Technika v domácnosti

Jak správně vybrat sušičku prádla

Od   | 

Přestože z ekologického i ekonomického hlediska vítězí klasické sušení na slunci, které je zdarma, nepotřebujeme k němu elektrickou energii ani nezanecháme uhlíkovou stopu, sušičky prádla se čím dál víc zabydlují v našich domácnostech. Přinášejí řadu nesporných výhod, o které se s vámi teď podělíme. Nádavkem přidáme i přehled, jak tento spotřebič správně vybrat.

Je li sušička prádla součástí pračky, počítejme s vyšší spotřebou vody a zároveň nestejnou kapacitou pro praní a sušení. Tedy vypereme-li 5 kg prádla, do sušičky se vejde méně prádla. Toto řešení se nabízí do menších bytů, kam už se nám samostatná sušička nevejde, anebo do méně početných rodin, kde se tolik nepere. Praktičtější variantou je samostatná sušička. Pro její umístění potřebujeme více místa, nejlepší je varianta, kdy ji můžeme umístit přímo na pračku. Ideální je v tomto případě koupit oba spotřebiče společně, sestavení nad sebe je pak jednodušší. Spojovací sadu lze ale zakoupit i samostatně. Výhodu této sestavy je, že se nebudeme muset sklánět k bubnu, což je samozřejmě pohodlné a šetříme navíc i záda. Dalším parametrem je způsob plnění a rozměry. V této oblasti je volba snazší, protože valná většina výrobců nabízí sušičky s předním plněním v šířce 60 cm. Zdá se, že šířka 40 cm a horní plnění jsou spíše výjimkami. Při úvahách o koupi si rovněž uvědomte, na kterou stranu budete otevírat dvířka. Některé modely umožňují oboustrannou montáž dvířek.

Typy sušiček

Sušičky dělíme na kondenzační a ventilační. Nemusíme se zatěžovat detaily procesu sušení, pro rozhodnutí bohatě postačí seznam výhod a nevýhod (uvedených níže) s přihlédnutím ke spotřební třídě. Pokud to jde, volte spotřebiče v třídě A+ nebo A++. Vyšší pořizovací náklady se brzy vrátí v nižší spotřebě energie (vaše paměť na první investiční nápor brzy zapomene).

Ventilační sušičky

Přestože existuje nespočet informací o těchto typech sušiček, během deseti minut jsem v žádném velkém (ani malém) eshopu ani jednu nenašla. V krátkosti můžeme zopakovat, čím se odlišují, ale to je asi tak všechno, protože pravděpodobnost jejich koupě je mizivá. Ventilační sušičky instalujeme s drobnými stavebními úpravami, protože vyžadují odvětrání. Vhodné jsou spíš do větších prádelen a obecně na místa, kde lze vyvést „výfukovou“ trubici ven z domu. Díky ohřevu vzduchu jsou tyto sušičky provozně úspornější než kondenzační, a to z prostého důvodu – vzduch ohřejete snadněji než vodu. 

Kondenzační sušičky

Pro instalaci kondenzační sušičky není nutná stavební úprava, vlhkost zůstává v kondenzační nádobce, kterou lze napojit na odpad, nebo je třeba ji pravidelně vylévat (chytré hospodyňky ji mohou použít do napařovací žehličky). Podle způsobu sušení je možné zvolit variantu s tepelným čerpadlem, nebo topným tělesem. U sušiček s topným tělesem – takzvaných parních – prádlo suší přímo horká pára, která pronikne látkou, provoní ji a načechrá. Parní sušičky nepotřebují otáčet bubnem, vše obstará pára. Z prádla tak okamžitě mizí záhyby, stejně jako zápach cigaretového kouře. V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch rovnou chladí a získaná energie se znovu použije. Vzniklý uzavřený cyklus je proto velmi úsporný – spotřeba oproti běžné kondenzační sušičce klesá až o 50 % a díky nižší teplotě je celý proces i citlivější k jemným tkaninám. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem se hodí pro všechny, kteří suší pravidelně a častěji. V opačném případě postačí běžný levnější model kondenzační sušičky. Ať už zvolíte kterýkoliv model, v obou případech záleží na volbě správného programu sušení a energetické třídě.

Programy

V některých případech neplatí pravidlo „Čím více programů, tím lépe“. Praxe ukazuje, že valná většina spotřebitelů využívá jen pár základních funkcí a mnoho „specifických funkcí“ ani nevyzkouší, nebo neví, že na jejich spotřebiči jsou. Při výběru je tedy vhodné vědět, jak často a jaký typ oděvů pereme a jaké další funkce sušičky potřebujeme. Nám se líbí sušička beko, která splňuje všechny požadavky.

Funkce, které stojí za zvážení:

  • Snadné žehlení
  • Rychlé sušení
  • Jemné prádlo
  • Sušení do skříně
  • Program pro vlnu
  • Program pro osvěžení načichlého oblečení
  • Odložený start
  • Sušení sportovního a outdorového oblečení
  • Parní program
  • Program pro alergiky

Další důležité údaje

Zkontrolujte, zda vybraná sušička má dostatečný objem bubnu. Oceníte i ostatní data a funkce:

  • Dětská pojistka
  • Osvětlení bubnu
  • Snadnost vyjímání filtru
  • Snadnost vyjímání kondenzační nádobky
  • Koš na sušení obuvi
  • Nízká hlučnost
  • Snadnost ovládání
  • Srozumitelný displej
  • Ukazatel času sušení a zbývajícího času sušení

Cena

Velmi často vyšší cena sušičky skýtá vyšší kvalitu výrobku, vyšší energetickou třídu a delší životnost. Obvykle volíme značku podle spotřebičů, které již doma máme, nebo s nimi máme dobrou zkušenost. Taková volba je určitě vhodná, pokud chceme spotřebiče vzájemně propojit, nebo postavit na sebe, protože výrobce nabízí pro své výrobky různé montážní a spojovací sady. Při rozhodování by měla hrát velkou roli dostupnost servisních služeb, možnost prodloužené záruky a případné další doplňkové služby.

Připravila: Karolína Sornas, Foto: archiv

Související články:

Aby myčka perfektně fungovala a dlouho nám pomáhala

Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně.

Rozeznejte kvalitní nábytková dvířka od těch méně kvalitních.

3 rychlé rady, aby děti dobře spaly.