Rady a tipy

Jak se zbavit dřevokazných potvor? Existuje několik způsobů. Vyberte ten správný

Od   | 

Dřevokazní škůdci, jako jsou tesaříci, červotoče, potemníci nebo dřevokazné houby, nám dokážou napáchat velké škody v dřevěných podlahách, trámech, nábytku či bednění. Díky tomu dřevo chřadne a není již příliš pevné. Naši předkové se těchto nezvaných hostů zbavovali nátěrem dřeva volskou krví nebo močůvkou. Víte, jaké způsoby existují dnes?

Napadené dřevo nemá velkou nosnost. Zdroj: Pixabay

Jak poznat napadené dřevo?

Že váš oblíbený kus nábytku nebo dokonce jinou část domu ze dřeva napadla některá z výše uvedených potvor, poznáte podle hromádek pilin, které ze dřeva vylétávají, ale také podle vrzání, sesedání dřeva, dírek a chodbiček ve dřevě po odpadnutí horní vrstvy. Zahlédnout ale škůdce můžete i pouhým okem. Larvám se daří v teplu a vlhku, které pro svůj růst potřebují. Zejména proto se objevují začátkem jara a jejich aktivita se snižuje se začínající zimou.

Napadené dřevo poznáme po sloupnutí vrstvy někdy i pouhým okem. Zdroj: Pixabay

Likvidace zářením mikrovln

Přestože se při tomto způsobu využívají mikrovlny, které dosahují až 90 stupňů, tyto mikrovlny nezpůsobují přehřátí dřeva, a tím pádem se ani neničí. Kromě toho je likvidace pomocí mikrovln oblíbená zejména díky tomu, že není potřeba vrtat do dřeva díry a výsledku se dočkáme okamžitě po skončení procesu. Tato likvidace se hodí zejména u napadeného nábytku nebo u tenčích vrstev dřeva. Naopak není příliš účinná u silných dřevěných trámů. 

Hubící nátěr

Dalším způsobem likvidace dřevokazných škůdců je silný nátěr obsahující insekticid, který hmyz zahubí. Tento proces je vhodné přenechat rukám profesionálů, kteří vědí naprosto přesně, kolik vrstev na poškozené místo nanést a jaké intervaly mezi vrstvami dodržovat. Pokud byste se do nátěru navíc pouštěli sami, mohly by na povrchu vzniknout nevzhledné šmouhy, se kterými nelze nic dělat. Tento způsob likvidace je opět vhodnější pro nábytek či podlahu, ale nikoliv pro trámy, u kterých nebude působit příliš do hloubky. 

V čem prát dětské oblečení a mýt hračky i dudlíky?

 

Termosanace

Horkovzdušná sanace se hodí při likvidaci dřevokazných škůdců nejen v nábytku a podlaze, ale i v trámech a silných vrstvách dřeva. Při této metodě je nutno dosáhnout ve středu dřeva teploty 55 °C po dobu alespoň 60 minut. Poté se teplota zvyšuje řízeným vháněním horkého vzduchu o teplotě až 120 °C a nechává se působit i několik hodin. Počet hodin závisí na teplotě vzduchu, vlhkosti, ale i síle a míře poškození dřeva. Horkovzdušná sanace sice zahubí nechtěné návštěvníky, ale neposkytuje žádnou ochranu před dalším napadením. 

Likvidace plynem

Fumigace plynem je dalším způsobem, který je sice opravdu účinný, ale zároveň i finančně nákladný. Místo, které se bude fumigovat je nutno hermetizovat a od ostatního okolí oddělit. U této metody se používá sirovodík, který je velmi jedovatý, a to i pro člověka. Po aplikaci se musí počkat několik týdnů, než plyn vyprchá, a do prostoru lze vejít. Zejména proto se používá spíše na chatách či v objektech, ve kterých trvale nežijeme. 

Zásuvky i USB rychlonabíječky po ruce? My víme, jak na to!

 

Chemická impregnace

Chemická impregnace je vhodná u silných vrstev dřeva – například u masivních trámů. Do dřeva se postupně navrtávají malé dírky, do kterých se pomocí tlakové pistole vpraví insekticid. Tato látka spolehlivě zahubí všechny škůdce a v otvorech se udrží i několik dalších let, funguje proto také preventivně. 

Zdroj info: České nápady, Rady pro chytrého chalupáře, Dřevařství, barvy-na-drevo.cz

Chemická impregnace pronikne do hloubky dřeva. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login