Inspirace
Jak vytvořit vyvážený prostor v obývacím pokoji podle Feng Shui?
Feng shui je starodávná čínská filozofie, která se zabývá harmonizací životního prostoru s energií známou jako Qi. Tím, že se naučíte využívat a řídíte se principy této filozofie, dokážete vytvořit vyvážený a harmonický obývací pokoj. Podívejte se na několik tipů jak na dokonalý prostor.
Síla Qi se dá obecně přeložit jako životní dech, vitální síla či energie. Úplně doslovně tento pojem přeložit nejde. Podle filozofie prostupuje Nebem a Zemí a ovlivňuje všechno kolem nás. Má mnoho významů. Může to být vzduch, který dýcháme, sluneční světlo nebo cokoliv dalšího. Východní národy věří, že tato síla ovlivňuje lidské zdraví, bohatství a štěstí. Zaměřuje se i na prostředí, ve kterém se lidé pohybují i na uspořádání věcí v prostoru. Co dělat a co ne, pokud jde o umístění nábytku, barevné palety a další hlediska? Ať už tomu věříte nebo ne, prostředí, které vás obklopuje, má na vaši pohodu velký vliv, a proto je nezbytné vytvořit domov, který působí vyváženě a pohodově.
Jaké barvy do obývacího pokoje podle feng shui?
Používejte barvy, které vás přirozeně přitahují, ale zároveň je doplňte o ty, ke kterým se v rámci feng shui přiklání odborníci. Existují také různé tvary a textury, které nejsou příliš vhodné. Řiďte se podle pěti živlů, které byste v barvách a tvarech měli dostat do svého domova:
- Země: použijte nízký, čtvercový nebo obdélníkový nábytek k uzemnění prostoru. K tomu se hodí teplé tóny jako je hnědá, zlatá, žlutá a geometrické vzory. Odstíny žluté a oranžové podporují přátelskou atmosféru, červená na doplňcích a dekoracích poskytne sílu a umožní rozvoj. Chybu neudáte porcelánem a keramikou.
- Dřevo: využijte odstíny zelené, různé květinové vzory, živé rostliny. Vhodné jsou vysoké a svislé linie. Může to být například úzká vysoká skříňka apod.
- Kov: zde jsou to metalické barvy od bílých tónů až po stříbrnou nebo šedou. Hodí se třpytivé látky, kruhové vzory, oblé tvary a oblouky.
- Oheň: mezi top patří kožené materiály, zvířecí motivy, špičaté předměty a abstraktní umění nebo trojúhelníkové tvary.
- Voda: vodu představují nepravidelné a zakřivené tvary, přechody mezi světlem a tmou, duchové a reflexivní materiály či tkaniny.
Jak umístit nábytek?
Než začněte kupovat a stěhovat nábytek do obývacího pokoje, nejdříve zhodnoťte, jak je vlastně využíváte. Položte si několik otázek o funkci. Jaké aktivity se v něm budou odehrávat? Bude sloužit pro volnočasové aktivity, zábavu, práci nebo jídlo. Mají prostor užívat i hosté? Nebo všechno dohromady? Když si na tohle odpovíte, můžete přistoupit k rozhodnutí, jaké zvolit uspořádání. Asi nejdůležitějším pravidlem je zachování volného pohybu kolem nábytku. Ke každému kousku se musíte bez překážek a pohodlně dostat. Než koupíte drahý odkládací stolek, zvažte, zda ho máte kam dát. Sedací souprava a židle mají být umístěny tak, aby směřovaly směrem ke vchodu do místnosti. Podporuje to proudění energie a vytváří příznivé prostředí pro případné hosty. Vyvarujte se ostrých hran a zrcadel. Nábytek s ostrými hranami může vytvořit negativní energii, zaměřte se tedy na zaoblené tvary přinášející jemnost a harmonii. Zrcadla zase nemají odrážet dveře či okno, protože tím odvádí energii z místnosti. Když ale odráží něco hezkého, například rostliny nebo umění, přináší příjemnou a dobrou energii.
Kam pro luxusní pohovky?
