Rady a tipy
Díky dobrému feng shui budete mít doma pohodu. Prozradíme vám, jak funguje
O feng shui čteme doslova na každém rohu, ale o tom, jak funguje a na jakých principech je postaveno, se dozvídáme minimálně. Přitom dobrým feng shui nastolíme doma harmonii a pohodu. Kdo by o to nestál?
V našem životě bychom měli usilovat o vytvoření rovnováhy. Každý extrém, který na nás dlouhodobě působí, narušuje rovnováhu, a tím negativně ovlivňuje pohodu, v horším případě zdraví.
Práce s energií čchi
Základem všeho je práce s energií, na které stojí mnoho metod a učení celého světa. Číňané ji nazývají čchi, v japonských textech ji najdete jako ki a v Indii ji zase nazývají pránou. U nás jí často říkáme životní energie. Každý z nás má svou životní energii, která proudí naším tělem. Ovlivňuje nás samé, ale také okolí, jelikož ji kolem sebe vyzařujeme. Díky tomu můžeme na první pohled mluvit o míře sympatie či antipatie mezi jednotlivci. Tato energie a síla jejího působení se mohou s časem měnit, jelikož jsou závislé i na našem rozpoložení. Je jasné, že člověk, který je rozzuřený, nebo naopak člověk, který je velmi šťastný, mají svou auru (energetický obal, vyzařování) výrazně větší a jasnější než člověk, který je před světem uzavřený a utápí se v problémech. Věřím, že jste už někdy potkali člověka, o kterém jste měli chuť říct, že přímo zářil a byl příjemný. Jako by vás nabil energií a chutí něco dělat. Na druhou stranu potkáváme i lidi, v jejichž přítomnosti se necítíme dobře, po delší době se může dostavit i vyčerpání nebo bolest hlavy. Nebo jste přišli do místnosti, kde proběhla velká hádka a vy, pokud jste citliví, cítíte ve vzduchu tu nepříjemnou a „hustou“ atmosféru. Přesně tak fungují energie, se kterými se potkáváme. Navíc to nejsou jen energie lidí, které na nás působí. Svou energii vyzařují i rostliny, zvířata, ale také veškeré neživé předměty, které nás obklopují. Určitě se vám už stalo, že jste se v nějakém místě cítili velmi dobře, bezpečně a spokojeně, zatímco někde jinde jste neměli stání a vlastně ani nevíte proč. Některé prostory, stejně jako lidé, nás dokážou přímo nabít novou energií a pocitem štěstí, zatímco jinde se cítíme unaveni a vyčerpáni.
Proudící čchi
Cílem dobrého feng šuej je vytvořit podmínky pro správně vyváženou a proudící čchi, která je blahodárná pro život, posiluje zdraví, prosperitu, štěstí a blahobyt. A jaká je ta správně vyvážená proudící energie? Ta, která není ani moc rychlá, ale ani tak pomalá, že stagnuje. Chceme-li si představit, jak taková energie proudí naším domovem, představme si ji jako řeku, která protéká od vstupu do všech místností. Snahou je, aby se doma pohybovala jako řeka, která teče přírodou, je silná, klidná a plyne v přirozených meandrech. Teče-li dlouhou úzkou chodbou, její tok se zrychlí, stejně jako když řeku nutíme téct úzkým rovným korytem. Také velmi holé a strohé byty s moderními hladkými materiály nedovolí energii, aby se u nás moc ohřála. Moc rychlá čchi je špatná. Ale co stojaté a zapáchající vody? To je taky špatně. Takže všechna místa přeplněná věcmi, které nepoužíváte – možná ani netušíte, že je máte – to jsou přesně ta místa, kde čchi stojí a stagnuje. Proto jednou z prvních zásad feng šuej je umění zbavit se nepotřebných věcí. Pravidelné čištění prostoru by se mělo stát samozřejmostí, jinak jej zahltí nadbytečné předměty a nezbude místo pro něco nového. Tento stav brání přirozenému proudění energie (čchi) domem či bytem a může ve svém důsledku vést až k psychickým poruchám a zdravotním problémům. Lidé, kteří žijí v přeplněném prostoru a lpí na každém předmětu, bývají nespokojení, mají sklony k obezitě, trpí depresemi, nejsou schopni pohnout se z místa, stále přemítají o minulosti – množství stagnující energie je drží jako v kleci. Nashromážděný nepořádek blokuje tok čchi v domě, což obyvatelům způsobuje řadu těžkostí v osobním životě. Pokud je hromadění věcí v takové míře, že je překračujete, může to dokonce způsobit zadrhávání až koktání.
Stejně tak tmavé rohy a výklenky, kde není dostatek světla, jsou místy, kde energie není v pohybu. Čím více překážek má tok energie v cestě, tím méně plynulý je jeho pohyb. Proto začněme tím, že se rozhlédneme kolem sebe a dáme pryč to, co už nepotřebujeme. Nikdo neříká, že musíme vše vyhodit. Něco, co nepoužíváme dlouhou dobu, může někoho jiného potěšit. Rozhodně však neschovávejte věci rozbité nebo poškozené či nefunkční. Jejich „nemocná“ či dokonce „mrtvá“ energie totiž působí. I když to možná necítíte hned. Uvolněte proto místo pro nové a zdravé věci, po kterých toužíte. Jinak k vám nepřijdou.
You must be logged in to post a comment Login