Rady a tipy
Jak se starat o sušičku, aby vám co nejdéle vydržela? Tady je 5 praktických tipů
Víte, že šance na poruchu spotřebiče bleskově roste, když o něj správně nepečujete? I sušička si žádá pečlivou a pravidelnou údržbu. Jinak je jen otázkou času, kdy začne zlobit – což vás bude akorát stát peníze a zbytečné starosti. Podívejte se na 5 praktických tipů, díky kterým zůstane ve skvělé kondici.
Prádlo je po dokončení cyklu mokré a zapáchá, sušička vydává zvláštní zvuky, buben se netočí správně. To všechno jsou časté poruchy sušiček. A mnoho z nich může vzniknout právě v důsledku zanedbané údržby – pro její správný chod je důležitá pravidelná výměna filtrů, vylévání nádobky s vodou nebo sušení pouze vhodného prádla. Pozor, velkou roli hraje i umístění sušičky a možnosti odvětrávání.
1) Podpořte větrání
Mnoho lidí si pořídí sušičku, dá ji do koupelny nebo prádelny, a tím to končí. U sušičky je potřeba dát pozor na to, aby měla dostatečný přísun čerstvého vzduchu. A to platí zvlášť u odvětrávací sušičky, kde hrozí riziko srážení vzduchu na stěnách a vznik plísní. U kondenzační sušičky je riziko výraznější nižší, protože vypouští teplý a suchý vzduch. V každém případě je ale dobré v místnosti pořádně větrat, aby se nesnižovala efektivita sušení.
2) Pravidelně čistěte filtry
Důležitá část údržby spočívá v pravidelném čištění filtrů. Každá sušička má 2 typy filtrů: horní a spodní. Horní zachytává zbytky pracích prostředků a vlákna z oblečení, dolní zase sbírá vše, co horní nezvládl. Pokud se filtry ucpou nebo protrhnou, prodlužuje se proces sušení, a sušička kvůli tomu spotřebovává více energie.
Jak vyčistit sušičku? Budete k tomu potřebovat pouze kartáček a vlažnou vodu s mýdlem. Horní filtr je dobré vyčistit po každém cyklu, dolní filtr stačí jednou za měsíc. Nezapomeňte ani na kompletní výměnu filtrů – ideálně každých 6 měsíců, aby sušička mohla i nadále efektivně fungovat.
3) Vylévejte nádobku s vodou
Že nemáte kondenzační sušičku propojenou s odpadem? V takovém případě je potřeba pravidelně vylévat nádobu na kondenzát – a to ideálně po každém cyklu. Jedná se o nádržku, v níž se shromažďuje voda z horkého vlhkého vzduchu. Pokud na to zapomenete, sušičce sice nehrozí sice žádná porucha, ale po nějaké době se z ní začne linout nepříjemný zápach (stejně jako v případě zanesených a starých filtrů).
4) Dávejte do sušičky jen vhodné prádlo
Některé prádlo do sušičky prostě nepatří. Minimálně v návodu sušičky určitě najdete seznam věcí, které byste do bubnu neměli vkládat. Řeč je zejména o botách, které by se během sušení mohly rozlepit a zároveň u toho poničit buben. Mimo to se nedoporučují do sušičky vkládat ani skleněná vlákna, prádlo s gumovými částmi nebo hořlavé předměty (třeba ručníky, na kterých zůstal lak na vlasy).
Tip: Výrobci také doporučují spodní prádlo (a další věci z jemné tkaniny) dát do speciálních ochranných pytlíků a zároveň u oblečení pozapínat všechny knoflíky, zipy a cvočky.
5) Čistěte buben sušičky
Poslední tip míří k čištění samotného bubnu. I ten je dobré čas od času kompletně vydezinfikovat od všech mikroorganismů. Stačit vám k tomu jenom voda s octem nebo citronem a hadřík. Ocet i citron mají skvělé dezinfekční účinky, takže sušičku spolehlivě zbaví všech bakterií. Uvidíte, že i prádlo bude potom svěží a voňavější.
Zajímají vás další praktické tipy ohledně správné údržby spotřebičů? Doporučujeme navštívit blog Elny, kde najdete celou řadu zajímavých článků.
You must be logged in to post a comment Login