Zahrada
Jak správně zazimovat sekačku
Sezóna sekání trávy končí a nastává doba, kdy bude potřeba sekačku zazimovat, abyste ji na jaře opět bez problému nastartovali. Na správné zazimování bohužel mnoho lidí zapomíná a sekačku pouze uklidí do kůlny. To ale není dobře, co všechno je potřeba udělat?
U benzínových se zaměřte na motor a nezapomeňte filtry
Před zazimováním určitě zkontrolujte, kolik oleje v benzínové sekačce je a jestli je jeho hladina správná. Zároveň není na škodu před zimou olej úplně vyměnit, a to buď pomocí odsávačky nebo výpusti, kterou některé sekačky mají. Do sekačky nalijte správný a hlavně kvalitní olej, který pomáhá k jednoduchému startu za jakéhokoliv počasí.
U motoru zkontrolujte v jakém stavu jsou zapalovací svíčky a v případě zanesení je důkladně vyčistěte, nebo vyměňte. Soustřeďte se i na filtr sekačky, který pravidelně vyměňujte, nebo alespoň profoukněte.
U AKU sekačky se postarejte o baterii
V posledních letech se stále větší oblibě těší AKU sekačky, to proto, že jejich baterie můžete zpravidla použít i u dalších zahradních strojů (nabízí-li to výrobce). Před uskladněním je třeba baterii dobít a v průběhu zimy jednou za čas zkontrolovat, případně znovu dobít. Baterie totiž nemají rády úplné vybití. Je-li baterie vyndavací, pak ji dobijeme a odneseme dovnitř (samotné sekačce zima nevadí) a uskladníme v suchu, ideálně při teplotě 15 – 20 stupňů Celsia. I tak je vhodné baterie v zimě kontrolovat, i tady platí, že by se neměly zcela vybít.
Co s robotickou sekačkou?
Robotické sekačky je ideální úplně vybít, poté nabít, taktéž vyčistit, umýt a utřít do sucha a robotickou sekačku uskladnit v suchu a tam, kde nemrzne. Samotnou nabíjecí stanici přesuňte na zimu domů. Kromě vyčištění zkontrolujte také stav nožů a v případě potřeby je vyměňte. Důležitý je i stav žacího disku, který se může běžným používáním zdeformovat.
Pozor na nůž
Aby sekačka na jaře sekala tak, jak má, je potřeba i údržba sekacího nože, který se musí pravidelně brousit a vyvážit. V každém případě se do této činnosti nepouštějte sami a raději nůž zaneste odborníkovi. Sekačku je také potřeba očistit kolem nože, kde zůstávají nalepené zbytky posekané trávy, která by vlhla a způsobovala korozi. Abyste se k noži dobře dostali, vyjměte ze sekačky koš, naklopte sekačku dozadu a vyčistěte.
Jakmile budete pracovat v prostoru nože, nezapomeňte kabel odpojit od zapalovací svíčky, aby nedošlo k úrazu. Sekačku očistěte vodou s jemným proudem. Tlakem sekačku nikde nemyjte.
Sekačku promažte
Veškeré pohyblivé části sekačky by měly být důkladně prostříknuty olejem a promazat by se měla také lanka. Díky promazání na jaře nejen bez problému nastartujete, ale prodloužíte také sekačce její životnost a celkově se zlepší její kondice.
Kam s uskladněním?
Správně vyčištěnou, nabroušenou a promazanou sekačku je potřeba přes zimu také správně uschovat, a to ideálně zakrytou a na suchém místě.
Mráz sekačce nevadí, ale vždy je lepší baterii (pokud má sekačka elektrický pohon) na zimu vyjmout a nechat ji vybít. Samotná baterie by měla být uskladněna na místě, kde nemrzne. Pokud máte olověnou baterii, pak ji nabijte na 100 %. Jestliže máte lithiovou baterii, nabijte ji zhruba na tři čtvrtě její kapacity.
Zdroj: iDnes.cz, Chytrý zahradník
You must be logged in to post a comment Login