Rady a tipy
Jak často měnit ručníky, povlečení a utěrky?
Ložní prádlo a ručníky jsou látky, které se naší pokožky dotýkají nejvíce hned po oblečení. Jste v nich každý den. Pokud spíte osm hodin, je vaše tělo s povlečením v kontaktu 56 hodin týdně. To už je dost na to, abyste mysleli na správnou výměnu. Ale ruku na srdce. Kolik z nás tak činní skutečně pravidelně?
Povlečení a ručníky jsou rájem pro nejrůznější bakterie a ideálně byste je měli měnit každý den. To ale dělá jen málokdo a je hodně těch, kteří perou pouze jednou měsíčně.
Látky a jejich vlastnosti. Jak je správně vybrat?
Jak často měnit ručníky?
V domácnosti obvykle máte různé ručníky určené na odlišné potřeby. První úvahou při rozhodování o rozvrhu praní by tedy mělo být zhodnocení role každého ručníku či utěrky. Ty, které používáte po koupání a sprchování, perte minimálně ob dva dny. Po použití jsou vlhké, což bakteriím dělá velmi dobře a spokojeně se množí. Perte na 60 °C v kvalitním pracím prostředku. Pokud by se na nich objevily speciální tekutiny jako krev a pot, vyperte je samozřejmě ihned. Pozor na ručníky, které používáte jen občas, například na utření rukou. I když se to nezdá, mohou být také plné bakterií, přestože je používáte méně často. Kuchyňské utěrky jsou na tom podobně. Všechny bakterie z přípravy jídla se mohou na utěrky dostat. Stačí si ne úplně dobře umýt ruce nebo rychle setřít mokrou pracovní desku.
Platí, že utěrky a ručníky, které mezi jednotlivými použitími úplně nevyschnou, mohou rychleji množit bakterie, a to zejména tehdy, když používáte pouze jeden kus na všechno. Chcete-li nechat je pořádně uschnout, je vhodné mít připravený jeden ručník na osušení rukou (ten perte denně, abyste se vyhnuli případnému riziku onemocnění) a samostatnou utěrku na utírání nádobí, která pravděpodobně i pár dnů vydrží, když ji vždy pečlivě pověsíte, aby uschla.
Tip: Jednou za čas odneste lůžkoviny, včetně dek a polštářů, do čistírny. Domů si odnesete dokonale čisté prádlo, které bude jako nové.
Jak správně prát ručníky
Praní ručníků není žádná věda. Bavlněné nejdříve roztřiďte podle barev na bílé, tmavé a barevné. Zvolte v pračce vhodný program a perte ideálně na 60 °C. Držte se ale symbolu na štítku od výrobce. Když tam bude pouze 40 °C, perte na tuto teplotu. Na ručníky není vhodné používat aviváž, jelikož potom tolik nesají.
Tip: O kvalitě vašich ručníků a osušek rozhoduje správný výběr. Bavlněné s vysokou gramáží vydrží déle než lacinější kousky s nízkou gramáží.
Namontujte si baterii sami doma. S QuickFix je to hračka
Povlečení měňte nejlépe jednou týdně
Pokud jde o povlečení, v něm trávíte spoustu času spánkem a někdy i jen pouhým odpočinkem s dobrou knížkou nebo u televize. I když to možná nepozorujete, v noci se každý člověk potí, obvykle se také mažete různými krémy a čistidly před spaním, někdo má domácího mazlíčka nebo si rád v posteli na něčem dobrém pochutnává. Z těchto důvodů je ideální interval pro výměnu jedenkrát do týdne, obvyklá doba je pak jednou za čtrnáct dnů. Samozřejmě v případě nemoci je důležité vyměnit lůžkoviny ihned po skončení příznaků. A nejen to. Vezměte pro jistotu i deky a polštáře, ať odstraníte jakékoliv choroboplodné zárodky.
Zehnder Yucca – Praktický koupelnový radiátor. Kam pro něj?
Jak prát povlečení
Často se stává, že si koupíte nové a krásné povlečení, hodíte do pračky, vyperete a vytáhnete něco, co vypadá, že už používáte dva roky. Může to být tím, že jste se nedrželi pokynů uvedených na štítku. Obvykle se bavlněné povlečení pere na 60 °C. Tato teplota je žádoucí už proto, že při ní hynou bakterie a roztoči. Flanelové a saténové povlečení je vhodné obrátit naruby. Nesnažte se pračku nacpat úplně plnou. Prací prostředek se pak nedostane k vláknům tak, jak je potřeba a prádlo se pořádně nevypere. Po vyprání povlečení trochu proklepejte, pověste na slunné místo a nechte v klidu schnout. Pokud chcete žehlit, obvykle se volí program o maximální teplotě 200 °C. Samozřejmě žehlit nemusíte. Když lůžkoviny správně pověsíte nebo ihned po vyndání ze sušičky pečlivě složíte, žehličku nepotřebujete. Maximálně u nějakých hodně mačkavých materiálů. Povlečení můžete prát v aviváži, ale volte nějakou jemnou a ideálně netoxickou, aby vás vůně nedráždila po celou noc.
Zdroj info: Rady pro chytré hospodyňky, Moderní domácnost, Matějovský
Fotogalerie
You must be logged in to post a comment Login