Ložnice

Na co se zaměřit při výběru povlečení: A jak často ho měnit a prát?

Od   | 

Převlékáte postel a zjišťujete, že povlečení už má to nejlepší za sebou? Pak je čas na nákup nového. Aby vám ale mohlo dělat radost co nejdéle a přineslo ty nejlepší vlastnosti, je třeba si dát na jeho výběru záležet. Proto vám dnes poradíme, na co se při jeho výběru zaměřit a na co dát pozor.

Výběr povlečení by neměl ovlivnit pouze jeho vzhled, ale především kvalita materiálu. Zdroj: Matějovský

Díky novému povlečení můžete zcela změnit vzhled vaší ložnice a dát vašemu spánku nový rozměr. Když se však na internetu pustíte do hledání nového povlečení, vyskočí na vás celá řada výrobců, vzorů i materiálů. Rozhodně ale nedávejte na první dojem. Kromě samotného vzhledu by vás totiž měly zajímat i další aspekty daného ložního prádla.

 

Ložní prádlo se snadněji žehlí, když ho usušíme v sušičce. Zdroj: Candy

Na co se zaměřit při výběru

Mezi základní věci, které by měly ovlivnit vaši volbu, patří: materiál, jeho kvalita, barva, vzor, rozměr a údržba. Stačí totiž udělat chybu v jedné z věcí a povlečení za stovky korun skončí navždy v prádelníku.

 

 

Jaký materiál je pro povlečení ideální

Vše začíná materiálem. Zjednodušeně můžeme říct, že na trhu najdeme dva druhy materiálů, a to:

  • povlečení z přírodních vláken
  • povlečení z umělých vláken

I když se povlečení z umělých vláken mohou často tvářit velmi designově, nikdy nejsou tou nejšťastnější volbou. Materiály jako mikroplyš, polyester  nebo nejrůznější umělé příměsi totiž nejsou dostatečně prodyšné a neodvádí vlhkost. Díky tomu nejenže špatně větrají, ale citlivým jedincům mohou způsobit alergie nebo kožní onemocnění. Nejlepší a nejvhodnější volbou jsou proto povlečení z přírodních vláken, jako jsou:

  • bavlna
  • flanel
  • krep
  • damašek
  • bavlněný nebo bambusový satén
  • jersey

Jersey povlečení se nekrčí. To vám ušetří spoustu času u žehlicího prkna. Zdroj: Matějovský

Jak poznat kvalitu povlečení

Pokud vybíráte povlečení podle gramáže dané látky, můžete velmi rychle šlápnout vedle. I povlečení nízké gramáže může být kvalitní a naopak. Tento údaj totiž nevypovídá o pevnosti a odolnosti látky. Údaj, který by vás měl zajímat, je uveden pod anglickým měřítkem NE. NE udává, kolik metrů příze vejde do 1 g. Čím více metrů jeden gram obsáhne, tím je vlákno látky tenčí a zaručuje hustší a pevnější tkaní. Každý výrobce by vám měl být schopen tento údaj předat. Základem je, aby povlečení mělo nad 30 NE. V případě více než 60 NE už jde o velmi luxusní povlečení. Sami to poznáte tak, že povlečení není proti světlu průhledné.

Dodržujte doporučené dávkování pracího prášku. Zdroj: Hoover

Pozor na ledabylé švy a zápach

Kromě kvality látky také zkontrolujte propracovanost švů a pamatujte, že by povlečení nemělo zapáchat od barev nebo zbytečné chemie. V případě flanelového povlečení zkontrolujte, zda je jeho design vidět také z vnitřní strany. Jen řádné obarvení totiž vydrží i několik vyprání.

Zdroj: Decoland

Jak zvolit správnou barvu a vzor

Vybírání ideálního designu patří mezi tu zábavnější část výběru vhodného ložního prádla. Pokud je vaše ložnice spíše neutrální, nemusíte se bát popustit uzdu fantazii a vybrat originální potisk nebo trochu výstřednější kombinaci barev. V opačném případě vsaďte na jednoduchost a pokuste se povlečení barvou i vzorem co nejlépe sladit s místností. V jednoduchosti je krása, a tak se nebojte zvolit i jednobarevné povlečení a jeho barevné tóny podtrhněte volbou jednoduchých doplňků. Uvidíte, že už tak malý krok změní ložnici k nepoznání.

