Články

Jak na výběr spolehlivé firmy na instalaci fotovoltaiky

Od   | 

Chcete si pořídit vlastní fotovoltaiku pro výrobu elektrické energie? Pak vás jistě zajímá, jak vybrat spolehlivého a profesionálního dodavatele. Pro jednodušší výběr jsme si pro vás připravili návod, který vás výběrem provede.

S rostoucím zájmem o instalaci fotovoltaiky bohužel roste i množství zákazníků nespokojených s nespolehlivými firmami. Firmy, které fotovoltaiku instalují, jsou pod tlakem, jejich klienti často netuší, na co by si měli dávat pozor. I proto jsme pro vás vytvořili návod, který vám pomůže vybrat spolehlivou firmu, s níž budete spokojeni.

Vlastní fotovoltaika za úsporu stojí. Zdroj: Viessmann

Co od fotovoltaiky očekáváte?

Od fotovoltaiky každý čeká úsporu financí, to je samozřejmé. Přesto můžete potřebovat něco trochu jiného než třeba váš soused. Je zbytečné připlácet si za něco, co ve výsledku nevyužijete. Pokud chcete ušetřit za elektřinu jako takovou, je pro vás vlastní fotovoltaika dobrou volbou. Pokud ale chcete šetřit za plyn na vytápění nebo ohřev vody, měli byste zvážit spíše fototermiku.

Mezi další věci, na kterých chcete uspořit, mohou patřit i důvody jako nabíjení elektromobilu nebo zajištění proti výpadkům elektřiny. Vaše důvody a očekávání mají velký vliv na to, co ve výsledku koupíte.

 

Parní trouba Fagor – záruka zdravého vaření

 

Jakou firmu byste si měli vybrat?

Za fotovoltaiku zaplatíte vyšší desítky, ale spíše stovky tisíc. I proto nezanedbávejte ani výběr dodavatele. Při hledání si o firmě zjistěte její historii, předchozí reference, ale také servis, který poskytuje po instalaci. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo už fotovoltaiku nainstalovanou má zeptejte se na jeho zkušenosti s konkrétní firmou.

Při plánování domu vezměte v potaz světové strany.
Zdroj: Viessmann

Pokud nevíte, kde hledat spolehlivé dodavatele, můžete využít adresář na webu Cechu akumulace a fotovoltaiky v sekcí Hledám profíka. Případně na stránkách Nová zelená úsporám v sekci Seznam specialistů. Firmy běžně nabízejí záruku 25 let na panely, ale na ostatní komponenty může být záruka jinak dlouhá.

Hledejte firmu, která vám nabídne stoprocentní servis a zajistí vám všechny podklady, které budete potřebovat k vyřízení žádosti o připojení k síti, tuto žádost za vás může také podat.

Jaký výkon požadujete?

Podívejte se na účet za energie a spočítejte si spotřebu za poslední roky. Od dodavatele pak můžete požadovat tolik panelů, které vám pokryjí tuto spotřebu. Zamyslete se i nad tím, zda se nebude vaše spotřeba energie v průběhu let měnit. Třeba si budete chtít tepelné čerpadlo, bazén nebo klimatizaci. Nebo kvůli novému zdroji tepla svoji spotřebu snížíte.

Pokud máte velkou střechu, na kterou se vejde víc panelů, budete moct brzy nabídnout přebytky elektřiny rodině či sousedům. To je ale hudba budoucnosti, se kterou by měla pomoci nová připravovaná legislativa.

Výkon fotovoltaiky lze korigovat. Záleží na nastavení pravidel ve smlouvě. Pokud nemáte možnost přetoků vyrobené elektřiny do sítě, je vhodné instalovat elektrárnu, která pokryje zhruba polovinu až dvě třetiny roční spotřeby vaší domácnosti.

S baterií, nebo bez ní?

S baterií lze využívat energii ze slunce i v době, kdy fotovoltaika elektřinu nevyrábí – to je obvykle v noci nebo při absenci slunečného počasí. Baterie bude sloužit jako pojistka také v případě výpadku sítě. V budoucnosti budete (možná) moct energii z baterie prodávat zpět do sítě.

Baterie však nejsou povinnou součástí vlastní fotovoltaiky, proto je jen na vás, jak se rozhodnete.

Kam budete umisťovat panely

Solární panely se obvykle instalují na střechu domu, pokud však není dobře orientovaná, můžete využít také garáž, kůlnu, stodolu nebo jinou stavbu na vašem pozemku. Panely (avšak s nižší účinností) lze instalovat také na fasádu. Nejvhodnější je orientace panelů na východ nebo západ, použít lze i jižní stranu. Severní je účinná nejméně.

Panely orientujte na východ či západ. Zdroj: Canstockphoto

Můžete žádat o dotaci?

Výše podpory na instalaci fotovoltaické elektrárny z dotačního programu Nová zelená úsporám je 40 až 200 000 Kč. A to podle velikosti a typu systému. Žádat o dotaci můžete před instalací, během ní, ale i po instalaci.

Kvalitní firma vám zkompletuje všechny podklady, které jsou nutné pro vyplacení dotace. Žádost za vás může také rovnou podat. Dotace je proplacena po doložení proplacení celkové ceny za dodávku, instalaci elektrárny i potvrzení o připojení k síti.

Jak vysoká by měla být záloha?

Hledejte firmu, která se řídí doporučenými postupy. To znamená, že první zálohu platíte po podpisu smlouvy se společností. Záloha se pohybuje v rozmezí 10 až 40 procent celkové ceny. Druhá záloha bývá ve výši 50 až 70 procent a platí se po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbylé peníze zaplatíte po předání. Ve chvíli, kdy budete mít v ruce revizní zprávu a předávací protokol.

Zdroj: penize.cz, acetex.cz, novazelenausporam.cz


You must be logged in to post a comment Login