Koupelny

Jak může vypadat koupelna podle posledních trendů?

Od   | 

S „Jeníčkem a Mařenkou“ (Gretel und Hänsel) představuje švýcarská interiérová architektka Ushi Tamborriello a její tým koupelnu plnou nenápadného luxusu, ve kterém folklórní odkazy vypráví své vlastní pohádky. Koncept koupelny o velikosti 15 metrů čtverečních ve Schwarzwaldu je osobní odpovědí Ushi Tamborriello na kampaň „Make it yours!“ a zároveň působivým příkladem souhry mezi příběhem a prostorem. Koupelna koncipovaná jako soukromá rezidence moderního Jeníčka a moderní Mařenky, hlavních postav pohádky bratří Grimmů, je perfektním zpodobením individuálního luxusu pro dvě rozdílné osobnosti.

Zdroj: Hansgrohe

„Produkty AXOR vychází z konceptu individuality a personalizace a v neposlední řadě také z osobnosti uživatelky a uživatele,“ říká Tamborriello. „Rychle jsme zjistili, že „smyšlené individualitě“ se nejlépe přiblížíme pomocí scénografie. A s tímto poznatkem se nám otevřely nové světy a jeden narativní motiv následoval za druhým.“ Při koncipování koupelny mohl ateliér ushitamborriello čerpat z bohatého a rozmanitého repertoáru nejrůznějších vlivů. „Nechali jsme se inspirovat novými možnými materiály pro baterie, umyvadla a doplňky; tmavým dřevem, bronzem a mramorem,“ dodává Tamborriello. „Zaujala nás možnost využít lomy v Carraře a Michelangelova představa vysvobození sochy z kamene… Nakonec ale vyhrál Schwarzwald, domovina značky AXOR, s jeho pohádkami, což nás dovedlo k ikonografické „lesní pohádce“ Jeníček a Mařenka.“

 

 

Příběh Jeníčka a Mařenky je všeobecně známý a Tamborriello ho ztvárňuje jako vyjádření individuality a osobního luxusu v koupelně. Tím, že Tamborriello a její tým zpřítomnili oba charaktery s různým preferencemi, vytvořili místo s vlastním napětím, které je na všech úrovních plné komponentů ve vzájemném kontrastu a současně souhře. Jeníček například volí čtvercové umyvadlo AXOR Suite, zatímco Mařenka dává přednost kulatému provedení. Baterie AXOR MyEdition korunují obě umyvadla, u Mařenky s deskou z amerického ořešáku a povrchovou úpravou Polished Red Gold, u Jeníčka s bílou mramorovou deskou a matně černou povrchovou úpravou. „Tato dualita charakterizuje celý design. Světlý, bílý mramor bočních stěn kontrastuje s tíhou a elegancí černého mramoru,“ říká Tamborriello.

 

Celou koupelnu si můžete prohlédnou v našem videu ZDE

 

Tato dualita je dána také rozměry koupelny. „Chtěli jsme těchto 15 metrů čtverečních vyžít promyšleně a inovativně,“ říká Tamboriello. „V prostoru jsme postupovali nejen zepředu dozadu, zprava doleva, ale také zespodu nahoru.“ Tento nápad je perfektně vyjádřen žebříkem, který se nachází mezi oběma umyvadly. Když na něj člověk vystoupí, najde namísto skleněného zrcadla korková dvířka, která ho zavedou do světa relaxace a klidu.

„I prostorově jsou funkční zóny oddělené: V přední části se může člověk připravit na nový den a zadní, odstíněnou část může využít pro koupelnové rituály,“ říká Tamborriello. Relaxační, intimní atmosféru obou zón prohlubuje subtilní osvětlení od Jörga Krewinkela a jeho týmu z curyšského studia Lichtkompetenz. Ve sprchové oblasti pak rýhované okno zajišťuje jak soukromí, tak propojení s venkovním světem. Tyto detaily přispívají k vytvoření prostoru, který je v souladu s globálním trendem: poptávkou po koupelnách, které nabízejí jak místo pro únik ze všedního dne, tak prostor pro seberealizaci. U „Jeníčka a Mařenky“ se oba tyto požadavky spojují například v podobě sprchového panelu AXOR ShowerComposition v matně černé barvě nebo vanového výtoku AXOR MyEdition pro montáž na stěnu, který je opatřen deskou z amerického ořešáku. Také sprchový modul AXOR ShowerComposition s ruční sprchou a termostatickou baterií v povrchové úpravě leštěné červené zlato nabízí další možnosti personalizace. Doplňky AXOR Universal Rectangular slouží jako funkční skulptury v celé koupelně a jsou v povrchové úpravě leštěné červené zlato nebo matná černá.

Navzdory kontrastům, nebo právě kvůli nim, je vize Ushi Tamborriello koherentní a současně nezaměnitelná. Všechny prvky jsou navzájem vyvážené, od celkové koncepce koupelny přes řadu odkazů a paletu barev až po preference jednotlivých osobností. „Práce na tomto citlivém rozhraní mezi výstavou, instalací a klasickou interiérovou architekturou vyžadovala hluboké poznání látky,“ vysvětluje Tamborriello. „Naším cílem bylo dovést projekt k nosné, prostorové výpovědi, poetické, ale zároveň schopné odolávat náporům všedního dne.“ V tomto ohledu se „Jeníčkovi a Mařence“ bezpochyby podařilo vyprávět svou vlastní pohádku.

O Ushi Tamborriello

Ushi Tamborriello a její tým vytváří jedinečné prostory, které ve své mimořádnosti spojují místo, čas a funkčnost. Tato švýcarská interiérová architekta a scénografka založila v roce 2004 ateliér ushitamborriello a svými promyšlenými, rafinovanými a vysoce originálními koncepty si vydobyla mezinárodní uznání. Od wellness resortů až po jedinečné hotely, od restaurací až po výstavní instalace, její práce jsou vždy navzájem esteticky nezávislé a okouzlují mnohovrstevnými světy, jež umožňují nové smyslové zážitky.

 

Pračka Fagor s horním plněním s šíří jen 40 cm

 

 


You must be logged in to post a comment Login