Kuchyně

Jak propojit kuchyň s obývákem

Od   | 

Při plánování současného interiéru se v naprosté většině automaticky počítá s polyfunkční prostorem, ve kterém se nenásilně propojí obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem. Aby výsledek působil dokonale esteticky, ale i funkčně, je nutné takto nezvykle velký prostor vyladit do nejmenšího detailu.

Důvody, které ke spojení těchto tří rozdílných prostorů vedou, jsou praktické, funkční a ekonomické. Jejich sloučením získáme více místa, což je žádoucí především u projektů s celkově nižší obytnou plochou. Spojení samozřejmě vyhovuje i funkčně, protože život členů rodiny je pospolitý.

Místnost řešte dohromady

Nejdůležitější částí návrhu polyfunkčního prostoru je kuchyň nebo kuchyňský kout. U novostaveb bytů nebo domů mívá konečný uživatel běžně k dispozici pouze stavební plány místností a nemá zpracovaný detailní projekt interiéru. Klient si vyhlédne kuchyň svých snů, nechá si zpracovat ve studiu její návrh, odsouhlasí ho, ale nemá k dispozici řešení zbytku obytného prostoru.

Výsledkem je často zbytečně velká kuchyň, která v důsledku citelně zmenšuje nejen prostor obytné části, ale hlavně i možnosti jejího využití.

Z dispozičního hlediska je proto třeba při návrhu zároveň sledovat velikost a umístění jídelního stolu vzhledem k nejčastějšímu počtu stolujících, požadovaný rozměr a tvar sedací soupravy, umístění televizoru, požadavky na rozmístění reproduktorových soustav, případně jiné okolnosti jako třeba umístění klavíru nebo krbu. Nemá-li místnost pravidelný tvar, můžeme využít výklenku, a to třeba pro umístění kuchyně, vestavěných skříní sloužících jako spíž nebo sezení. 

Nadechněte se…

V místnosti, kde se vaří a kde zároveň můžeme relaxovat, je nutné dbát na dostatečně čistý vzduchu. Proto bychom měli nad varným centrem použít digestoř s odtahem zplodin mimo místnost. Jsou účinnější než digestoře recirkulační. Pokud z nejrůznějších důvodů nemůžete venkovní odtah použít, dejte přednost sklokeramické varné desce před plynovou. Snížíte tím množství škodlivin a mastného prachu v místnosti.

Každý detail hraje roli

Na plochu, která vymezuje kuchyňskou část, jsou ideální odolné podlahové krytiny, kterým nevadí vysoká zátěž a častý kontakt s vodou. Použít můžeme dlažbu či laminátové podlahoviny určené do místností s vysokým zatížením. Vhod přijde také linoleum či marmoleum. Do obytné části pak můžeme zvolit povrchy navozující útulnou atmosféru, oblíbené jsou podlahoviny ze dřeva, kusové koberce apod.

V místnosti, kde se odehrává několik činností současně, je nutné vytvořit také různé světelné zóny. Osvětlení bychom proto měli plánovat už při úvahách o celkovém pojetí interiéru, řídí se mj. rozmístěním interiérového vybavení. U osvětlení totiž není důležité, jen jak světla vypadají, ale i to, jak a kam svítí. Jejich vhodnou volbou a rozmístěním můžete v polyfunkčním prostoru vytvořit několik světelných zón a atmosfér, které dokážou  proměnit vyznění a náladu v interiéru.

Spojené, a přesto rozdělené

Ve velkých místnostech je možné mezi obývacím pokojem a kuchyní instalovat dveře, které se v případě potřeby zavřou a místnosti se oddělí. To se využívá v momentě, kdy někdo vaří a jiný se chce koukat na oblíbený pořad, takže se vzájemně neruší. Nebo se tím zabrání průchodu výparů z vaření do obytného prostoru.  Obecně se doporučuje posuvná varianta, kdy jsou křídla dveří schovaná v kapse ve zdi, nebo jsou přiznané. Tehdy se dveře posouvají na zeď. 

V kostce:
1. Vzhled polyfunkční místnosti plánujte jako jeden celek.
2. Kromě základních zařizovacích předmětů berte v patrnost speciální požadavky (např. umístění krbu, klavíru apod.).
3. S ohledem na funkci prostoru zvolte vhodnou podlahovou krytinu.
4. Osvětlení plánujte společně s návrhem celkového pojetí místnosti. Použijte několik různých typů lamp, jejichž světlo se bude doplňovat a bude vytvářet různé světelné atmosféry. Použít můžete stmívací systémy, které zjednoduší jejich ovládání.

Co radí odborníci? Jak propojit kuchyň s obývákem?


1 Komentář

  1. Pingback: Křeslo (nejen) pro hosta - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login