Inspirace
Jak se postarat o domácí zeleň před odjezdem na dovolenou
Dovolená za rohem a vy přemýšlíte nad tím, co udělat se svými pokojovými rostlinami? Ideální situace je taková, že máte někoho, kdo se vám ochotně o zeleň postará. Jenže jak si počínat v případě, kdy nikdo takový na blízku není? Ani tak je nemusíte nechat na pospas osudu. Zkuste pár tipů z tohoto článku.
Pár tipů, co se vždycky hodí
Na úvod se hodí pár krátkých rad, které využijete vždy, když odjíždíte na více dní pryč:
- Jakmile jedete pryč na víc než den, nebo máte hodně vzrostlé rostliny, přikryjte zeminu novinovým papírem, který předtím necháte nasáknout vodou,
- Nechte zavřená všechna okna. Otevřené nechte ideálně jen takové, které nepouští dovnitř moc teplého vzduchu. Třeba nějaké okno na severní straně. Když žádné takové nemáte, raději je zavřete úplně. Je lepší, když bytem neproudí žádný vzduch, aby rostliny nevysychaly,
- Lehce v bytě zatáhněte rolety nebo závěsy. Nesmí být úplná tma, ale zároveň tímto způsobem trochu ochladíte byt.
- Před odjezdem rostliny osprchujte, případně postříkejte vodou z rozprašovače. Samozřejmě ne ty rostliny, kterým to vadí.
- Rostliny z přímého slunce ukliďte někam, kde na ně nesvítí slunce, aby příliš rychle nevyschly. Stejně tak sundejte veškerou zeleň s vysokých polic a skříněk. Nahoře se drží více teplo než dole.
Jak v kuchyni ušetřit za vodu?
1. Důležité je zdraví rostlin
Aby vaše rostliny přežily delší pobyt bez vás, musí být v perfektní kondici. Tak máte poměrně velkou jistotu, že to zvládnout bez nějakých větších problémů. Začněte tím, že z nich odstraníte všechny odumírající, poškozené a suché listy. To jsou části, které květinu zbytečně vyčerpávají a ona pak nemá energii k růstu. Nezapomeňte otřít pečlivě prach a rostliny postříkat vodou z rozprašovače.
2. Dbejte na dostatečnou zálivku
Na to nejspíš nezapomenete, ale přesto se hodí to připomenout. Jakmile jedete kamkoliv na delší dobu, musíte rostlinky pořádně zalít. Množství vody závisí na času, po který budete pryč. Zároveň musíte dávat pozor, abyste je nepřelili a ony nezačaly hnít. V tomto ohledu hodně záleží na tom, zda máte dobře udělanou drenážní vrstvu. Přebytečná vlhkost steče do ní a kořeny nebudou tolik přemočené a náchylné na poškození. Vhodné je zalévání do podmisky. Z té si pak rostlina bere pomocí kořenů závlahu podle potřeby. Rostlinu dejte do stínu, aby nepotřebovala tolik vody. Mělo by jít jen o zastíněné místo. Určitě nepatří někam, kde bude tma.
Před odjezdem rostliny nehnojte, protože živiny mohou urychlit jejich růst. To v době, kdy tam nebudete, úplně nepotřebujete. Měly by růst raději pomaleji, aby potřebovaly méně závlahy. Přihnojte je, až se vrátíte podle jejich potřeb.
3. Využijte samozavlažovací systém
Máte samozavlažovací květináče? Skvěle. Máte vyhráno. Stačí dostatečně zalít a můžete v klidu odjet. Když ne, vyrobte si jej. Pomůže obyčejná plastová láhev s úzkým hrdlem, do které napustíte vodu a pak jí hrdlem napřed zapíchnete do hlíny k rostlině. Dno láhve bude směřovat vzhůru. Voda se postupně vsakuje do země a rostlina nemá mít nouzi o vodu. Stejně tak fungují tzv. baňky, které se dají koupit v různých provedeních. To se hodí, když máte víc času, abyste je sehnali a chcete je používat i potom. Květiny mohou takto vydržet i týden. Ale záleží na tom, jak velkou máte nádobu.
Dobře funguje také provázkový samozavlažovací systém. K tomu potřebujete savý materiál. Provázek z části zasypte do hlíny a druhý konec položte do nádoby s vodou. Ten postupně nasává voda, která prosakuje do květináče. S trochou pomoci z internetu, kde si najdete návod, jak vytvořit plnohodnotný systém zavlažování.
4. Nechte rostliny ve vaně
V případě nouze lze použít vanu nebo umyvadlo. Když se vám tam vejdou, můžete je takto zaopatřit. Napusťte do vany či umyvadla vodu, dejte tam nějakou látku na dno a položte rostliny. Samozřejmě myslete na to, že je musíte pokládat v děrovaných květináčích, aby mohly nasávat vodu. Až odsají vodu napuštěnou do vany, začnou postupně sát vlhkost i z ručníků. Takto vydrží přibližně týden. Tuto možnost využijte jen v případě, že máte koupelnu s oknem. Ve tmě by vám rostlinky nevydržely.
5. Udělejte si skleník
Skleník pomáhá vždy. Je jasné, že těžko budete mít v bytě velký klasický skleník, ale lze vyrobit menší napodobeninu z plastového sáčku či pytlíku. Když odjíždíte na delší dobu nebo je potřeba rostliny zalévat často a rychle vysychají, je toto skvělé řešení. Použijte pytlíky s uzavíráním, případně velké plastové pytle. Vždy volte velikost větší, než je samotná rostlina. Ideální je, když se obalu vůbec nedotýká. Nejdříve pokojovku zalijte a následně překryjte sáčkem tak, aby vytvořil jakýsi domeček. Ten následně zachycuje vysráženou vodu. Vystaráno máte až na 14 dnů.
6. Řešení, když máte dost času
Máte ještě do dovolené nějaký čas? Zkuste hydroponii nebo rašeliník. Rostliny pěstované ve vodě jednoduše zalijete. Když pěstujete v rašeliníku nebo se do toho chcete pustit, máte také vyhráno. Jeho absorpční schopnosti vám pomohou.
Zdroj info: Pokojové rostliny od A do Z, Pěstování pokojovek pro začátečníky
You must be logged in to post a comment Login