dobře vidět struktura a kresba dřeva. Proto je potřeba zajistit takovou péči, aby se podlaha nekroutila, nepoškrábala a neměla šmouhy. Přitom taková péče není žádná věda, i když o dřevěných podlahách kolují i jiné názory.

Péče o dřevěnou podlahu není složitá. Chce jen vědět, jak na to. Zdroj: KPP

Co dřevěná podlaha vyžaduje?

Je potřeba si stanovit při péči o dřevěnou podlahu nějaký řád a zejména pravidelnost. Přesto se nemusíte obávat nějaké náročnosti, stačí dodržovat několik rad a podlaha bude stále jako nová. Jednou za den, nebo dva dny je potřeba podlahu zbavit drobků a jiných nečistot, které by ji mohly poškrábat. V tomto případě použijte vysavač, nebo podlahu důkladně zameťte koštětem s měkkými štětinami. Dále byste měli podlahu minimálně jednou týdně vytřít pouze vlhkým, nikoliv mokrým hadrem. Při vytírání se snažte po podlaze přejíždět po směru struktury dřeva.

Jednou za měsíc také při vytírání použijte přípravek určený na olejované dřevěné podlahy, který ji oživí. A nakonec je potřeba jednou za 2 – 3 roky podlahu ošetřit speciálním olejem, který zalije póry, nedostatky a suchá místa v podlaze a tím ji dokonale ošetří. 

Olejování postačí jednou za 2 až 3 roky. Zdroj: The Room Studio

Dřevěná podlaha lze jednoduše zrenovovat

Pokud máte dřevěnou podlahu naolejovanou, ale sem tam vidíte drobné nedostatky, nebo suchá místa, můžete ji opravdu jednoduše lokálně zrenovovat. V tomto případě je nutné si pořídit tvrdý voskový olej, který je určený pouze pro lokální ošetření a opravy dřevěných podlah. Po aplikaci bude poškozené místo ještě pár dní vidět, ale poté se zacelí. Jestliže však i nadále vidíte nějaké hlubší rýhy a škrábance, můžete je vyplnit tmelem a poté převoskovat, nebo naolejovat.

Podlahu lze zrenovovat i lokálně Zdroj: KPP

Čemu se vyhnout?

Rozhodně se vyhněte obyčejným přípravkům na podlahy, které by mohly povrch dřeva poničit. Vždy dejte přednost speciálním přípravkům učeným přímo na dřevěné podlahy. Soustřeďte se také na výběr mopu, který by měl jít maximálně vyždímat. Naopak se vyhněte třásňovým mopům, které spotřebují mnoho vody, což by dřevěné podlaze mohlo uškodit.

Pozor si dávejte také tehdy, pokud máte podlahové topení a na něm dřevěnou podlahu – na podlahu už neumísťujte žádný koberec a to ani kusový. Pod ním by se totiž hromadilo teplo, které by mohlo nevratně podlahu poškodit. 

Pokud máte podlahové vytápění, neumísťujte na podlahu už žádný koberec. Zdroj: KPP

Zdroj: mojepodlaha.cz, novinky.cz, kpp.cz

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login