Rady a tipy
Jak správně topit v krbových kamnech a krbu?
Teplo z krbu a krbových kamen miluje většina z nás – nejenže topení v nich navozuje romantickou atmosféru, ale navíc s ním můžete ušetřit. Dřevo totiž stále patří k nejlevnějším zdrojům pro topení. Ačkoliv není topení dřevem nic složitého, ne každý ví, jak na to. Chcete se vyhnout domu plnému kouře?
Používejte vhodné dřevo
Pokud chcete topit dřevem, musíte vybrat to správné. Mokré a vlhké dřevo špatně hoří, nemluvě o vzniku více spalin, které se usazují nejen na skle, ale také ve spalinových cestách. I proto se snažte topit co nejvíce suchým dřevem a tomu mokrému dopřejte dostatek času k vysychání.
Zatímco tvrdé dřevo (dub, buk či habr) vydrží hořet déle a je výhřevnější, měkké dřevo (bříza, smrk nebo borovice) se rozhoří rychleji – proto je vhodné k výrobě třísek a počátečnímu roztopení krbu či kamen. Dřevo skladujte ve větraném přístřešku tak, aby do něj nenapršelo. Dřevo je suché zhruba za 2 až 3 roky.
Kam pro krby a kamna?
Připravte krb a kamna na topení
Před tím, než rozděláte oheň, je nutné krb či kamna správně připravit. Pokud bude v kamnech popel, vymeťte jej, aby nebránil hoření.
Zkontrolujte správný tah komína
Koupili jste si nová kamna, připojili jste je ke komínu, zatopili a místo vyhřátého prostoru jste se dočkali místnosti plné kouře? Pak nemusí jít o nekvalitní kamna, ale o problém v komíně. Velmi častým problémem bývá špatný tah komína. Nemůžete čekat, že jakákoliv kamna s odlišnými parametry budou fungovat se stále stejným komínem. Komín musí mít vhodnou výšku, před použitím byste jej měli vyčistit. Komín musí být správně vyspárovaný. Pokud není vše v pořádku, zavolejte si na pomoc odborníka.
Oheň musí pořádně hořet
Při zatápění zkontrolujte, zda jsou uzavřeny čisticí otvory do komína, přívod primárního vzduchu by měl být otevřen – oheň potřebuje k hoření dostatek kyslíku. Problém s hořením může nastat i ve chvíli, kdy výměník ochlazuje topeniště příliš dlouho. V tuto chvíli by vám pomohlo zakoupení a instalace termostatu oběhového čerpadla. Na něm nastavte teplotu 50 až 55°C. Další možností je zakoupení termoregulačních ventilů, ty nainstalujete přímo na radiátory, které můžete vypnout do doby, než se oheň v kamnech pořádně rozhoří.
Co dělat, když kamna zapáchají?
Velkou nepříjemností může být zápach z kamen – ten má většinou dva důvody. Pokud jsou kamna nová, dost možná cítíte vypálený ochranný lak. Tento problém během chvíle zmizí. Případně špatně zatápíte.
Jak správně zatopit?
Na spodek kamen či krbu byste měli ideálně vložit podpalovač (pokud to nejde bez něj), na něj zmačkaný papír. Na papír dejte třísky, na ně trochu silnější polínka. Na ně dáte ke konci silnější polena. Dbejte na to, aby byl mezi vrstvami dostatek vzduchu. Nezapomínejte na to, aby bylo dřevo dobře proschlé.
Jak správně přikládat?
Pokud už v krbových kamnech hoří, musíte začít s pravidelným přikládáním. Pokud nechcete, aby se vám z kamen kouřilo, musíte před otevřením dvířek nastavit kamna tak, aby šel vzduch do kamen zespodu – pod rošt. Valná většin kamen to má tak, že se zavře přívod druhotného vzduchu a otevře se hlavní přívod. Poté počkáte, že se plamen více rozhoří a kouř vzejde nahoru do komína. Poté můžete otevřít dvířka. To dělejte pomalu, do kamen dostanete ještě více vzduchu. Nyní můžete přidat další dřevo.
Na co byste neměli při topení v krbu zapomínat?
V uzavřeném krbu regulujete přívod kyslíku pomocí průduchů a klapek ve vložkách. U otevřeného krbu si dávejte pozor na to, aby žhavé uhlíky nespadaly do pokoje. Největší tendenci praskat a vystřelovat žhavé kousky kolem sebe mají třísky z měkkého dřeva. Roztápět oheň v otevřeném krbu můžete stejně jako v krbových kamnech.
Co dělat s popelem z kamen?
Nevíte, kam vyhazovat popel z kamen? Pokud topíte čerstvým dřevem, můžete popel přidat na kompost. Pokud tuto možnost nemáte, případně popel obsahuje další příměsi, vyhoďte popel do popelnice na směsný odpad. Vždy si dejte pozor na to, aby byl popel řádně zchladlý a bez žhavých uhlíků.
Zdroj: centrumvytapeni.cz, topeni.cz, Co věděly už naše babičky
Látky, které nepustí teplo ven, svit slunce dovnitř a mnoho dalšího. Kam pro ně?
You must be logged in to post a comment Login