Zahrada
5 tipů jak správně naplánovat zahradu
Pokud jste rozhodnuti se do práce pustit sami, při přípravě plánu se zaměřte především na následující oblasti. Samozřejmě si můžete dle následujícího návodu i kontrolovat najatého odborníka, bude určitě rád.
Okolí zahrady
Pro návrh zahrady je rozhodující její umístění. Zahrada musí harmonicky zapadat do okolního krajinného rámce. Přírodní podmínky, nadmořská výška, klimatické a půdní poměry jsou určující především pro výběr rostlinného materiálu. Při návrhu zahrady nebojujte s přírodou, respektujte ji, ušetříte si tak zklamání a případné finanční ztráty z pěstitelského neúspěchu. Buďte realističtí, nechtějte kulatý čtverec. Vycházejte z toho, co máte na pozemku. Jestli je pozemek rovný, nebudujte Říp, zahradu ve svahu také těžko narovnáte. Na suchém, vyprahlém jižním svahu nebudujte jezírko, nedoplatíte se za vodu a bude vypadat nepřirozeně.
Zahrada a dům
Architektura domu by měla být určující pro volbu zahradního stylu. Volba stylu zahrady je samozřejmě značně individuální a hodně záleží na vašem vkusu. Pokud se vám něco líbí a neodporuje to úplně estetice a přírodě, dejte na svůj pocit. Koneckonců je to vaše zahrada.
Spojovacím článkem mezi domem a zahradou je obytná terasa. Její provedení by mělo být v souladu s celkovým architektonickým výrazem domu. Důležitá je její velikost a situování ke světovým stranám. Velikost terasy hraje podstatnou roli a také záleží na jejím plánovaném využití. Jídelní stůl pro 4 osoby s možností pohodlného pohybu osob předpokládá plochu alespoň 4 x 4 metry. Za nejvýhodnější je považována jižní strana, ovšem s možností přistínění. Já mám terasu na jihovýchod a v létě si v největších vedrech odpoledne pochvaluji stín, západní strana mi připadá v létě nesnesitelná. Nezapomeňte na vyvedení elektřiny na terasu a na osvětlení. Dejte si záležet na vstupní části domu, budete tam procházet každý den. Umístěte tam pěknou nádobu na sezónní výsadbu květin. Poblíž vstupu do domu vysaďte jehličnan vhodný pro vánoční výzdobu. Opadavé stromy ozdobené na vánoce svíčkami také vypadají krásně.
Stavby a terénní úpravy v zahradě
Veškeré terénní úpravy úzce souvisí se situováním domu na pozemku. Měly by být řešeny s ohledem na budoucí zahradní úpravy, terénní modelace, vedení cest a napojení domu na příjezdové komunikace. Optimální je řešit s projektem domu zároveň návrh zahrady, protože si ušetříte zbytečné přesuny zemin, případné vyvážení přebytečného, nebo dovážení chybějícího materiálu. Klíčová je vyrovnaná bilance zemin – tedy vycházet z toho, co mám na pozemku, včetně zpětného použití skryté ornice pod stavbou a cestami. Nikdy nevíte, co vám prodají pod názvem ornice, oblíbené je například bahno z rybníka, který se zrovna nedaleko vyváží. Takže si před započetím stavby nechte skrýt a správně uložit na svém pozemku ornici pod stavbou a všemi zpevněnými plochami. Uvidíte, že vám bude bohatě stačit při založení zahrady, ať nemusíte draze kupovat novou.
Cesty spojují důležité části zahrady a jsou zároveň výtvarným a kompozičním prvkem. Chůze po cestě musí být pohodlná a bezpečná, hlavní přístupová cesta má být široká 120 cm, zahradním pěšinám stačí šíře 60 cm. Cesty oceníte v dešti, případně ve sněhu a mrazu, kdy by se na trávník nemělo vstupovat kvůli riziku jeho poškození. Až poběžíte po rozblácené trávě na konec zahrady na kompost, nebo pro pažitku, pochopíte. Zahradní cesta by měla plynule navazovat na okolní terén – z důvodu snadného přejíždění travní sekačky.
Při plánování také nezapomeňte na úkryt pro popelnici a domek na nářadí, květináče apod. Ani jedno není nezbytné, ale hlína opadávající z rýče vedle vašeho naleštěného auta v garáži vás rychle přesvědčí.
