Koupelny
Jak opravit poškozenou vanu, když nemáte na novou?
Vana je srdcem každé koupelny a její poškození může znamenat značnou nepříjemnost. A stane se to snadno. Stačí padající předmět nebo zvířecí drápky. Pokud nemáte na koupi nové vany, nezoufejte. Existuje mnoho způsobů, jak opravit poškozenou vanu, a prodloužit tak její životnost.
Ne každý ví, že vanu lze opravit. Nejlépe to jde u akrylátových, ale zvládnete dát nový kabát i vanám smaltovaným či mramorovým. Někdy potřebujete koupit pár pomůcek a jindy stačí obyčejný citron.
Potřebuje vana vůbec opravu?
Před začátkem samotné renovace zkuste vanu dobře prohlédnout, zda je oprava skutečně nutná. To, co se na první pohled zdá jako škrábanec, může být klidně jen zažraný vodní kámen nebo rez. Na tyto problémy rozhodně není nutné volat speciální firmu nebo kupovat drahé pomocníky. Viditelné skvrny lze vyčistit citronem. Dále pomáhá kyselina šťavelová nebo solná. Případně kupte speciální přípravek na mytí odolných skvrn z koupelnové sanity.
Jaké vany lze opravit?
Litinové nebo mramorové vany lze opravit pomocí retušovacích sad. Buď lokální retuší, nebo nástřikem vhodnou barvou. Aby mohlo dojít k nástřiku, musí být poškozená místa opravena vrstvou smaltu, obroušena a následně zdrsněna. Plechovou vanu můžete dát do kupy pomocí akrylátové (plastové) vložky. Je to trochu dražší investice, ale nejen, že vdechnete staré vaně nový život, ale díky akrylátu bude teplá na dotek. V současné moderní době se čím dál častěji můžete setkat i s litým mramorem. Nejčastěji jde o vaničky ve sprchových koutech. I na jejich poškození můžete koupit opravnou sadu. Ta obvykle obsahuje dvousložkový epoxidový tmel. Ten se nanese na poškozené místo a přeleští jemnou brusnou pastou. Litý mramor je velkým oblíbencem, protože se snadno udržuje, má skvělé izolační vlastnosti a vysokou nosnost.
Jak opravit poškozenou vanu
Připravte si všechny potřebné pomůcky, abyste pak nemuseli nic hledat a zbytečně se zdržovat. Důležitá je teplota v místnosti nad 18 °C a menší než 32 °C. Vzduch má cirkulovat a relativní vlhkost musíte udržet pod 80 %. Natírejte vždy jen jedním směrem a pořiďte si na tuto práci kvalitní štětce a válečky. Rozhodně ne ty nejlevnější. Vyhraďte si dostatek času. Pokud budete dávat třetí nátěr, nechte to klidně až na další den. Samotný nátěr zvládne každý. Můžete to samozřejmě nechat i na odbornících. Zaplatíte sice o něco víc peněz, ale zase máte jistotu záruky.
Sprchový panel s praktickou poličkou
Jak opravit poškozenou vanu?
Před aplikací nátěru musíte starý povrch řádně odmastit, vyčistit a odvápnit. Před každým krokem musí být vana čistá a suchá. Poškozený povrch nezapomeňte přebrousit smirkovým papírem. V závislosti na rozsahu poškození nanesete epoxidovaný email spolu s epoxidovaným tužidlem. Na malé opravy můžete použít i korekční pero. Na trhu je hodně různých přípravků. Směs nejdříve otestujte na malém kousku vany, který není příliš vidět. Ideálně tam, kde máte nějaký stojan apod., zda se pro vaši vanu hodí. Na nátěr se hodí hustý měkký váleček, který není příliš široký. Potřebujete se všude dostat, i do zatáček a oblin. Na vaně jich je velké množství. Dobrý je také štětec, ale vyberte nějaký kvalitní a nesmí pouštět žádné vlasy. Těch už byste se nezbavili. Nátěr je zkrátka ta nejtěžší část. Vrstva musí být rovnoměrná a pokrýt stabilně celou plochu. Začátečníkům se doporučuje použít jen bílou barvu. Ti pokročilejší mohou zkusit nějaký pastelový odstín, případně si nechat namíchat barvu na míru.
Tip: Nátěr vás nevyjde na hromadu peněz, ovšem konečná kvalita nemusí být úplně podle představ. Nový povrch nemůže dosáhnout originálu a po čase opět dojde k poškrábání a barva se může někde i loupat. Na nějaký čas jde ale o rychlé a efektivní řešení.
Kdy je vhodné použít nástřik?
V některých případech už je vrchní vrstva zničená tolik, že nemůžete začít s broušením a natíráním. Velké poškození lze použít nátěr či nástřik na celou vnitřní plochu vany. Doplní se chybějící vrstva akrylátu a pak opět přichází na řadu broušení pomocí smirkového papíru, filcového kotouče a brusné pasty. Tak získáte perfektní povrch bez poškození a škrábancích. Přebroušenou a vyleštěnou plochu následně umyjete a můžete se koupat. Na tuto práci je často lepší objednat si profesionály. Už to chce větší grif. Navíc kolem sifonu musíte být hodně opatrní, abyste nepoškrábali jeho povrchovou úpravu. Raději toto místo ošetřete páskou a baterii a hadice schovejte do igelitu.
Tip: Uštípl se vám kousek akrylátu? Pomůže opět opravná sada. Smícháním pryskyřice a urychlovače vytvoříte směs, kterou můžete dodělat i odštípnutí akrylát v malých plochách. Po aplikaci čekejte asi tři hodiny na vytvrdnutí, přebruste a vyhlaďte.
Renovace akrylovou vložkou
Renovace je možná i vložením akrylátové vložky. To se hodí třeba do litinové či ocelové vany se smaltovaným povrchem. Smalt sice nepoškrábete, ovšem je křehký a mnoho lidí se potýká s ošklivými fleky na dně, jak tam spadla nějaká těžká věc. U menších poškození lze použít nejdříve vrstvu smaltu na poškozená místa a následně dát nástřik. Také se dá použít vrstva akrylátu. Na zcela zničenou vanu můžete nechat dovnitř instalovat vložku. To už by měl dělat odborník, který si správně změří rozměry. Stará vana se obrousí a zdrsní, aby na ní držel lepicí tmel. Je nutné přesně vyříznout otvory pro odpad a po umístění vložky se doladí utěsnění odpadu a přepadu. Pak se vana olištuje u stěny, aby došlo k uzavření spár a nezatékala dovnitř voda a je hotovo. Je vhodné ihned ji napustit vodou, aby byl dobře zatížen lepicí tmel. Tato varianta sice patří k nejdražším, ovšem získáte kvalitnější povrch než u nátěru a záruku delší životnosti. Nová vana je navíc hotová za jeden den.
Vyplatí se oprava vany?
To je složitější otázka. Při menších poškození je škoda vyměňovat celou vanu za novou. Menší opravné sady vyjdou jen na pár stovek. Za nátěr většinou dáte přes 2000 Kč. Akrylová vložka i s prací stojí většinou přes 10 000 Kč. Běžnou klasickou vanu jste už za tuto cenu schopni sehnat a renovace se příliš nevyplatí. Atypické vany nebo nějaké retro kousky ale mají cenu vyšší, plus je tady i třeba citová hodnota, takže tam se oprava může vyplatit.
Zdroje info: hornbach.cz, youtube.com
Proč betonovou stěrku do koupelny a kam pro ni?
You must be logged in to post a comment Login