
Zahrada
Jak pěstovat topinambury a proč si je zamilujete: Tajná zbraň pro osvěžení zahrady a jídelníčku
Každé jaro nastane chvíle, kdy zatoužíme po něčem neotřelém. Zvědavost nás pokaždé zavede ke zkoušení nových druhů zeleniny, které mohou oživit jak záhon, tak kuchyni. Zkuste vsadit na topinambury – hlízovitou rostlinu s nasládlou chutí a nápadnými žlutými květy. Než se nadějete, promění vaši zahradu v malou slunečnicovou oázu a obohatí rodinný jídelníček o překvapivě všestrannou surovinu

Slunečnicové květy topinamburu uchvátí každý kout zahrady. Zdroj: Pixabay
Jak a kdy začít s výsadbou
Chcete-li se pustit do pěstování topinamburů, počkejte, až pomine riziko větších jarních mrazů. Hlízy sázejte do hloubky zhruba deseti centimetrů, přičemž mezi nimi ponechte aspoň třiceticentimetrové rozestupy. Takto zajistíte, že budou mít dost místa na tvorbu kořenů a vyhnou se vzájemnému stísnění. Nejlépe prospívají v kypré půdě a na slunném místě či ve světlém polostínu. Pamatujte také na to, že ve vhodných podmínkách mohou topinambury vyrůst až do dvoumetrové výšky. Po vysazení je nezapomeňte důkladně zalít, aby se hlízy bez potíží uchytily a mohly naplno rozvinout svůj růstový potenciál.
Venkovní dlažba se pokládá na terče: Jak na to?
Péče téměř bez starostí
Obrovskou předností topinamburů je jejich nenáročnost. Po výsadbě se rostliny obejdou bez složitého hnojení a zvládnou růst i v méně úrodné půdě. Během suchých období jim sice můžete dopřát zálivku, ale jinak si poradí s vlhkostí z přirozených srážek. V počátečních týdnech je vhodné záhon zbavovat plevele, aby mladé rostlinky nebyly utlačovány. Jakmile se topinambury rozrostou, vyřídí si „boj“ s nežádoucí vegetací samy. Ani choroby a škůdci je příliš netrápí, což z nich dělá ideální plodinu pro ekologické zahrádky bez chemických postřiků.
Sklizeň a uchovávání
Topinambury se sklízejí na podzim či během zimy, jakmile začnou stonky uvadat. Můžete je postupně vykopávat až do doby, než půda promrzne. Hlízy zpravidla nevyžadují dlouhé zrání, takže se dají využívat okamžitě. Po vyndání z půdy ale rychleji vadnou, a proto je výhodné zpracovat je co nejdříve, nebo je uložit do vlhkého písku na chladném místě. Pokud některé hlízy v zemi zapomenete, bývá to spíše výhoda: na jaře si díky nim můžete užívat novou várku rostlin téměř bez práce.
Relax na zahradě? S Jacuzzi je to hračka
Lahodné způsoby využití v kuchyni
V kuchyni se topinambury uplatní ve zcela pestré škále receptů. Můžete je použít syrové do salátů, kde zaujmou křupavou strukturou a lehce nasládlou příchutí. Skvěle se hodí i do krémových polévek, kde nahradí část brambor a dodají oříškový nádech. Milovníci pečené zeleniny si je oblíbí v kombinaci s kořením a bylinkami, případně lze topinambury dusit, smažit nebo zpracovat na pyré. Zajímavým tipem je i topinamburové rizoto, ve kterém hlízy vyniknou svým jemným aroma.
Zdravotní pozitiva a co na nich oceníte
Topinambury nabízejí nejen slušnou dávku inulinu, ale také další prospěšné živiny, včetně vitaminů skupiny B, vitaminu C nebo minerálů jako železo a draslík. Kromě toho jsou plné vlákniny, jež prospívá trávení. Pokud tedy hledáte cestu ke zdravějšímu jídelníčku, topinambury mohou být neotřelou volbou, která vás překvapí svou jemnou chutí. Diabetici často vítají zejména inulin, protože se postará o stabilizaci hladiny cukru v krvi.

Topinambury nejsou tak rozšířené jako brambory či jiné hlíznaté druhy, takže pro mnohé zahrádkáře představují zajímavou novinku. Zdroj: Pixabay
Nejen užitná, ale i ozdobná rostlina
Jednou z věcí, které na topinamburech nejde přehlédnout, jsou jejich veselé květy připomínající menší slunečnice. V době, kdy rozkvetou, promění váš záhon v jasné žluté divadlo, které dokáže zútulnit jakýkoliv prostor. Navíc rychle vyženou do výšky, a dokážou tak sloužit třeba jako živý plot. Květy lákají včely a motýly, čímž zároveň podporují rozmanitost hmyzu v zahradě.
Jak je udržet ve formě a pod kontrolou
Pokud jste příznivci jednoduchých postupů, určitě oceníte následující tip od zkušených pěstitelů: stačí nechat v rohu záhonu drobnou rezervu hlíz. Ty se přes zimu většinou samy obnoví a na jaře vám vykouknou čerstvé výhonky. V případě, že nechcete, aby se topinambury rozšířily na větší plochu, je důležité pravidelně sklízet všechny hlízy a dávat pozor, aby se neukryly pod zemí mimo určené místo. Tímto způsobem si zajistíte, že vám nepřerostou přes hlavu, a přesto budete mít stabilní zásobu pro svou kuchyni.

Na rozdíl od brambor, které jsou plné škrobu, obsahují topinambury inulin. Zdroj: Pixabay
Zdroj info: Sazenička, Atlas rostlin, Plantura Magazin
Kam pro světla do zahrady?
You must be logged in to post a comment Login