Inspirace
Jak ušetřit na stavbě nebo rekonstrukci domu? Tipy, které byste měli znát
Rekonstrukce nebo dokonce stavba domu je nejen realizačně náročná, ale také stojí hodně peněz. Zvlášť v době jako je tato, kdy rekordně rostou ceny materiálů i služeb. Naštěstí se dá hodně ušetřit, aniž by utrpěla kvalita. Podívejte se na pár tipů, které vám pomohou.
Zamyslet se nad úsporami je vhodné hned na úplném začátku, než dům stojí. Výběr pozemku hraje zásadní roli. Čím lukrativnější poloha, tím vyšší cena. Dál od větších měst a na venkově jsou ceny obvykle přátelštější. Když vás venkov úplně neláká, zvažte lokalitu v blízkosti menšího města, kde už máte nějaký obchod, školu, školku a další podmínky důležité pro život. Cenu samozřejmě ovlivňuje velikost parcely. Na plně funkční dům a kousek zahrady stačí přibližně 600 až 800 m2. Čím více metrů koupíte, tím zaplatíte víc za pořízení, ale také za pozdější údržbu, oplocení apod.
Markýza, nebo pergola? Co je pro vás lepší?
Jednoduchost a střídmost jsou zásadní při stavbě domu
Výběr správného projektu dokáže ovlivnit rozpočet více, než myslíte. Hotový projekt znamená výraznou úsporu oproti projektu na míru. Ovšem pro každého to není úplně cesta. Jednodušší design domu a jeho tvar taktéž snižují náklady. Čtvercový či obdélníkový půdorys, sedlová střecha s úhlem sklonu maximálně 45 stupňů a využitelné podkroví jsou rozumnou volbou. Složité konstrukce domů, kde máte mnoho zbytečných záhybů, výklenků, arkýřů a zdobení stojí spoustu peněz. I pozdější údržba v běžném provozu není právě laciná. Jednoduchost v případě střechy hraje důležitou roli. Konstrukce vícestranná dokáže zvýšit náklady na stavbu i o 40 %. Zároveň je také složitější ji izolovat, což by mohlo znamenat velký únik tepla. Smysl má kompletní zateplení celého domu. Poskytne ideální podmínky na celý rok. V létě se doma neupečete a v zimě nezmrznete, i když méně zatopíte.
Rozhodně nešetřete na základech, stavebním dozoru a konstrukci domu.
S cenou souvisí i správná velikost domu. Možná sníte o vile o deseti pokojích, ale věřte, že stavět 5+1 nebo 3+1 je opravdu rozdíl. Zvažte, co skutečně potřebujete, jaké jsou vaše priority a finanční možnosti. Nechte si vytvořit dobrý 3D návrh, ať máte představu, jak vám bude uspořádání vyhovovat. Dejte si pozor na nevyužívané prostory a zbytečně velké místnosti. Rozpočet zvyšují i dlouhé chodby. Potřebujete tak velkou garáž? Nestačí o něco menší? Nebo třeba jen přístřešek pro auto? Stejné je to se sklepením. Musíte mít nutně sklep? Když ho vyškrtnete, dá se ušetřit až 20 % z výstavby. Nezapomeňte, že podzemní stavba zahrnuje projekt, zemní práce, ochranu proti vodě a vlhkosti, schodiště nebo tepelnou izolaci.
Řekněte si o pomoc přátelům a rodině
Máte dovednosti a znalosti v oblasti stavebnictví? Nebojte se pustit do některých prací sami. Ušetříte za náklady na pracovní sílu. Nezapomínejte ovšem na bezpečnostní opatření. Některé práce musí provádět pouze profesionálové s patřičnými bezpečnostními zkouškami. Je jasné, že sami dům těžko postavíte, proto se nebojte oslovit své známé a rodinu. Každý umí něco a společnými silami hodně zvládnete. Jen počítejte s tím, že stavba se o něco prodlouží, protože většina lidí nemá čas se kdykoliv věnovat vaší stavbě.
Jak na záclony a závěsy ve velkých oknech?
Chytře uspořádejte rozvody a řešte vytápění
Na kvalitě rozvodů, ať už jde o vodu, odpady nebo elektřinu, rozhodně nešetřete. Kde se ale uspořit dá, je vhodná uspořádání. Využijte chytré materiály, například trubky z plastu, které se nezanáší tolik jako kovové, jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje. Výhodou je jejich pořizovací cena i zdravotní nezávadnost. Pokud máte patrový dům, nechte umístit koupelnu a toaletu nad sebe a zároveň blízko sebe, abyste nemuseli tahat potrubí po celém domě. U elektřiny myslete na perfektní plánování. Každá zásuvka a vypínač musí mít své místo ještě předtím, než se začne s prací. Vše konzultujte s elektrikářem, abyste věděli, že jsou vaše představy reálné. Odborník vám poradí, odradí od nesmyslů a ušetří dost peněz. Minimálně v budoucnosti, až nebudete špatně vymyšlenou elektřinu muset překopávat.
