Zahrada

Jak na založení trávníku: Je to snadnější, než jste si možná mysleli

Od   | 

Na začátku je třeba si ujasnit, kdy je vhodné nový trávník založit. U novostavby nebo u trávníku zničeného rozsáhlou rekonstrukcí domu je to samozřejmé. Můžete se také ale dostat do situace, že například zdědíte nebo koupíte nemovitost, kde nebylo o trávník dobře pečováno. Je řídký, vyžilý, špatné barvy a hustoty, nebo totálně prorostlý mechy a plevely. Takový bude lepší rovněž založit znovu. Konečně, ač je tráva prakticky „nesmrtelná“ a vyniká regenerační schopností, lze trávník zničit, povětšinou přehnojením. Dovede to i plíseň sněžná nebo krtek.

Správné osivo pro správný účel 

Dopředu před založením trávníku je třeba si rozmyslet parametry, které bude mít, i podmínky, do kterých bude tráva sázena. Bude trávník okrasný, zátěžový nebo volně rostoucí (ten využijete tam, kde  se špatně seká, třeba v sadě mezi stromy, ve svahu atd.)? Preferujeme anglický vzhled, nebo spíš přirozenější? Jaký typ půdy je v místě, kde se bude trávník vysévat? Podle toho vyberte správné osivo, které se rozlišuje právě podle typu trávníku a někdy i půdy. 

Trávník by se měl ideálně vysévat nejpozději počátkem října. V mimořádně teplých letech a oblastech do poloviny tohoto podzimního měsíce. Zdroj: Canstockphoto

Důkladně vyčistit plochu 

Pro trávník je třeba důkladně si připravit plochu. Je třeba ji nejprve vyčistit od všeho, co by působilo nerovnosti. Kořeny, kameny, velké nerozbitné drny, nálety plevele, nepořádek ze stavby…buďte pečliví a jděte i pod povrch. Například kovy mají časem tendenci vystupovat nahoru a jistě nechcete, aby si za několik let dítě na perfektním trávníku zapíchlo do nohy třeba kus drátu z kari sítě.  K hubení plevele můžete, ale nemusíte, použít herbicid. Pokud je vám z různých příčin chemie proti mysli, pečlivou prací se snadno obejdete bez ní. 

 

Ekologické přípravky určené pro mytí dudlíků, kousátek a hraček

 

Vyřešit vlhkost a nevhodnou půdu 

Zhodnoťte připravenou plochu z hlediska vlhkosti. Jak se chová při dešti? Odtéká voda dobře? Není půda trvale přemáčená, nebo naopak vyprahlá jak troud? V prvním případě bude třeba před založením trávníku myslet na drenážní, případně odvodňovací, v druhém případě na závlahový systém.  Je-li půda těžká, smíchejte jí s pískem. Je-li písčitá, bude třeba jí obohatit např. humusem. 

Před založením trávníku vyřešte jeho zálivku v suchých dnech. Zdroj: Pexels

Prokypřit 

Následně půdu klasicky zryjte, prokypření by mělo zasáhnout do hloubky asi tak patnáct až dvacet centimetrů. Neryjte příliš hluboko, aby se na povrch nedostávaly neúrodné vrstvy půdy. Pak je na řadě hnojivo. Obsahovat by mělo draslík a fosfor. Do kyselejších půd patří navíc i vápno. Nepřežeňte to, držte se striktně předepsaného dávkování. Nehnojte ručně, ale raději s použitím vozíku. Plochu upravte co nejvíce do roviny. 

Za vaši péči se trávník odmění vzhledem. Zdroj: Canstockphoto

Kvalitní zemina je pro založení trávníku zásadní

Na připravené podloží, zvláště, pokud je horších vlastností, se rozhodně vyplatí rozprostřít vrstvu co nejkvalitnější ornice. Pokud zakládáte jen malý trávník a nemáte ornici k dispozici, např. ze stavby nebo si ji nemůžete v okolí opatřit, lze vhodný trávníkový substrát i koupit, třebaže jde o nákladnou možnost. Máte ale zajištěny perfektní vlastnosti. 

Takto finálně připravenou plochu je pak dobré nějakou dobu nechat odpočinout a co nejméně po ní šlapat, jen nejnutněji odstraňovat rychle rostoucí plevele. Je to proto, aby si půda sedla a trávník se nepropadal. Povrch lze ještě mírně přihnojit startovacím trávníkovým hnojivem, ale opět všeho s mírou. Pozor, nehnojte povrch, pokud jste použili kupovaný substrát, ten většinou už hnojiva obsahuje. 

Vozík usnadní setí i hnojení. Zdroj: Mountfield

Následně osívejte. Je lepší použít vozík, aby bylo osetí rovnoměrnější. Před nasypáním do vozíku osivo rukou promíchejte, aby se promísila semena různých druhů trav – ty lehčí se mají tendenci dostávat nahoru. Nepodléhejte dojmu, že bude lepší sít hustěji, než se udává. Sejte ve dvou etapách, do „šachovnice“, abyste dosáhli rovnoměrného rozptýlení osiva. Následně celý osetý povrch uhrabejte a nakonec udusejte – pro malé plochy stačí prkénko, pro větší se hodí válec. Následná zálivka je samozřejmostí a měla by být každodenní.

Kdy zakládat trávník? 

Založení trávníku je vhodné provést na jaře – koncem března, v dubnu či květnu – nebo naopak na podzim, koncem srpna, v září či nejpozději v teplejších oblastech začátkem října. Před prvním sekáním nechte trávník řádně vyrůst, cca do výšky 10 cm, tedy vyšší než je obvyklé nastavení pro běžné sečení. Po čerstvém rašícím trávníku se neběhá, to dá rozum – ale vyvarujte se větší zátěže ještě nějakou dobu po založení. 

Zdroj info: Vše o zahradě, Česká zahrada, Rady pro chytrého zahradníka, agrostis.cz

 


You must be logged in to post a comment Login