
Koupelny
Jak na nadměrnou vlhkost v koupelně aneb už žádné plísně na stěnách a v ručníkách
Vyšší vlhkost v koupelně je zcela běžná a v pořádku. Odborníci se shodují, že by se měla pohybovat mezi 40 – 50%. Jakmile si dopřejeme horkou koupel, může vlhkost vyšplhat klidně až ke 100%. Problémem vysoké vlhkosti od 60% je možnost tvorby plísní, kterým se v takovém prostředí náramně líbí. Jak vlhkost v koupelně tedy co nejvíce eliminovat?

V koupelně je obecně větší vlhkost. Je ale potřeba ji eliminovat. Zdroj: Ravak
Jak vlhkost vzniká?
V důsledku velkého množství horké vody při koupeli nebo sprše se do vzduchu dostává velké množství vody měnící se na páru, která zpravidla stéká po studeném povrchu, tedy zrcadlech, oknech, nebo koupelnovém obkladu. Je proto ideální před koupelí zatopit, aby se lehce ohřály i stěny. Právě z těchto důvodů jsou velmi oblíbené vytápěné podlahy.

Zdroj: Grohe
Proč betonovou stěrku do koupelny a kam pro ni?
Hodně větrejte
Jestliže má koupelna okno, máte vyhráno. Během dne stačí několikrát vyvětrat a po koupeli nebo sprše nechat okno delší dobu otevřené, aby se vlhkost dostala co nejrychleji ven. Pokud není venku zima, je vhodné větrat koupelnu nepřetržitě alespoň na mikroventilaci.

Pamatujte na pravidelné větrání nebo alespoň na ventilaci či odvlhčovač. Zdroj: Hansgrohe
Když okno nemáme
Poněkud složitější situace je, pokud okno v koupelně není vůbec. Větrání se tak často řeší otevřením dveří, čímž se však veškerá vlhkost dostává do dalších místností. Vhodné je tak v koupelně mít ventilátor, který zajistí alespoň částečné odvětrávání, a páru tak vede úplně mimo prostor. V koupelně do 10 metrů čtverečních si vystačíte s výkonem ventilátoru 80 m3/hodinu. V koupelně bez okna se snažte také hodně topit, a to alespoň před koupelí.
K odvětrávání lze přikoupit i mobilní odvlhčovač vzduchu, který dokáže zachytit páru a tu poté přeměnit na vodu. Nádobku s přeměněnou vodou jednoduše vylijete a opětovně používáte.

V koupelně bez okna více topte. Zdroj: Koupelny Ptáček
V koupelně bez okna nesušte ručníky ani prádlo
Sušení ručníků v koupelně bereme jako běžnou rutinu, jenže právě i tato maličkost vlhkost v koupelně ještě zhoršuje. Mokré ručníky ve vlhkém prostoru špatně schnou a mohou se v nich tvořit zdraví škodlivé bakterie a plísně. Ideální je ručník pověsit v jiné, větrané místnosti. Vyvarujte se i sušení mokrého prádla a raději ho umístěte do větší místnosti, kterou jednoduše vyvětráte.
Chybujeme i v tom případě, pokud v koupelně skladujeme čisté, nepoužívané ručníky. Látka má sama o sobě tendenci nasávat vodu a poté ji udržovat. Výsledkem jsou opět plísně, bakterie i ne zrovna vábně vonící ručníky.
Zehnder Yucca: Praktický koupelnový radiátor

Zdroj: Grohe
Zdroj: Novinky.cz, Kapitoly o bydlení, Svět koupelen
Fotogalerie:
- Zdroj: Hansgrohe
- Dveře od sprchového kouta nechte po osprchování vždy otevřené, aby se vlhkost dostala lépe z prostoru ven. Dveře se mohu otevírat nejen ven, ale i dovnitř. Zdroj: Hüppe
- Zejména malé prostory větrejte. Zdroj: Ravak
- Velké množství vody se přemění na páru, která zamlží místnost. Zdroj: Hansgrohe
- Ručníky pověste na radiátor v koupelně, která je dobře větraná. Zdroj: Zehnder
- Snažte se v koupelně nesušit prádlo. Zdroj: Zehnder
- V koupelně vždy zajistěte odvětrávání. Zdroj: Koupelny Ptáček
- Volte sklo s povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování vodního kamene. Zdroj: Koupelny Ptáček
- Takzvané bezrámové provedení působí v koupelně subtilně. Zdroj: Koupelny Ptáček
- Baterie mohou mít odkládací poličku. Zdroj: Grohe
Obrazové tapety vhodné i do koupelny
You must be logged in to post a comment Login