Články

Jak má vypadat pracovní místo školáka?

Od   | 

Pokud máte budoucího prvňáčka, budete řešit (nebo už řešíte) jak upravit dětský pokoj. Tam, kde doteď byly 2 zóny, na spaní a na hraní, přibyde ještě 3. zóna – na učení.

Pracovní místo školáka musí zapadnout mezi další 2 zóny, které v dětském pokoji už jsou. Proto se spousta lidí rozhodne rovnou předělat celý dětský pokoj, a uzpůsobit ho tak většímu dítěti. Většina rodin mění nábytek v dětském pokoji každých 6 let, pokud se ale rozhodnete pro rostoucí nábytek, můžete tyto finanční i časové investice ušetřit.

 

Rostoucí nábytek je navržen tak, aby s vaším dítětem rostl od prvňáčka až do dospělosti.

 

Psací stůl pro školáka. Jaký by měl být? 

  • Bytelný, aby ho dítě lehce nepřevrátilo, pokud se o něj opře, vyleze na něj, nebo si na něj sedne, víme, co děti v pokoji dělají, že?
  • Z kvalitního materiálu, aby dlouho vydržel, aby šel dobře čistit. Některé stoly jsou vyrobeny z „měkkých“ materiálů, a potom není možné vyčistit výtvory, které tam děti udělají, a to si pište, že každé dítě občas pastelkou “přetáhne”.
  • Se zaoblenými rohy, přece jen malé děti ještě spíše pobíhají po pokoji a bezpečnost je na prvním místě.
  • V případě rostoucího stolu si dejte pozor na to, jaký systém posuvu daný stůl má, existují různé – mechanické, lankové, elektrické, zde rozhoduje hlavně kvalita provedení. Obecně bychom doporučili raději mechanické nebo lankové, se kterými si děti nemohou hrát, neboť nastavení výšky lze zaaretovat, nebo je zde mechanický způsob, který děti samy nezvládnou.
  • Dále zjišťujte možnost naklopitelnosti pracovní plochy, je to důležitý ergonomický prvek. Některé rostoucí stoly naklonitelnou pracovní plochu nemají, jiné mají třeba 2 polohy. Ty nejlepší nabízí několik úhlů naklopení.
  • Důležité jsou také barevné prvky. S barvami vždy pozor, dítě roste a mění svoje preference. Malé holčičky milují růžovou, postupem času ale může být růžová „out“. Na to má recept německý výrobce rostoucích stolů Moll a dodavatel do ČR firma DELSO, kteří poskytují ve vybavení stolu sadu barevných aplikací, kterými můžete stůl ozdobit a měnit je podle věku či pohlaví dítěte. Obecně ale platí pravidlo, že méně je více, a proto vybírejte spíše stůl v neutrální barvě, která se bude hodit do dětského pokoje i za 10 let.

 

Rostoucí stůl Moll Champion a židle Moll Scooter. Zdroj: DELSO

 

A na co dávat pozor při výběru židle

  • Dětská židle by měla být stejně jako stůl kvalitní, bytelná a zajistit kvalitní ergonomické sezení. Některé děti, zejména pak starší studenti, sedí po škole doma u učení ještě například 5 hodin a při špatném sezení si už v tomto věku mohou založit na bolesti zad v dospělosti.
  • Dejte si pozor na to, aby židle měla pratelný potah, to je asi největší benefit, který ocení všechny maminky. Nemusíte pak složitě čistit čalounění židle, potah stáhnete, dáte do pračky a máte hotovo. I v případě židle se vyplatí vyšší investice ze začátku a koupě rostoucí židle, která vydrží od první třídy až do dospělosti. Při výběru si dejte pozor na to jak je nastavitelná hloubka sedadla, výška sedadla a opěradla.
  • Nutno poznamenat, že při nastavení pracoviště se vždy seřizuje první židle a následně teprve výška pracovního stolu, což zajistí dokonalou ergonomii. Nejlepší je to vyzkoušet v showroomu, kde vám odborně poradí a přesně doporučí typ, který bude vašemu dítěti sedět. Některé děti jsou hodně drobné a budou potřebovat „užší“ typ, jiní mohou být už v první třídě tak velcí, že mohou mít rovnou „širší“ typ.
  • Rozhodněte se také, zda chcete pro školáka židli na kolečkách či nikoliv. Několik výrobců, jako i Moll, nabízí židle, kde je možné odstranit kolečka případně je zaaretovat, což využijete ve věku, kdy máte malé neposedy a se zvyšujícím se věkem můžete opět kolečka namontovat.

 

Rostoucí židle Moll Maximo. Zdroj: DELSO

 Úložný prostor je také důležitý

Na učebnice je potřeba spousta prostoru. Už od první třídy se začnou učebnice a sešity hromadit a hromadit. Na toto řešení využijte zásuvkové kontejnery, zásuvky stolu nebo kapsáře. Německá firma Moll také nabízí dokoupení přístaveb ke stolu, kde se dá stůl rozšířit do výšky i do šířky. 

Úložné prostory pro výškově nastavitelné stoly Moll. Zdroj: DELSO

Osvětlení

Osvětlení je důležitou součástí pracovního místa. Pracovní místo by mělo být u okna, pokud je to možné, ale na desku stolu by nemělo dopadat přímé sluneční světlo. Osvětlení je opět mnoho typů. Zvolte LED lampu, která šetří energii. Vyberte typ uchycení, který bude co nejjednodušší a nejbezpečnější. Dobré jsou lampy, kde je možné si nastavit intenzitu svícení.

Důležitá je také ohebnost a délka ramena, aby si dítě mohlo lampičku libovolně nastavit při různých činnostech: čtení, psaní, kreslení. Při volbě rostoucího stolu s naklonitelnou pracovní deskou v kombinaci s osvětlením, dejte pozor na mechanismus, kterým je lampa uchycená ke stolu, tak aby nepadala v případě naklopení pracovní plochy.

Stolní lampa Flexilight Moll. Zdroj: DELSO

 

Podívejte se na různé pracovní stoly v našem videu

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login