Rady a tipy

Jak vybrat ideální vánoční stromek a co dělat, aby vydržel až do Tří králů?

Od   | 

Rozhodujete se, zda váš domov o letošních Vánocích provoní jedle, smrk nebo borovice? A víte, jak stromeček vybrat, aby vám vydržel ideálně až do Tří králů a neopadal ještě před novým rokem?

Stromek by neměl mít suché jehličí a neměl by opadávat. Zdroj: Pixabay

Jedle, smrk, či borovice?

Stromek seženete v prodejních stáncích u obchodů, v hobby marketech, zahradnictví, ale zajet si můžete přímo na farmu specializovanou na vánoční stromečky. Zvolíte-li smrk, musíte počítat s tím, že mu jehličí opadá dříve, než u jedle, nebo borovice. Na druhou stranu má však hustší větvičky. Pokud dáte přednost borovici, vydrží vám déle, ale bude řidší. Stále nejoblíbenějším druhem je jedle, která vydrží dlouho a je hustá, nicméně si za ni připlatíte. 

Jakému druhu dáte přednost vy? Zdroj: Mountfield

Kdy stromeček koupit?

Mnoho lidí si myslí, že pokud koupi nechají až na posledních pár dnů před Vánoci, stromek vydrží déle čerstvý. To však není pravda, protože stromky jsou nařezané všechny ve stejnou chvíli a dodavatelé je pouze někde skladují a postupně je dováží a doplňují. Stromek tak zakupte co nejdříve, abyste měli co nejlepší možnost výběru a nebyli ve stresu.

 

Látky, které nepustí teplo ven a zimu dovnitř. Jak vypadají a kam pro ně?

 

Stromek si pořádně prohlédněte

Prvním krokem k úspěchu je výběr zdravého a čerstvého stromu. Soustřeďte se zejména na jehličí, které nesmí být suché, nebo zabarvené do jiné barvy, než je klasická zelená. Strom a jeho jehličí musí působit hned na první pohled čerstvě. Stromek zároveň nekupujte zabalený – vždy si ho překontrolujte a teprve poté nechte zabalit. Neměl by mít poničené, či polámané větve.

Také si vybraný strom potěžkejte – čerstvý strom poznáte podle toho že je těžký a obsahuje tak dostatek vody. Od stromu, který opadává už v obchodě, nebo roní příliš pryskyřice dejte raději ruce pryč. Ideální je kupovat stromky tam, kde je prodávají a skladují venku, protože stromečky mají rády chladno. 

Stromek musí být na první pohled zdravý a čerstvý.
Zdroj: Canstockphoto

Jak ho skladovat do Vánoc

Než se rozhodnete strom přemístit domů, bude potřeba ho nějak skladovat. Doma stromečku lehce seřízněte kmen, aby se dřevo oživilo a mělo možnost přijímat co nejvíce vody. Říká se, že pokud se venkovní teplota pohybuje nad nulou, měl by být strom opravdu posazený například do kýble s vodou. Pokud však mrzne, voda není potřeba. Strom umístěte tak, aby nespadl a pro jistotu ho připevněte.

Jakmile se rozhodnete ho přesunout domů, dejte přednost stojánku s nádržkou na vodu, aby byl stromek neustále ponořen. Jedině tak vydrží dlouho čerstvý a nebude příliš opadávat. Stromek lze umístit kamkoliv, ale vyhněte se blízkosti topení, nebo přímému slunečnímu svitu. Během Vánoc nezapomínejte pravidelně vodu doplňovat.

Stromeček dejte do kýble s vodou. Zdroj: Canstockphoto

Zdobení a odstrojení

Zvykem je zdobit stromeček v noci z 23. prosince na 24. prosince. Každý má ale doma své tradice a zvyky a proto se v každé rodině zdobí stromeček jindy. Čím déle ale vydržíte se zdobením, tím déle vám stromek vydrží. To samé platí o pro odstrojování stromku. Podle tradic se stromek odstrojuje na Tři krále – tedy 6. ledna. Někdo ale stromek nechává až do konce ledna. 

Zdroj info: Zvyky a tradice, České Vánoce

Každý má své tradice a zvyky.
Zdroj: Unsplash

 

Praktické tipy do malé koupelny nebo prádelny

 

 


You must be logged in to post a comment Login