
Koupelny
Jak bojovat s vlhkostí v koupelně
Koupelna je obecně nejvlhčím místem v domě, za což může pravidelné sprchování, koupání a sušení prádla. Ruku v ruce s vysokou vlhkostí se následně v místnosti objevují plísně. A o ty samozřejmě nikdo nestojí, a tak začíná boj. Přinášíme pár tipů, jak ho vyhrát.

S vlhkostí v koupelně bojuje spousta lidí. Je potřeba ji co nejvíce minimalizovat.
Zdroj: Koupelny Ptáček
Větrání a správná teplota vody
Přestože vám tento tip může přijít zbytečný, je velmi účinný – pokud patříte mezi šťastlivce a vaše koupelna má okno, pravidelně větrejte. Jestliže okno nemáte, snažte se větrat alespoň dveřmi do zbytku domu. Větrání se doporučuje zejména po koupání a sprchování, ale i několikrát během dne. Nadměrná vlhkost se vyvětrá z místnosti, pryč a tím pádem se nebude vsakovat do stěn a stropů, kde následně vznikají plísně.
K minimalizování vlhkosti je potřeba také nastavit správnou teploty vody, kterou se budeme sprchovat. Čím teplejší voda je, tím spíše se díky studeným stěnám a podlaze bude tvořit pára, která na povrchu kondenzuje a mění se ve vodu. Je proto důležité koupelnu před sprchováním co nejvíce vytopit a sprchovat se přizpůsobenou teplotou vody. Omezte ve sprše také funkce, jako je mlžení a pára. Stejné pravidlo samozřejmě platí i pro koupel ve vaně.

V koupelně pravidelně a intenzivně větrejte – zejména po koupeli a sprchování. Zdroj: Vekra
V koupelně nesušte prádlo
V koupelně, kde bojujeme s vlhkostí, nesušte prádlo ani vlhké ručníky. Celý sušák přesuňte pokud možno ven nebo do jiné, sušší místnosti. Pokud je to alespoň trochu možné, vyplatí se pořídit si sušičku, která vám usnadní práci a zamezí dalšímu vzniku vlhkosti a plísní. Odborníci také doporučují po každém sprchování a koupeli po sobě vytřít podlahu, kde může paseku nadělat i pár kaluží vody. Z koupelny musí zkrátka veškerý zdroj vody pryč.

Pořiďte si sušičku a mokré prádlo v koupelně přestaňte sušit. Zdroj: Hoover
Která pračka ve SLIM provedení vypere až 10 kg prádla?
Odvlhčovače vzduchu
Skvělým řešením, jak v koupelně zamezit vlhkosti, je zakoupit si odvlhčovač vzduchu, který jednoduše postavíte do místnosti. Do speciální nádoby se zachytává pohlcená vlhkost a nádobku po naplnění stačí jednoduše vylít. Na trhu existují různé velikosti odvlhčovačů podle toho, jak velký prostor máte. Navíc se vyrábí i v designu, který do koupelny příjemně zapadne a nenarušuje ji.
Při boji s nadměrnou vlhkostí lze použít i speciální anti-kondenzační nátěr stěn, který brání vsáknutí vody do povrchu. Vždy je však potřeba se poradit s odborníkem.

Vlhkost lze i změřit. Zdroj: atp-heat
Když už se plíseň objeví
Pokud už v koupelně nechtěnou plíseň objevíte, je potřeba ji okamžitě zničit a zamezit jejímu šíření. Plíseň ze stěn důkladně oškrábejte a podle toho, jak hluboko je, popřemýšlejte i nad sundáním celé omítky. Po seškrábání podklady ošetřete protiplísňovým sprejem, který zamezí dalšímu rozrůstání po stěnách. Nakonec pořádně vyvětrejte.

Pokud se už plíseň objevila, je důležité ji ihned odstranit a zamezit dalšímu šíření. Zdroj: RAVAK
Babské rady
Vlhkost v koupelně řešily i naše babičky, proto možná stojí za to vyzkoušet několik jejich tipů. Prvním z nich je plechovka se solí, která se jednoduše postaví například do rohu místnosti a nechá se působit. Sůl pohlcuje vlhkost, a jakmile zvlhne, vyměníme ji za další. Druhým tipem našich babiček jsou klasické školní křídy, které se zavěsí ve svazku kamkoliv v koupelně a nasávají vlhkost. Doporučuje se je jednou do měsíce vyměnit za nové.

I naše babičky s vlhkostí bojovaly. Vyzkoušejte školní křídy nebo klasickou sůl. Zdroj: Grohe
Zdroj: Keraservis.cz, e-vetrani.cz, Kapitoly o bydlení
Fotogalerie:
- Zdroj: Grohe
- Plísně odstraňujte hned, jak je objevíte. Zdroj: Canstockphoto
- Vlhkost lze i změřit. Zdroj: atp-heat
- Vše je potřeba podřídit rozvodům elektřiny a vody. Zdroj: Grohe
- Sprchovou hlavu umisťujte cca 20 cm nad nejvyššího člena rodiny. Zdroj: Hansgrohe
- Koupelna bez oken může dělat problémy. Zdroj: RAVAK
- V koupelně se dá opravdu značně šetřit vodou. zdroj: RAVAK
- Zdroj: Hoover
- V koupelně pravidelně a intenzivně větrejte – zejména po koupeli a sprchování. Zdroj: Vekra
- Zdroj: Hansgrohe
- Se zemitými barvami rozhodně nešlápnete vedle. Zdroj: Koupelny Ptáček
- Okno je v koupelně vítané. Zdroj: Duravit
- Zdroj: Duravit
- Při sprchování vám v otevřeném prostoru může být zima. Zdroj: Duravit
- Nezapomeňte na úsporné baterie. Zdroj: Hansgrohe
- Typ umyvadla se odvíjí od samotné koupelny. Zdroj: Hansgrohe
Který sprchový žlab vybrat a proč?
You must be logged in to post a comment Login