Po zkušenostech s markantním zdražením energií i riziku toho, že něco nebude, je vhodné zvolit kombinované způsoby vytápění. K plynovému či elektrickému kotli pořiďte klidně ještě krbová kamna nebo kotel na dřevo či pelety.
Je lepší terasa nebo balkon?
Pamatujte, že každý balkon znamená zvýšení celkových nákladů o hodně peněz. Jsou to desítky tisíc. Navíc dokáží být klasicky postavené balkony tepelné mosty a zbytečné vám uniká teplo nebo se tvoří plísně. On balkon v rodinném domě není až tak potřeba. Máte zahradu a vhodnou alternativou je jednoduchá terasa, která stojí méně a stavět ji můžete klidně až v průběhu času.
Porovnávejte ceny
Než se rozhodnete pro dodavatele materiálů či služeb, porovnejte ceny od několika z nich. Nebojte se nechat si udělat cenovou nabídku (ta ovšem nemusí být vždy zadarmo). Cenu ohodnoťte i s dopravou a počítejte s nějakou rezervou alespoň 20 %. Využijte srovnávače cen na internetu, kde získáte alespoň obecnou představu.
Chcete ušetřit na rekonstrukci?
Hodně ušetřit lze i během rekonstrukce, aniž by musela trpět kvalita a konečný výsledek. Myslete také na to, že peníze, které vložíte do rekonstrukce, vám ušetří provoz a opravy v domě v budoucnosti. Proto se nesnažte snížit rozpočet na minimum za každou cenu. Pár tipů pro vás ale máme.
Nekupujte ruinu
Rozhodli jste se koupit domek, který si opravíte? Pozor na to, co kupujete. Jestliže nemáte v plánu celou stavbu strhnout a stavět novou, tak vybírejte tak, abyste nemuseli výrazným způsobem zasahovat do nosných konstrukcí a neměnili tvar domu. Dům by neměl být vlhký s popraskanými zdmi. Na prohlídku s sebou vezměte nějakého stavaře či jiného odborníka, který ho řádně prohlédne a řekne vám, zda je to výhodná koupě, nebo není.
Skrytý odsavač par s velkým výkonem
Recyklujte, hlídejte si akce, výprodeje a bazary
Vybavení, nářadí a další pomůcky nakupujte ve slevách a po bazarech. Takto lze ušetřit skutečně tisíce. Při demolici nebo rekonstrukci se snažte využít co nejvíce materiálů. Hodně se používají staré cihly, tašky či dřevo. Využívejte slevové akce, výprodeje, sezónní nabídky apod. Ani nářadí a nástroje nepotřebujete nutně nové. Poptejte se známých a rodiny, zda by vám je nepůjčili, kupte v bazaru nebo půjčte v půjčovně.
Dobře naplánujte časový rozvrh práce, aby se minimalizovaly ztráty času a neefektivní práce nezvyšovala náklady. Předem zvažte všechny náklady a mějte připravený rezervní fond.
Ušetřete s použitím nových technologií
Investice do střešní fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla není sice levná, ale můžete využít státní dotace a zároveň výrazně ušetříte v budoucnosti. Obnovitelné zdroje energie jsou hudbou budoucnosti. Nepotřebujete pro výrobu energie žádné palivo. U fotovoltaiky pouze sluneční záření, které přemění na energii. Tu získáte i v zimě, i když na nižší výkon. Tepelné čerpadlo dokáže vytopit váš dům pomocí tepla z okolního prostředí. Dokáže ušetřit až 60 % nákladů na vytápění. Návratnost je přibližně 7 let.
Nepodléhejte zbytečně moderním trendům, které jsou dnes takové a za rok budou zase jiné. Volte to, co je pro vás důležité a libí se vám.
A jak je možné, že máte možnost financovat pomocí dotací? Existuje program Nová zelená úsporám, který se na úsporu energie v domech a bytech zaměřuje. Podporuje renovaci od zateplení fasády až po výměnu oken a dveří), stavby tzv. pasivních domů, pořizování nemovitostí s nízkou energetickou náročností, fotovoltaiku nebo využití dešťové vody. Je toho hodně, na co se dají peníze využít.
Chytrá domácnost sníží výdaje
Chytrou domácností myslíme takovou, která se z velké části nebo úplně řídí v podstatě sama. Spadá sem i rozumná spotřeba energie. Můžete mít chytré topení, které se spustí v určitou dobu nebo za určitých podmínek, chytré žárovky, automatické osvětlení, upozornění z lednice, že vám dochází potraviny a ona jde v podstatě naprázdno apod. Můžete takto snížit náklady až o 30 % ročně. Všechno můžete snadno ovládat z mobilního telefonu odkudkoliv.
Je důležité si uvědomit, že úspora peněz při stavbě a rekonstrukci má své limity a není dobré investovat pouze do nejlevnějších možností. Berte v úvahu kvalitu, životnost materiálů a zařízení i budoucí úspory.
Zdroj info: Rady pro chytrého stavebníka, Než začnete stavět dům, gpf.cz, cscm.cz
You must be logged in to post a comment Login