Udržujte pořádek a přejděte k minimalismu
Důležitým aspektem feng shui je udržování pořádku a minimalizace věcí. Vyhoďte vše, co nepotřebujete a nevyužíváte, ať už je to nábytek nebo dekorace. Všechny tyto nadbytečné věci jen vytváří nepříjemnou energii. Pravidelně odstraňujte prach, který ovlivňuje proudění energií a příliš dobré pocity v člověku nevzbuzuje. Ostatně se zamyslete sami nad tím, jak moc vás ovlivňuje, když zůstávají v pokoji špinavé hrnečky, talířky, ubrousky. Přijdete domů a hned máte špatnou náladu. Jakmile jsou tyto věci pryč, okamžitě se lépe cítíte, máte lepší náladu a dobře se vám v místnosti pobývá. Vše by mělo mít své místo, protože čistý a organizovaný prostor podporuje plynulý proud energie.
Nezapomínejte pravidelně větrat. Každý den otevřete okna na minimálně devět minut, protože právě toto číslo je pro feng shui významné. S čerstvým vzduchem přivane i příliv energie, zlepší se funkce vašeho mozku a cítíte se méně unaveni.
Kam s televizí v obývacím pokoji?
Televize je součástí většiny obývacích pokojů u nás. Vyvstává otázka, kam s ní? Televizory jsou dnes tenčí, takže se dají bez problémů připevnit na zeď a celý vzhled působí elegantně a uhlazeně. Některé vypadají po vypnutí dokonce jako umělecké dílo nebo se vám objeví oblíbená fotografie. Pamatujte, že sedačka a televize by od sebe měli být co nejdál, protože zapnutý spotřebič narušuje přirozenou komunikaci a není žádná výjimka, že se rodina setkává pro popovídání si raději v kuchyni než v obýváku. Samozřejmě nejlepší je, když televizi vůbec nemáte, nebo ji zapíná skutečně jen tehdy, když se na ní chcete dívat.
Využijte živé rostliny
Feng shui zdůrazňuje napojení na přírodu. Z tohoto pohledu jsou živé rostliny v obývacím pokoji samozřejmostí. Přináší do něj život a pozitivní energii. Vyberte si rostliny, které mají kulaté či oválné listy a vhodně je umístěte po místnosti. Nebojte se ani přidat kamínky, vodní prvky (například malou fontánku) nebo dřevo. Jestliže živé rostliny jsou nositelem energie v obydlí, sušené květiny a vycpaná zvířata proudění energie brání, protože už nejde o nic živého.
Doplňky vybírejte s rozmyslem
V případě doplňků a různých dekorací buďte opatrní a nechte si jen to, co pro vás má skutečně nějakou hodnotu a chcete to mít. Vytvořte si smysluplnou sbírku. Když se rozhlédnete po vystavených předmětech, měli byste cítit radost a dobrou energii. Neměli by vás naplňovat pocity jako frustrace, negativismus, otrávenost a nechuť je otírat a udržovat. Na vědomé i podvědomé úrovni náš naše prostředí vždy ovlivňuje.
Italský design v koupelně? Víme, kam pro něj
Věnujte pozornost osvětlení
Správné osvětlení je klíčové v obývacím pokoji. Zajistěte dostatek přirozeného světla, které stimuluje jasnou a povznášející energii. Světlo je spojené s ohněm a jde o jeden z prvků, který má být v místnosti zastoupený. Potřebovat budete určitě i osvětlení umělé. Vyberte kombinaci přímého, jako jsou stolní lampy a nepřímé, kdy rozmístíte stojací lampy (ty se hodí do tmavých rohů a stínů). Volte raději měkké a příjemné světlo před příliš jasným a agresivním. Energeticky úsporné žárovky napodobují přirozené světlo a déle vydrží. Stropní osvětlení má být umístěno tak, aby byl prostor rovnoměrně osvětlený.
Snažte se o rovnováhu
Feng shui je hodně o harmonii, proto se o ní snažte. Myslete na to, aby jeden materiál nepřebíjel všechny ostatní v místnosti. Klidně volte různé textury a povrchové úpravy, které na sebe zvládnou hezky navázat. Když použijete například hodně kovu, nadýchané polštáře a přehozy ho dokáží zjemnit.
Zdroj: Bydlení podle Feng shui, Harmonie v bydlení, mydomaine.com, homesandgardens.com
Fotogalerie:
Ve vířivce můžete relaxovat celoročně. Kterou vybrat?
You must be logged in to post a comment Login