Ložnice

Jak se v ložnici zahřát, aniž byste museli zapínat topení? Přinášíme 6 užitečných tipů

Od   | 

Zimní měsíce a nízké teploty na nás doléhají nejen venku, ale také doma. Abyste však nemuseli všechny místnosti intenzivně vytápět, stačí v domácnosti udělat pár změn. A nejsnadnější je začít právě v ložnici. S našimi tipy si zajistíte větší tepelný komfort, aniž byste museli zvednout teplotu v místnosti o jediný stupeň!

Hodně polštářů a polštářků, pořádné peřiny i deky. To vše by nemělo v posteli scházet. Zdroj: Canstockphoto

1. Pořiďte si kvalitní povlečení

Abyste se cítili komfortně, je třeba začít tím nejdůležitějším, a to je vhodné ložní prádlo. Existuje celá řada materiálů, které svými vlastnostmi dokáží tělo chladit, nebo naopak zahřát. Pro zimní měsíce je vhodným řešením povlečení z bavlny. Ta je pro tělo velmi příjemná a dokáže udržet teplo. Pokud však patříte mezi zimomřivce, určitě sáhněte po flanelu. Ten je nejen velmi jemný na omak, ale také hřeje a navíc se nemusí žehlit. Teplo zajistí také mikrovlákno nebo mikroplyš. Pamatujte však, že syntetické povlečení hůře dýchá a polyester ve svých vlastnostech nikdy nepřekoná přírodní bavlnu. Stejně důležité jako povlečení je také prostěradlo. Proto si dejte záležet s jeho výběrem. U bavlny obecně platí, že čím delší vlákno, tím hřejivější efekt.

Flanelové povlečení nejen zahřeje, ale také ložnici dodá sváteční atmosféru. Zdroj: Matějovský

2. Izolujte okna

I když máte nová okna, stále jimi může do místnosti pronikat chlad, a ne vždy je možné postel umístit co nejdále z jejich dosahu. Ujistěte se proto, že dobře těsní a případně si na jejich seřízení přizvěte odborníky. Kromě toho je dobré okna na zimní měsíce opatřit kvalitními závěsy. Ty zabrání unikání tepla a místnost udrží lépe vyhřátou. Navíc můžete s jejich pomocí místnost doplnit o nějakou z teplých barev, které celkově změní vyznění ložnice.

Kromě těsnění oken přidejte i pořádné závěsy. Udrží doma teplo. Zdroj: Ateliér Orsei

3. Větrejte ráno

Výměna vzduchu v ložnici je v zimě velmi důležitá. Pokud se vám příliš nechce do místnosti pouštět chladný vzduch večer, doporučujeme to udělat hned ráno. Při větrání nezapomeňte zavřít dveře ložnice, abyste zbytečně neochlazovali celý byt.

 

Jak na romantickou ložnici? S námi je to hračka!

 

4. Nezapomeňte na koberec

Koberec do ložnice patří. Přinejmenším v zimních měsících. Chlad totiž často přichází od nohou a není nic horšího, než chodidla hned pro probuzení položit na studenou podlahu. Menší koberce se vám budou snáze udržovat a po sezóně je můžete z ložnice jednoduše odstranit. Umístit byste je pak měli především do míst, kde chodíte nejvíce. Ideální je to v okolí postele a šatní skříně.

Koberec místnost zútulní a zateplí.. Zdroj: Orsei

5. Zaměřte se na osvětlení i barvy

Teplo však nevytváří pouze hřejivé materiály, ale také světlo a barvy. U dekorací, lůžkoviny a dalších textilií se proto vyvarujte čistě bílým, šedivým nebo ledově modrým tónům. Zemité a tlumené barvy navodí pocit tepla a místnost bude působit měkčí a útulnější. Stejně je tomu v případě světla. Vyměňte proto žárovky vyzařující chladné světlo za žluté a nebojte se místnost doplnit také dalšími světýlky. Ty sice místnost neoteplí, působí však jemnějším a hřejivějším dojmem, což je pro naše vnímání prostoru důležité.

Čím více zdrojů teplého bílého světla do ložnice dostanete, tím hřejivěji bude působit. LED lišty jsou velmi originálním řešením. Zdroj: Aulix Lighting

6. Vyzkoušejte termofor

Máte to tak, že když je ložnice chladná, trvá vám dlouho než se v posteli zahřejete? Vyzkoušejte léty prověřené řešení, kterým je termofor. Teplý termofor totiž příjemně vyhřeje peřiny než do nich ulehnete a poslouží i během usínání. Možnou alternativou jsou také lahve naplněné teplou vodou nebo speciální plyšové hračky, které se nahřívají v mikrovlnce a teplo dokáží vydávat po celé hodiny.

Tip na závěr: Ideální teplota na spaní by neměla překročit 20°C. A i když se to může zdát zvláštní, zimní měsíce jsou z toho důvodu pro spánek prospěšné. Pokud vám však připadá, že je ložnice přesto chladná až příliš, zaměřte se na správnou vlhkost vzduchu. Ta totiž ovlivňuje takzvanou pocitovou teplotu. Příliš suchý vzduch, který je pro interiéry v zimě typický, pocitovou teplotu snižuje. Proto dříve než otočíte ventilem topení, vyzkoušejte zvlhčovač vzduchu. V zimních měsících by se vlhkost měla pohybovat okolo 45-60 %. Kromě toho se ujistěte, že před topením nemáte překážky, které zamezují šíření tepla do místnosti.

Zdroj: The Spruce, Homes and Gardens, Good Housekeeping

Fotogalerie:

 

Nezapomeňte v ložnici na správnou barvu světla!

 

 


You must be logged in to post a comment Login