Rady a tipy

Jak rozdělit pozemek na několik částí?

Od   | 

Velký pozemek, který je potřeba rozdělit na více částí – i tato situace je běžná a nijak neobvyklá. Může to být z důvodu využití parcel, kvůli prodeji nebo darování. Jak v tomto případě postupovat, aby vše proběhlo tak, jak má?

Pozemek je možné rozdělit klidně na několik částí. Ještě než se do celé záležitosti pustíte, nechte si záměr potvrdit stavebním úřadem. Zdroj: Pexels

Jak rozdělit pozemek: Nejprve jednejte se stavebním úřadem

V první řadě si pozemek vyhledejte na katastrální mapě a na té alespoň vyznačte, jak budete chtít pozemek rozdělit. Poté tento vyznačený návrh vytiskněte a zajděte si na stavební úřad pro předběžný souhlas s dělením pozemku. Jedině tak totiž nebudete zbytečně řešit geodeta a teprve až poté nezjistíte, že dělení podle vaší představy nejde. Pokud stavební úřad vydá předběžný souhlas, vyžádejte si ho i od obecního, případně městského úřadu. 

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

Geometrický plán

Po předběžném schválení rozdělení pozemků je na čase sehnat si geodeta, který na místo přijde, veškeré body přeměří a vytyčí. Geodet poté vytvoří geometrický plán, který je nutno podat na obecním úřadě, kde také vyplníte formulář Žádosti o vydání rozhodnutí o dělení, nebo scelování pozemků. Do 30 kalendářních dní byste měli od obecního úřadu nebo od stavebního úřadu dostat oficiální souhlas. Následně žádost podáte na katastrální úřad. Úřad má na vyřízení až 6 týdnů, protože zabere poměrně dlouhou dobu kontrolování geometrického plánu a veškerých jeho náležitostí. 

K rozdělní budete potřebovat zaměření geodetem a geometrický plán, Zdroj: Pixabay

Připravte si smlouvu

Pokud budete rozdělené části pozemku převádět na někoho jiného, nebo budete část pozemku prodávat, připravte si smlouvu a nezapomeňte v ní zmínit opravdu správné údaje podle geometrického plánu. Ať už darovací, nebo kupní smlouva musí být ověřena podpisem z obou stran. Pokud rozdělení pozemku chcete pouze pro sebe a rozdělené části nechcete ani prodávat, ani darovat, žádná smlouva samozřejmě nemusí vzniknout.

Jak probíhá vklad do katastru nemovitostí?

  • V první řadě vyplňte formulář na katastrálním úřadě.
  • Nezapomeňte s sebou přinést kupní nebo darovací smlouvu s ověřenými podpisy, geometrický plán a souhlas stavebního nebo obecního úřadu.
  • Dále si připravte plnou moc, pokud nejste majitelem a vklad podáváte.
  • Na úřadě uhradíte správní poplatek ve výši 2 000 Kč a poté běží 6 týdenní lhůta.
  • Jakmile vklad katastrální úřad schválí, přidělí nově vzniklým parcelám i parcelní čísla.

Zdroj: muj-pravnik.cz, estav.cz, Stavební zákon

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login