Rady a tipy

Jak ušetřit za topení, aniž by vám doma byla zima

Od   | 

Velké zdražování elektřiny a plynu potkalo spoustu z nás. A právě náklady na vytápění nepatří k těm nejnižším. I proto jsme si pro vás dnes připravili hned několik tipů na to, jak můžete za topení ušetřit. Bez toho, aby vám byla doma zima.

Radiátory nemůže nic blokovat. Zdroj: Zehnder

Představte si dvě rodiny. Obě žijí ve zhruba stejně velkém domě, obě mají doma příjemné teplo, ale náklady za vytápění má jedna rodina o několik tisíc korun vyšší než rodin a druhá. Už podle tohoto jednoduchého srovnání je jasné, že rodina, která zaplatí méně, dělá něco jinak než rodina, která platí víc. A pokud se chcete přidat k těm, kteří za topení ušetří, zamyslete se nad některými z našich tipů.

 

Které látky nepustí dovnitř chlad či světlo a které naopak udrží doma teplo?

Hřejí vaše radiátory pořádně?

Máte zapnuté topení na maximum, ale hřeje jen v některých místech nebo nehřeje naplno? Pak nám věřte, že i když si tepla moc neužijete, peněz utratíte hodně. Není vaše ústřední topení zavzdušněné? Zavzdušněné topení poznáte podle toho, že netopí dobře, ačkoliv jej máte zapnuté. Mohou se z něj ozývat také „šplouchavé“ zvuky. K odvzdušnění se používá odvzdušňovací klíč, ten seženete u topenáře nebo v železářství. Topení pusťte na maximum, počkejte půl hodiny, poté uvolněte ventil.

Pod topení nezapomeňte dát hadr, který zachytí unikající vodu. Z ventilu bude nejprve vše prskat a syčet – poznáte tak unikající vzduch. Poté odteče trocha vody. V tuto chvíli je radiátor odvzdušněný a znovu funkční.

Stěny pohlcují teplo

Věděli jste, že cihlové, ale i panelové zdi pohlcují teplo? Část tepla z radiátorů tak uniká stěnami ven. Zbavit se tohoto problému můžete použitím speciální hliníkové folie, kterou umístíte za topení. Teplo se tak bude odrážet do prostoru. Cena takové folie je nízká, ale efekt vysoký.

Topit můžete dřevem, uhlím nebo třeba i biomasou. Zdroj: Viessmann

Topte na doporučené teploty

V Česku se najde spousta bytů, kde je možné naměřit 25°C a více. Taková teplota je však zbytečně vysoká – nejen, že za vytápění svého domova přeplatíte, ale navíc budete snižovat svoji odolnost proti nemocem. Ve chvíli, kdy vyjdete z přetopeného bytu ven, skočí na vás první nemoc, která půjde kolem.

Doporučená teplota v obytných prostorách je mezi 20 až 22 stupni Celsia. Na chodbě je to teplota o něco nižší, v koupelně zase vyšší. V ložnici je doporučována teplota mezi 17 až 19°C, v dětském pokoji 20 až 22 stupňů.

Doporučená teplota v obývacím pokoji je 20 až 22 °C. Zdroj: Home Style

Kolik tepla vám uniká oknem?

Věděli jste, že použitím kvalitního těsnění do oken můžete teplotu ve vašem pokoji zvýšit až o dva stupně Celsia? Právě okna patří k místům, kde jsou tepelné úniky největší. A řešení? Kromě kvalitních oken můžete používat také polštáře proti studenému proudění (dávají se před dveře či okna), pomoci vám mohou také silnější závěsy. Ty by však neměly překrývat radiátor.

Zateplení domu jako účinná pomoc

Pokud to myslíte se snížením nákladů za vytápění vážně, měli byste uvažovat o zateplení svého domu. Nízkou tepelnou vodivost mají polystyren, minerální vata, ale i skelná vata. Ačkoliv není zateplení budovy nejnižší investicí, jde o investici, která se vám vrátí.

Zavírejte dveře

Pokud nechcete, aby bylo na chodbě stejné teplo jako ve zbytku vašeho domova, a naopak v obýváku chladněji, než jste chtěli, začněte zavírat dveře. Tím, že zavřete dveře mezi jednotlivými pokoji, nebude teplo unikat na chodbu a do dalších pokojů. Všude bude teplota, kterou si nastavíte.

Neblokujte radiátor

Zbytečně dlouhé záclony a závěsy, prach a nečistoty – nejen tyto elementy mohou ovlivňovat to, jak radiátor vyhřeje prostor kolem. V jejich okolí by nemělo být nic, co by blokovalo tepelné proudění.

Využijte sluníčka

Svítí venku sluníčko? Pak jej nechte volně proudit do prostoru – i slunce proudící skrz sklo zvládne místnost pomalu ohřívat. Pokud často vaříte a pečete, můžete v kuchyni nastavit termostat na nižší teplotu. O vyhřátí prostoru se postará trouba ještě několik hodin po pečení.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Zehnder

 

Originální tapety: Které vybrat a kam pro ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login