Zahrada

7 rad jak vyzrát na můrovce aneb péči o orchidej zvládne každý. Když ví jak!

Od   | 

Můrovec není ani přerostlý noční motýl ani noční děs, ale krásná orchidea z rodu Phalaenopsis. Rostliny jsou dnes běžně dostupné a prodávají se jako obyčejná „pokojovka“. Ale jak možná tušíte, péče o orchidej bude trochu odlišná než u ostatních pokojových rostlin. Při dobré péči pokvete téměř celý rok, a jak na to?

 1. Nechte v balení

Když si přinesete novou rostlinku domů, nesundavejte ihned celofánový obal, vytváří totiž mikroklima, které pomáhá lépe překlenout dobu transportu.

 2. Stonky k odstranění

Pokud má rostlina více než 2 květní stonky, pak přebytečné odstraňte a nechte je vykvést ve váze, předejdete tak zbytečnému vyčerpávání rostliny a případnému úhynu.

3. Teplota, sluneční svit a vlhkost

Orchidej k dobrému prospívání potřebuje teplo (20-25 °C) a vlhko. Vyšlechtěné odrůdy však dobře snáší i sucho v našich bytech, takže jejich pěstování není problematické. Stanoviště by mělo být chráněno před přímým sluncem. Na okenní parapet je umísťujeme pouze pokud je orientován na sever anebo v zimě. Přemíra slunečních paprsků způsobuje zrudnutí nebo zežloutnutí listů. Rostliny neletníme.

4. Zálivka a hnojení

 Zaléváme dešťovou vodou anebo alespoň vodou převařenou, přičemž zálivka by měla být střídmá. Raději zalévejte častěji a malými dávkami. Kořeny rostliny nesmí nikdy stát ve vodě, ani přechodně, jinak dojde k jejich uhnívání. Substrát by měl před další zálivkou nejlépe zcela vyschnout, třeba i několik dní. Nejvhodnější dobu zalití poznáme i na barvě kořenů, které poněkud zbělají a ztrácí zelenou barvu. Rostliny hnojíme jednou za měsíc kapkou komplexního hnojiva v zálivkové vodě. Neopomeneme čas od času orosit listy.

 5. Kořeny neodstaňujeme

 Pokud nebudeme pečliví se zálivkou, začnou kořeny „utíkat“ z pěstební nádoby, stejně tak je tomu i u již nevyhovujícího substrátu. Rozhodně kořeny z estetických důvodů zcela neostříháme.

6. Přesazování

Orchideje přesazujeme jednou za dva roky a to v období, kdy nekvetou. V zahradnictví lze zakoupit substrát, který je určen přímo pro orchideje a vyznačuje se velkou vzdušností. Obvykle se skládá z borové kůry, perlitu a trochy rašeliny (můžeme přidat i kousky dřevěného uhlí). Rostlině očistíme kořeny a odstraníme ty, které jsou poničené. Pokud jsou kořeny příliš dlouhé, lze je zkrátit až o 2/3. Při velkém úbytku kořenů odstraníme i adekvátní počet listů. Všechny řezy ošetříme dřevěným uhlím ve formě prášku, poté rostlinu umístímě na teplé a větrané místo. Teprve po pár dnech zasadíme do nového substrátu. Kořeny rozprostřeme na povrchu nádoby, přičemž ta by měla být průsvitná. Kořeny totiž potřebují světlo, aby mohla probíhat fotosyntéza.

 7. Množení

Orchideje množíme dceřinými rostlinkami (keik), které se objevují v horních koléncích květních stonků. Pokud mají mladé rostlinky alespoň 3 listy a několik kořínků, lze je oddělit, můžeme je však ponechat i na květním stvolu, kde pokvete ve stejnou dobu, jako mateřská rostlina.


You must be logged in to post a comment Login