Nezařazené

Jak řešit sousedské nešvary aneb když nás obtěžuje sousedův nepořádek na zahradě, hluk či světlo

Od   | 

Jako se velmi často odlišujeme názorem na výchovu dětí či řešení partnerských vztahů, tak i názor na vzhled a způsob bydlení může být rozdílný. Někdy však může odlišnost přesahovat i běžná společenská pravidla, a pak se sousedovy návyky mohou stát nemilou součástí našeho života. Jak si s nimi poradit?

Dlouhodobý štěkot psa může být obtěžující. Zdroj: Pixabay

Psi štěkají ve dne v noci, někdo v létě skoro denně griluje, čadí na vaše prádlo a zve si k tomu hlučnou společnost, sousedi kouří na balkoně do vašich oken, jiný soused může být líný a nestarat se o zahradu, takže nechává přerůstat stromy a keře přes hranici pozemku. Přinášíme základní body, jak s podobnými nešvary zabojovat.

Dokumentujte, najděte ostatní, kterým to vadí

Dokumentace – ať již zvolíte jakoukoliv metodu řešení (a vřele doporučujeme jako první pokus o domluvu), bude dobře, když budete mít jednání zdokumentované. I v případě dopisu (viz dále) bude působit důrazněji, když přiložíte výčet závadného jednání v poslední době. Štěkání nebo hlasité panelákové hádky či veselice v noci si nahrajte, nepořádek nebo škody foťte, u obtěžování, které se nedá zaznamenat, třeba kouřem, si alespoň pište četnost, délku a data jednání. Spojte se – najděte další sousedy, kterým jednání vadí. V případě psa, štěkajícího v malé a jinak klidné ulici ve dvě v noci, to bývá půlka ulice, v paneláku bývá také jednáním jednoho obyvatele bytu stiženo více partají.

Zdroj: Vaillant

Kde navrhnou i zrealizují osvětlení do pokoje, bytu nebo celého domu?

 

Ujistěte se, že si je soused situace vědom

Dejte vědět, že vám situace vadí – prvním krokem by vždy měla být neformální a slušná prosba, která souseda upozorní, že je zde problém. I když to mnoha zdeptaným lidem přijde v tu chvíli třeba nemyslitelné, soused nemusí o záležitosti vědět (když vyje pes v době jeho nepřítomnosti, když jeho kočka drápe vaše nově vysazené stromky, když jsou např. v dvojdomku špatně umístěné trubky a sprchování o půlnoci vás budí průtokem za hlavou atd.) nebo si neuvědomuje dosah svého jednání (nahluchlá sousedka si neuvědomuje, že si pouští televizi příliš hlasitě, profesionální hudebník neřeší své cvičení na nástroj atd.). Využijte spojence a zařiďte, aby se u souseda stavili též.

Pokud upozornění nezabere, zkuste napsat dopis s formálními náležitostmi, kde slušně, ale důrazně poprosíte o nápravu a nastíníte, jaký bude váš příští postup. Důvodem sporu může být třeba i kočka. Zdroj: Canstockphoto

Pokud upozornění nezabere, zkuste napsat dopis s formálními náležitostmi, kde slušně, ale důrazně poprosíte o nápravu a nastíníte, jaký bude váš příští postup (stížnost na obecní úřad či společenství vlastníků, přivolání policie, žaloba). Připojte dokumentaci. Není od věci popsat, co přesně znamená prohraná sousedská žaloba. Stále však projevujte vůli se domluvit, nastínit nějaké řešení, které by soused dokázal akceptovat, protože bohužel platí, že domoci se klidu a neobtěžování právní cestou je velmi obtížní. Mnoho lidí psaná formální stížnost vyleká a ujistí je o tom, že případný další postup myslíte vážně. Uschovejte si kopii dopisu a podací lístek, u případného soudu mohou chtít prokázat, že jste se pokoušeli o nápravu domluvou. Můžete také text dopisu zároveň odeslat i mailem, znáte-li ho. Soudy už důkazy tohoto typu akceptují. Písemné formy se však nevzdávejte právě pro její důraznost.

Zdroj: Viessmann

Kuchyňská baterie s nejmenším filtrem na světě

 

Když ani to nezabere, budete muset konat. Obecně platí, že žaloba by měla být prostředkem až tehdy, když selžou ostatní zákonné možnosti, které máte. V bytovém domě je to zejména stížnost na společenství vlastníků či družstvo. Pokud je obtěžovatel pouze v nájmu, v krajním případě může o nájemní smlouvu i přijít. S vlastníky bytových jednotek je to složitější, ale společenství si například může smluvit a vymáhat pokuty za obtěžující jednání. V případě rodinného domu v obci se se spory většinou chodí na obecní úřad. Ten mívá přestupkovou komisi a může ukládat pokuty. Velice efektivně nově například v případě, že soused pálí v kamnech všechno, jen ne dřevo a uhlí.  Na akutní rušitele nočního klidu nebo souseda, který by vás už přímo ohrožoval či vám v danou chvíli působil škodu, lze také samozřejmě přivolat městskou policii.

V mnoha obcích je v neděli zakázáno používat hlučné stroje (sekačky, drtiče apod.). Zdroj: Mountfield

Žaloba až na závěr

Žaloba je krajní možností, ale pokud je jednání souseda zjevně silně obtěžující, nepřiměřené místním poměrům a soused odmítá jakékoliv domluvy, má šanci na úspěch. Nejčastěji to bude ta sousedská. Nezkoušejte ji v případě již zavedeného závodu, na ten se nevztahuje, ani v případě záležitostí, které jsou sice obtěžující, ale soused s nimi nic moc nemůže dělat (např. pláč dítěte). V takovém případě byste zřejmě neuspěli. Šanci mají skutečně nestandardní situace (např. profesionální hudebník cvičící v malém panelákovém bytě mnoho hodin denně může být rozsudkem donucen si byt odhlučnit nebo přesunout cvičení mimo byt.). Sousedská žaloba se nepoužívá v situacích, kdy vymáháte náhradu škody (v takovém případě se využívají jiné typy žalob), může pouze v případě prohry souseda donutit, aby se zdržel obtěžujícího jednání, konkrétní opatření už jsou na něm. Rozsudek musí nicméně soused respektovat, jinak mu hrozí pokuta 100 000 korun. V případě opakovaného nerespektování i více.

Přestože sousední dům zeje prázdnotou, nemusí přijít vhod ani zřícenina. Nejen že nelahodí oku, ale zároveň plevel a další neduhy se rychle šíří i na naši zahradu. Zdroj: Pixabay

Nepřiměřené místním poměrům

Literou zákona: pasáž, která bude alfou a omegou více méně všech výše uvedených sporů, najdete v Novém občanském zákoníku a zní takto: „Každý vlastník je povinen zdržet se všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky vnikají na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.“ Háčkem bývá ona nejasná nepřiměřenost místním poměrům. Po pečlivém prostudování případu ji posuzuje právě soud.

Zdroj: Viessmann

Zdroj info: Občanský zákoník, Městská vývěska

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login