Dětské pokoje
Prázdniny jsou skvělou příležitostí, kdy předělat dětský pokoj vašemu novému školákovi. Víme jak!
Máte doma ratolest, ze které se stává dítě školou povinné a v září usedne poprvé do lavice? Tato životní změna si žádá i zásah do vzhledu a uspořádání dětského pokoje. A prázdniny jsou ideální dobou, kdy můžete pro své potomky připravit místo, kde se budou cítit dobře nejen při učení.
Psací stůl je základ
První věc, na kterou byste měli při zařizování pokoje myslet, je psací stůl. Už nebude jen místem, kde si dítě maluje, skládá puzzle nebo modeluje z plastelíny. K tomu všemu se přidají učebnice a pracovní sešity s domácími úkoly. Ideální variantou je stůl s naklápěcí deskou, který se přizpůsobí hrám i učení a zároveň dohlédne na zdravá záda vašeho potomka.
Pracovní stůl umisťujeme tak, aby dítě od něj vidělo na vchodové dveře a ideálně i ven z okna. Denní světlo by mělo přicházet pravákům zleva a levákům opačně. Nezapomeňte, že se dítě bude cítit podstatně lépe, když bude mít za zády stěnu, která bude vytvářet bezpečí.
Barvy do studentského pokoje patří
I když vaše dítě nastupuje do školy, nemusíte hned z jeho pokoje dělat studovnu pro „dospěláka“. Je ve věku, kdy by mělo být stále obklopeno veselými barvami, které symbolizují svěžest, radost a hravost s kapkou bezstarostnosti. Ve svém království by se mělo cítit dobře a hlavně bezpečně. Výhodou dětských pokojů je, že mohou hrát takřka všemi barvami. Jako základ ale doporučujeme zvolit dvě nebo tři barvy, které k sobě ladí. Ty pak můžete doplnit solitérními kousky, které místnost hezky oživí a rozzáří. Až se děti stanou teenagery, pravděpodobně budete dětský pokoj opět přizpůsobovat jejich nárokům i věku. Abyste se vyhnuli přemalovávání barevných stěn, můžete v pokoji prvňáčka zvolit neutrální odstín, který se dá snadno kombinovat s nábytkem i doplňky různých barev.
Praktický úložný prostor
Hračky, školní potřeby a oblečení. S rostoucím dítětem roste i potřeba větších úložných prostor. Bojujete s velikostí pokoje? Řešením může být stěna poskládaná ze skříněk a nástavců, kam se vejde i samotná postel s malou pohovkou, kterou dítě určitě využije. Zbude tak dostatek místa pro psací stůl i dovádění na zemi.
Inspirací pro vás může být i vysoká šatní skříň s několika horními skříňkami, které vymezí pracovní kout, v případě dostatečného prostoru i místo pro postel.
Když se sejdou dva školáci v jednom pokoji
Pokud máte malý byt a dva sourozenci spolu musí sdílet jeden pokoj, i přesto jim můžete vytvořit komfortní místo, kde se spolu budou cítit dobře. Ze všeho nejdůležitější je, aby každý měl svůj vlastní pracovní stůl. Od splnění této nezbytnosti se pak odvíjí rozmístění dalšího nábytku a doplňků.
V moderním interiérovém designu dětských pokojů se před klasické patrové dostávají oddělené postele, kdy jedna z nich je vyvýšená, ale tvoří dohromady jednu sestavu. Jestliže však v pokoji počítáte každý centimetr, bude palanda vhodným řešením.
U sourozeneckého páru nezapomeňte na přirozené rozdělení jejich území, pokud vám to místo v pokoji dovolí. I když jsou ještě malí, i tak každý z nich potřebuje trochu svého soukromí. Ale zeď mezi ně nestavte, komunikace a trávení volného času pospolu je důležitá pro rozvoj jejich vztahu.
Foto: Delso, Nivi, Livit, Tumidei a archiv
You must be logged in to post a comment Login