Rady a tipy

Jak natřít pergolu aby radost z nového nátěru vydržela co nejdéle

Od   | 

Venkovní dřevo je po celý rok vystavováno nepříznivým povětrnostním vlivům v podobě prudkého slunečního záření, zvýšené vlhkosti, měnící se teploty. Základem úspěchu je kromě vysoké kvality a vysušení dřeva i samotný nátěr.

Kvalitní nátěr představuje pro dřevěné trámy cosi jako ochranný štít, který pomáhá odolat nejen povětrnostním vlivům, ale i škůdců, plísní, hub. Slovo „kvalitní“ jsme hned v úvodu tohoto článku použili několikrát. Nejen na dřevu, ale i na barvě se totiž nevyplácí šetřit. Tedy alespoň za předpokladu, že nemáte hobby v podobě každoroční „generálky“ Vaší pergoly.

Čím natřít pergolu?

Abyste dřevo ochránili před škůdci a zároveň si zajistili větší stálost svrchní vrstvy nátěru, je vhodné na dřevo nanést fungicidní impregnaci. Na dřevěné plochy v interiéru je sice možné použít univerzální impregnaci, v případě pergoly však skutečně sáhněte po té s příznakem „fungicidní“ (např. Primalex fungicidní napouštědlo), zvýšíte tím ochranu dřeva před škůdci a zmodráním.

Fungicidní impregnaci můžete vynechat v případě, že jste si pro svrchní nátěr zvolili produkt kombinující svrchní vrstvu a impregnaci, např. Primalex lazura & napouštědlo 3v1, která je navíc určena právě pro dřevo umístěné v exteriéru.

Ať si pro přípravu povrchu vyberete samotnou fungicidní impregnaci či kombinovaný produkt, dřevo si před nátěrem řádně připravte. Zbavte jej mastnot, nerovností, poškození zapravte tmelem. Samotnou impregnaci aplikujte ve 2 vrstvách, mezi kterými je nutné dodržet technologickou přestávku. Po zaschnutí druhé vrstvy impregnace je možné přistoupit k nanesení samotné lazury.

Pokud na dřevo aplikujete kombinovaný produkt, např. již výše zmíněný Primalex lazura & napouštědlo 3v1, nanášejte hmotu ve 2–3 vrstvách v rozestupu cca 7 hodin (čas rozestupu se může lišit dle tvrdosti dřeva a povětrnostních podmínkách).

V případě, že jste pro nátěr použili Primalex lazura & napouštědlo 3v1, máte nyní hotovo. V tuto chvíli stačí průběžně zapravovat poškozené dřevo tmelem a následně i novou vrstvou nátěrového materiálu tak, aby pergola nebyla na tomto místě náchylná vůči škůdcům.

Ti z Vás, kteří preferovali možnost nátěru „samotnou“ fungicidní impregnací, mají před sebou nanášení samotné lazury. Při výběru nátěru v prodejnách barev a laků se ptejte po lazurách určených právě pro venkovní použití, tyto produkty totiž nabízí výšenou ochranu před účiny UV záření. Zároveň, na velké dřevo v exteriéru, která stále pracuje, je vhodnější tenkovrstvá lazura, která na povrchu nevytváří souvislou vrstvu a nedochází tak k loupání nátěru tak, jak dřevo mění svůj tvar.

Lazuru nanášejte ve dvou souvislých vrstvách. Druhý nátěr nanášejte až po řádném zaschnutí toho prvního. Zároveň, lazuru nenanášejte v době, kdy je dřevo vystaveno prudkému slunečnímu záření, docházelo by k jejímu rychlému zasychání, což zkracuje životnost nátěru.

Text: PR, Foto: archiv

Čím natřít dřevěné prvky na domě a v zahradě?


You must be logged in to post a comment Login