Zahrada

Jak se na jaře postarat o pokojové rostliny, aby dělaly parádu celé vegetační období

Od   | 

Pokojové rostliny nás těší po celý rok svou krásou, a tak je potřeba jim věnovat nějakou péči. Ta největší nás čeká právě na jaře. Květinky ocení čerstvou zeminu, větší květináč, odstranění uschlých listů a možná nějaké to zastřižení.

Ideální doba na přesazování

Jarní období je to nejlepší pro přesazování. Starší rostlinky přesazujeme každý rok, nové a mladé s delší prodlevou, některé druhy i jednou za několik let. Někdy stačí jen výměna vrchní vrstvy. Určitě přesazujte ve chvíli, kdy je silně prokořeněný bal nebo kořeny vyrůstají z odtokového otvoru.

Základem je správná velikost nádoby

Nádoba, ve které rostliny žijí a rostou, je takřka vždy začne po čase omezovat a potlačovat růst. Kořeny nemohou růst do délky, různě se proplétají, tvrdnou a odumírají. To pak ovlivňuje nadzemní části, které samozřejmě nejsou tak hezké, jak by mohly být. Když přesadíte rostlinu do větší nádoby, zase jí poskytnete další prostor pro růst. Květináč by měl být asi o jeden až tři centimetry větší než předchozí. Mnoho lidí dělá tu chybu, že použije o mnoho větší nádobu, aby nemuseli už přesazovat. To ale není žádoucí a rostlině spíše škodí.

Rozměr květináče zvolte úměrně k velikosti rostliny. Zdroj: Pixabay

Jak přesazovat?

Při přesazování vytvořte drenážní vrstvu, kdy na dno květináče položíte hliněné střepy, malé kamínky nebo něco podobného. U menších květináčů můžete drenáž klidně vynechat, pokud nepřesazujete druh citlivý na mokro. Větší květináče ale potřebují tři až pět centimetrů vysokou vrstvu keramzitu kvůli dobrému odtoku vody. Zeminu používejte vždy speciální pro pokojové rostliny. Nekupujte tu nejlevnější ze supermarketů. Mladší rostliny potřebují lehčí zemní směsi bohaté na živiny, starší zase těžší zeminu. Složení samotného substrátu má odpovídat jednotlivým druhům. Jiné požadavky mají orchideje, jiné kapradiny apod.

Do větších květináčů nasypte drenážní vrstvu. Vhodný je keramzit. Zdroj: Canstockphoto

Rostlinky zasaďte stejně vysoko, jako byly původně, a kolem kořenového balu dodejte čerstvou zeminu. Ta by neměla sahat až k okraji květináče, ale asi 2 cm pod okraj. Zůstane dostatek místa pro zalévání. Což ostatně musíte udělat jako následující činnost. Důkladně nově zasazenou rostlinku zalijte, ale nezapomeňte vylít přebytečnou vodu z krycích květináčů nebo podmisek.

Čerstvě přesazené rostliny dejte v prvních dnech mimo slunce. Až se tzv. usadí, můžete je vrátit na jejich stanoviště.

Nezapomeňte na pravidelné hnojení

Zásoba živin vystačí rostlině v nové zemi několik týdnů. Potom musíte začít pravidelně přihnojovat. Tedy pokud jste nepoužili substrát s pomalu rozpustnými hnojivy. Tam se nemusíte o nic starat po celé vegetační období.

Při hnojení se řiďte druhem rostliny a jejími požadavky. Buďte opatrní na množství minerálních solí, některé rostliny jsou na ně velice citlivé a mohly by se nenávratně poškodit. Přihnojujte nejlépe každých 14 dnů od března do září. V době vegetačního klidu nebo než rostlina zakoření, nemusíte.

Na jaře se daří „pokojovky“ rozmnožovat

Jaro je ideální období pro rozmnožování pokojových rostlin, ať už dělením nebo řízkováním. Některé kapradiny, zelenec nebo naduť už mívají připravené hotové rostlinky. Břečťan a begonii rozmnožíte pomocí odříznutých či odlomených částí.  U plazivých rostlin stačí ve většině případů jen kořenový výhonek ve vodě a za chvíli můžete sázet. Pokojovky, které pochází z tropů, potřebují k zakořenění minimálně 25 stupňů. Ty pěstujte v malé plastové (nebo jiné) nádobě někde u zdroje tepla – třeba postavené na radiátoru. Určitě tak množte fíkovníky, filodendron, ibišek nebo voskovku.

Rostlinku můžete nechat zakořenit ve vodě a po té zasadit. Zdroj: Canstockphoto

Čas, který se vám vrátí

Nezapomeňte čistit pravidelně listy. Zejména po zimě potřebují zvýšenou péči, protože prach ucpává póry a listy nemohou dostatečně dýchat a ani nevypadají hezky. Zaprášené lístky otírejte vlhkým hadříkem. Vynechte úplně nové, které se lehce poškodí. Na chlupaté používejte jemný štětec. Po zimě si rostliny zaslouží větší koupel. Postavte je na lehký, teplý déšť nebo osprchujte mírnou a vlažnou sprchou.

Správné zalévání je důležité po celý rok, nejen na jaře, a rozhodně patří k nejdůležitějším činnostem, které se péče o rostliny týkají. Každá rostlina potřebuje jinou závlahu v jiném prostředí. Nastudujte si potřeby všeho, co doma pěstujete, ať se nějakou zbytečnou chybou nepřipravíte o radost ze zdravě vypadající květiny.

Čas, který rostlinám věnujete se vám vrátí v podobě nádherných zelených dekorací. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login