Naplánujte dostatečné osvětlení přístupových cest a terasy. Vhodné je i okrasné osvětlení zajímavých míst zahrady. Klopýtání na zahradě po tmě není nic moc. A obzvlášť pro případné hosty, kteří neznají každý kámen a zatáčku.
Kompost je důležitý. Jednak máte kam dávat rostlinný odpad vzniklý při údržbě, jednak ho posléze použijete jako ekologické hnojivo. A ušetříte za vyvážení bioodpadu. Stejně je ta popelnice buď moc malá, nebo velká, ale nikdy akorát.
Voda v zahradě
Přítomnost vody vnáší do zahradního prostoru klid i pohyb, příjemné zvukové projevy a významný efekt zrcadlení. Nejlepší je samozřejmě přirozený výskyt vody na pozemku (potok, pramen, jezírko). Současná technika však umožňuje vybudovat vodní prvek kdekoliv. Pozorujte přírodu a pozorně ji napodobujte, jinak výsledek nebude působit přirozeně a hezky.
Nejčastějším a zároveň esteticky nejvíce kontroverzním vodním prvkem je koupací bazén. Je opravdu obtížné esteticky začlenit nepřirozeně barevnou velkou plochu do zahrady, v případě zakrytí plastovou bublinou je to prakticky nemožné. Uvažte, zda pro koupání nevybudovat přírodní koupací jezírko, které se čistí biologicky pomocí rostlin, nezatěžuje přírodní prostředí a navíc krásně vypadá.
Další možností je přírodní okrasné jezírko, které poskytne životní prostor spoustě živočichů, roste a kvete v něm spousta rostlin. Navíc vodní plocha je velmi snadná na údržbu, nic neplejete, nezaléváte – i když odpar je mrcha, takže vodu občas přece jen doléváte, když málo prší. Moje zkušenost – na jezírko prší vždycky málo, voda se prostě odpařuje víc.
Voda je životně důležitá pro rostliny. Zvolit můžete automatickou závlahu, občasné zalévání ručně, nebo vysadit rostlinné společenstvo, která zálivku nebude vůbec potřebovat.
Rostliny v zahradě
Rostliny jsou základním stavebním kamenem zahradní kompozice. Jsou živé a mění svůj vzhled jak v průběhu ročních období, tak během svého růstu. Vybírejte rostlinné druhy, které svými rozměry odpovídají celkovému řešení zahrady a svým charakterem se do zahrady a okolí hodí. Využijte nejrůznější velikosti, tvary a barvy, které budou po celý rok výsadbu zvýrazňovat. Zvolte si převládající barevnost a dodržujte ji. Vysazujte spíše větší množství rostlin jednoho druhu, než mnoho jednotlivých exemplářů. Zahradní kompozice má být vyvážená. Jednotnost materiálů, tvarů a barev přispívá k harmonickému sjednocení všech částí.
Dávejte přednost rostlinám v daném místě původním, respektujte půdní podmínky – například rododendrony a vřesy budou zdravé a krásné na přirozeně kyselých půdách, ve vápencových oblastech nebudou prosperovat. Rostliny vysazujte na vhodná místa, vybírejte správné druhy do stínu, polostínu a na výsluní. Pokud nechcete zalévat, vybírejte rostliny s ohledem na potřebu vláhy a stav pozemku.
Zajděte si pro inspiraci do botanické nebo dendrologické zahrady, kde si můžete nejlépe prohlédnout, jak rostliny vypadají, jak rostou a jak se nejlépe kombinují.
Užitečná je i návštěva zahrad, nejlépe v blízkém okolí, kde si ověříte, čemu se daří v daných podmínkách nejlépe.
Neexistuje jednotný a jednoduchý návod, jak navrhnout krásnou zahradu. Každý má jiný vkus. Důležité je, aby se vaše zahrada líbila vám.
Při dodržení základních pravidel, což jsou pevná struktura, správné proporce, volba rostlin v souladu s přírodními podmínkami a daným prostorem a respektování estetických zákonitostí, se vám zahrada určitě povede. Pokud nebudete spokojeni, vždy je možnost něco změnit. Počítejte ovšem s další prací a náklady.
1 Komentář
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Jak plánovat zahradu. Část první - HomeInCube