Rady a tipy

Jak je to s vyklizením bytu po ukončení nájmu?

Od   | 

Po ukončení nájmu je důležitým krokem odevzdat nájemcem byt majiteli, nebo pronajímateli v konkrétní den, který je daný ve smlouvě, nebo na kterém se obě strany domluví. Jenže předáním klíčků to nekončí, důležité je i samotné vyklizení bytu.

Byt se předává v takovém stavu, v jakém byl pronajatý. Zdroj: Canstockphoto

Co říká Občanský zákoník

Dle Občanského zákoníku je nájemce povinen opustit byt včetně osob, které s ním v domácnosti taktéž bydleli a je také důležité, v jakém stavu se byt předává. Nájemce je totiž povinen byt předat v takovém stavu, v jakém ho převzal. Sem se ovšem nesmí počítat běžné opotřebení, ke kterému v důsledků užívání zkrátka dochází.

Co vše se musí dát do pořádku?

Jestliže si nájemce dělal v bytě změny se souhlasem pronajímatele a pronajímatel si určil, že po skončení nájmu nájemce tyto změny vrátí do původního stavu, musí se nájemce tímto pravidlem řídit. Občas se stává, že si nájemce v bytě udělal změny i bez souhlasu pronajímatele a i zde samozřejmě platí povinnost, aby byt uvedl do původního stavu a změny odstranil. Pokud se strany dohodnou, že změny nemusí odstraňovat, nesmí nájemce po pronajímateli žádat vyrovnání za zvýšení hodnoty bytu. V některých případech se stává, že změny, které nájemce během pronájmu učiní vedou spíše ke snížení hodnoty bytu, za které naopak pronajímatel může vyžadovat po nájemci vyrovnání. 

Pokud se nájemce nebude mít k opuštění, může celá situace skončit u soudu.
Zdroj: Freepik

Den skončení nájmu

Pokud se budou strany finančně vyrovnávat, je potřeba tak učinit nejpozději v den, kdy nájem končí. Poté musí nájemce byt osobně pronajímateli předat. Za správně a řádně odevzdaný byt se považuje situace, kdy nájemce pronajímateli odevzdá klíčky a byt je v takovém stavu, který nebrání k užívání a pronajímatel s tímto stavem souhlasí. 

Když se nájemce nemá k vyklizení

Nastat může i taková situace, kdy nájemce nechce vyklidit, předat a opustit byt. V tomto případě má pronajímatel absolutní právo po nájemci vyžadovat náhradu za nájem od skončení pronájmu až do té doby, dokud jej nájemce skutečně nevyklidí a nepředá. Pokud se nájemce však k opuštění nemá, bude potřeba situaci řešit žalobou u soudu. Jestliže nájemce nevyklidí byt ani po rozhodnutí soudu, může celá situace dojít k exekuci příslušného rozhodnutí, které však kompletně uhradí nájemce. 

Jestliže si pronajímatel byt převezme a zjistí, že jsou v něm věci nájemce, je potřeba se s bývalým nájemcem spojit a věci mu vrátit. Pokud si nájemce věci nepřevezme a uteče daná lhůta k převzetí, může jej pronajímatel prodat nebo jinak zlikvidovat. Pokud by věci prodal či zlikvidoval bez vyzvání k převzetí nájemce, nesl by pronajímatel odpovědnost za škodu. 

Zdroj: iDnes.cz, Kapitoly o bydlení, Občanský zákoník

 

 


You must be logged in to post a comment Login