Kuchyně
Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku: Srovnání jednotlivých materiálů
Kuchyňská pracovní deska je jedno z nejnamáhanějších míst v celé sestavě. Je proto naprosto v pořádku, pokud na její vlastnosti kladete vysoké nároky. Díky dobře zvolenému materiálu totiž může sloužit celá léta bez jediné vady na kráse. Jak tedy pracovní desku do kuchyně vybrat co nejlépe?
Při výběru zohledněte 5 základních faktorů
Na začátku si nastavte orientační cenovou relaci, ve které chcete pracovní desku pořídit. Některé materiály jsou totiž velmi odolné a stálé, nicméně prvotní investice může znamenat velkou čáru přes rozpočet.
Máte o ceně hrubou představu? Pak by se další výběr materiálu měl vyznačovat těmito 3 faktory: dlouhá životnost, odolnost proti poškození a snadná údržba. Jestli i zde máte jasno, myslete na to, že kuchyňská pracovní deska je také velmi výrazným prvkem kuchyně. Při výběru byste proto neměli zapomenout ani na poslední a neméně důležitý faktor: design a výběr dekorů.
Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů pracovních desek
Trh s kuchyňskými pracovními deskami je neuvěřitelně pestrý a každý rok na něj vstupují stále nové materiály. Moderní trendy se ubírají cestou ekologie a recyklovatelnosti, oblíbené však stále zůstávají přírodní i umělé materiály. Pojďme si nyní jednotlivé materiály představit a odhalit jejich největší pro a proti.
Jaká světla nad jídelní stůl a kam pro ně?
Dřevěná pracovní deska
Dřevo je jedním z nejhezčích a nejstálejších materiálů. Jeho cena je dostupná a dokáže kuchyni dodat jedinečný přírodní ráz a styl. Spolu s časem přibývá dřevu patina, která kuchyni propůjčí nezaměnitelný charakter. Z druhé strany je však dřevo háklivé na vlhkost a poškrábání. Při náročném provozu proto může měnit svůj vzhled. Pokud však budete desku pravidelně impregnovat a přebrušovat, nemusíte se dřeva v kuchyni bát. Kvalitní povrchová úprava totiž zajistí, že vám bude sloužit po celá léta.
Laminátová pracovní deska
Laminátové desky stojí na pomyslném vrcholu měřítka cena/výkon. Vysokotlaké lamino je navíc nenáročné na údržbu, vyznačuje se pevností, odolností a přichází v neskutečně široké paletě dekorů. Pokud je však lamino méně kvalitní, mohou se na něm častěji dělat oděrky a při kontaktu s vodou může v oblasti spojů bobtnat. Lamino je totiž obecně citlivé na poškrábání, vodu, horké nádobí nebo chemikálie. Jestli se proto pro lamino rozhodnete, rozhodně nevolte nejlevnější variantu.
Proč stěrku v kuchyni a kam pro ni?
Kamenná pracovní deska
Mezi nejpopulárnější kamenné desky patří žula nebo mramor. Žula je neuvěřitelně tvrdá, barevně stálá, odolná proti oděru i působení vody. Každý kus je svou kresbou originál, a žulová deska tak může být dominantním prvkem celé kuchyně. Mezi její největší nevýhody však patří vysoká pořizovací cena a lesklý povrch, na kterém mohou jít vidět otisky prstů.
Mramor je také pevný, odolný a tepluvzdorný. Je však mnohem náchylnější na poškrábání, není barevně stálý a v některých případech takřka nevyčistitelný. Skvrny od chemikálií, kávy, červeného vína nebo řepy z něj dostanete jen stěží. Pokud proto obdivujete mramorový vzor, doporučujeme raději volit desku z technického kamene v tomto dekoru.
Pracovní deska z technického kamene
Technický kámen je směsí křemene, pigmentů, pryskyřice a dalších minerálů. Je pevný jako přírodní kámen, avšak má mnohem lepší vlastnosti. Je tvrdý, odolný proti poškrábání a díky neporéznímu povrchu není nasákavý a poradí si tak s vlhkostí. Snadno se udržuje a navíc nabízí celou řadu přírodních dekorů. Nevýhodou je pouze vyšší pořizovací cena a nižší tepelná odolnost.
Keramická pracovní deska
Keramika je v kuchyňském prostředí také velmi praktická. Je neporézní, a tak se do ní nevpíjí voda ani skvrny. Má nejvyšší tepelnou odolnost, a to až 300 °C. Má přírodní původ a je dostupná v mnoha designech. Na druhou stranu je její pořizovací cena vysoká a pracovní deska je relativně křehká. Instalace nebo následná výměna proto může představovat problém.
Betonová pracovní deska
Oblíbeným materiálem pro pracovní desky se stal také beton. Je levný, jeho vzhled je originální a chemikáliím dokáže odolávat lépe než klasický kámen. Při ulomení nebo uštípnutí některé části se dá navíc snadno opravit, a deska tak může sloužit dál. Mezi nevýhody však může patřit potřeba pravidelné impregnace a jeho vysoká hmotnost.
Nerezová pracovní deska
Nerezový povrch je antibakteriální, což je v případě kuchyně velmi užitečná vlastnost. Je pevný, vodotěsný, poradí si s horkým nádobím a skvěle zapadne do industriálně laděného interiéru. Mezi jeho hlavní nevýhody však patří jeho cena, nutná údržba speciálními přípravky, náchylnost k poškrábání a viditelným otiskům prstů nebo kapek vody.
Skleněná pracovní deska
Na závěr si představme hit posledních let, tedy skleněné pracovní desky. Ty se staly okamžitě populární pro svůj ekologický původ, stylový vzhled a vysokou odolnost. Desky z recyklovaného skla jsou totiž neporézní, hygienické a odolné vůči oděrkám, vysokým teplotám i chemikáliím. Dají se dokonce velmi efektně podsvítit, a stát se tak ústředním prvkem celé kuchyně. Že to zní fantasticky? Bohužel jako u všech ostatních materiálů i zde najdeme pár nevýhod. Jednou je vysoká pořizovací cena a druhou problémy s opravou. Pokud totiž skleněná deska praskne, nelze to řešit jinak než její výměnou.
Jak vybrat barvu nebo vzor kuchyňské desky?
Pokud jste si svého favorita ve světě pracovních kuchyňských desek už našli, nepodceňte také volbu správného designu. Kuchyňská deska totiž není pouze pracovní plochou, ale také výrazným prvkem kuchyně. Pokud je proto linka nebo její okolí barevně nebo vzorově pestré, běžte cestou jednoduchých šedých nebo béžových tónů. Pokud je však prostor jednoduchý a neutrální, nebojte se ani originálních kousků, jako jsou ty s dekorem žuly či mramoru.
Zdroj: Architectural Digest, House Beautiful, Real Homes
Jak v kuchyni ušetřit za vodu?
You must be logged in to post a comment Login