Oboustranné povlečení působí velmi stylově. Zajímavým detailem mohou být také polštáře s doplňujícím vzorem. Zdroj: Matějovský

Dejte pozor na rozměry

Trh s lůžkovinami je pestrý nejen v otázce designů, ale také rozměrů. Narazíte na standardní rozměry peřin a polštářů, ale také na prodloužené varianty nebo atypické rozměry. Někteří výrobci nabízí jeden design ve více variantách a někteří umožňují i jeho zmenšení na míru. Pořádně si proto parametry nastudujte, ať později nezjistíte, že peřina se do povlaku krásně vejde, zatímco povlečení na polštář vůbec neodpovídá tomu, jaký máte doma.

Zjistěte si vše o údržbě a vlastnostech

Každý materiál je specifický a je důležité to brát v úvahu. Bavlna poskytne pohodlí a je vhodná pro celoroční používání. Krep se vyznačuje stejnými vlastnostmi, avšak nevyžaduje žehlení. Stejně je tomu v případě jersey. Damašek je velmi jemný a bambusový damašek dokonce dokáže působit termoregulačně a absorbuje nepříjemné pachy. Flanel je zase vhodný pro ty, kteří jsou zimomřiví a touží po jemném a hebkém povlečení.

Co se týče údržby, vždy se řiďte informativním štítkem. Jedině tak zachováte veškeré vlastnosti ložního prádla a prodloužíte jeho životnost. Používáním aviváže znehodnotíte savost i hebkost povlečení. Při praní ji proto nepoužívejte, nastavte teplotu na 40°C a povlečení perte zásadně zapnuté a naruby.

 

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

 

Jak často měnit a prát povlečení?

Americká firma Mattress Advisor si nechala vypracovat studii, kde pracovala s tisícovkou respondentů. A co zjistili? Občané USA si lůžkoviny mění jednou měsíčně, většinou je však tato lhůta ještě o něco delší. Spousta z nich si do postele lehá i v botách (to se naštěstí České republiky netýká). Vzhledem k tomu, že průměrný člověk vypotí za noc až dva litry potu a k tomu se přidávají i odumřelé kožní buňky, na nichž hodují všudypřítomní roztoči, jistě uznáte, že převlékání lůžkovin jednou měsíčně je opravdu málo.

Za správnou dobu výměny ložního prádla je považován týden až dva. V případě, že s vámi spí i čtyřnohý mazlíček, mělo by to být ještě častěji. Zdá se vám to často? Pak si vzpomeňte, že tričko, které na sobě máte pár hodin denně, perete po jednom, maximálně dvou nošeních. Tak proč byste neměli prát povlečení, v němž spíte 8 hodin denně? Povlečení byste měli prát na 60 stupňů a ideálně i žehlit. Ne kvůli tomu, aby vypadalo dobře, ale kvůli likvidaci maximálního množství bakterií a roztočů.

Povlečením proti vráskám i alergiím

Správně zvolené povlečení může mít navíc přímý vliv na vaše zdraví i vitalitu. Pokud se řadíte mezi alergiky, nebojte se sáhnout po povlečení z přírodních vláken. Speciální povrchová úprava a možnost praní na vyšší stupeň se postará o minimalizaci výskytu všech alergenů. Volbou povlečení z hedvábí nebo saténu zase prospějete své pleti. Tato povrchová úprava bavlny totiž zajistí, že je povlečení hladké a pleť po spánku není otlačená. Ocení to i vlasy, které se díky tomuto materiálu při spánku méně lámou.

Zdroj: House Beautiful, LuxDeco, Matějovský

Fotogalerie:

 

Kam pro koberec a ostatní textilie do ložnice?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login